gestaakt of verhinderd; maar die den 14den Maart 18 66 wijden aan een godvruchtige bepeinzing van een volksramp en tot zijn redding tusschentreden met opheffing van han den én belijdenis van schuld, hebben aanspraak op handha ving van het recht der vrijheid van het geweten en vooral op erkentelijkheid voor hetgeen zij doen, nevens de maat regelen van de Overheid, om de Natie te verlossen van de heerschende runderpest. Wij eindigen met de volgende merkwaardige woorden van Prof. N. C. Kist uit zijn werkNeêrlands Bededagen en Biddagsbrieven //In de geschiedenis der menschheid en van het Christen dom verschijnt de Biddagsviering als een instelling, tot welke men uit innerlijke behoefte gedreven werd. Wij vinden haar daarom in alle tijden en bij alle volken. Niet slechts de Is raëliet vierde zijn verbodsdagen en verootmoedigde zich in zak en assche, wanneer hij in oogenblikken van gevaar en beproeving tot een buitengewoon en plechtstatig vasten en bidden werd opgeroepen maar waar ook op het ruime veld der wereldgeschiedenis ons oog zich heen wendt aller- wege vinden wij eiken meer buitengewonen toestand hetzij dan van droefheid of vreugdedoor buitengewoone gods dienst-plechtigheden en gebruiken gekenmerkt, welke wij met den algemeeneu naam van Biddagsviering mogen bestempelen. Het Christendom heeft het zegel zijner goedkeuring gehecht aan dit, gelijk aan elk ander gebruik, hetwelk zoo bij uit nemendheid een uitvloeisel vau een zuiver godsdienstig be ginsel, gelijk van het natuurlijk menschelijk gevoel, mag genoemd worden. - Hetgeen de Biddagsviering alhier onder den zegen van God reeds eeuwen lang heeft mogen uitwer ken dat doe zij nog verder. Zij beware en sterke den band door welken Godsdienst en Vaderland hier altijd ver- eenigd geweest zijn. - Wanneer dan, gelijk wij hopen en bidden de goedkeuring Gods op haar rust als in de dagen der vaderen, dan zal zij blijven gelijk zij was, voor Land en Volk ten zegen. Dan wordt zij een weldaad, ook voor ons en onze kinderen na ons." Biiinenlaiidscli JNieuws. Z. M. heeft benoemd tot adjunct-vereficateur met den rang van adjuct-commies bij de directie van de grootboe ken der Nationale-Schuld den heer H. J. de Bijll Nache- nius. Bij den Hoogen Raad der Nederlanden, Kamer van Strafzaken, is Maandag behandeld de zaak van Krijn van Baaien, timmerman te Dinteloord, requirant in cassatie tegen een arrest van het piovinciaal gerechtshof in Noord- Brabant waarbij hij is schuldig verklaard aan: 1°. valsch- heid in een geschrift van koophandel; 2°. het des bewust gebruik maken van dat valsche stuk; en 3°. ontvluchting uit de gevangenis door braak, en te dier zake is veroor deeld tot tuchthuisstraf van vijf jaren en zes maanden cor- rectioneeie gevangenisstraf. De heer advocaat Mr. A. E. Elias heeft voor den requirant de middelen van cassatie bij plei dooi voorgedragen en ontwikkeld. Den 20sten dezer zal het Openbaar Ministerie in deze zaak zqn conclusie nemen. De aanbevelingslijst ter vervulling der vacature van rechter in de arrondissements-rechtbank te Zierikzee, ont staan door de benoeming van Jhr. Mr. L. F. van Panhuys tot raadsheer in het piov. gerechtshof in Zeeland, door ge melde rechtbank opgemaakt luidt als volgtJhr. Mr. S. M. S. de Savornin Lohman griffier bij het kantongerecht te Noord- wijk; Mr. J. C. E. baron van Lijnden, advocaat en dis- tricts-schoolopziener te Middelburg; Mr. J. A. van Hoek, substituut-griffier bij de arr.-rechtbank te Goes. In het Dagbl. v. Z.-H. leest men Wij zijn in de gelegenheid geweest een hoogst interes sante proefneming bij te wonen met een uitvinding, welke hier te lande nog nieuw kan genoemd worden maar waarop in het buitenland de praktijk haar stempelcachet reeds heeft gedrukt. Zij bestaat in een nieuwe methode van verlichting, naar den uitvinder het systeem-Mongruel genaamd en door hem //atmosfeerische verlichting" genoemd. Vergissen wij ons niet, dan is deze uitvinding voorbestemd een algeheele om wenteling in het thans meest algemeen in gebruik zijnde ver lichtingsstelsel te weeg te brengen, waarom wij ons dan ook verplicht rekenen publiciteit te geven aan hetgeen door eigen aanschouwing en door mededeelingen omtrent de uit komsten der inventie is bekend geworden en er de bijzondere aandacht van belanghebbenden met aandrang op te vestigen. In groote trekken komt de uitvinding hierop neer: de damp kring wordt door samenpersing voortgestuwd naar een réser voir, waarin zich een vloeistof bevindt, die aan den daar langs gedreven dampkring een genoegzame hoeveelheid kool stof mededeelt, om het lichtgevend vermogen te verkrijgen en vervolgens door de geleibuizen naar de branders te worden voortgedreven en daar als lichtgas te worden ontstoken. Naai den representant van deu uitvinder, bestaat er bij dit gas gee nerlei gevaar van ontploffing. Het volgens dit systeem verkre gen lichtgas geeft geenerlei walm noch reuk. "Voorts brandt de vlam altijd rustig. Vervolgens laat dit gas geenerlei aan zetsel van onzuivere besianddeelen in de buizen en gastoe- stellen achter. Ook lot verwarming kan dit gas met vrucht worden gebruikt. Geheel nieuw is de zaak niet. Op de ten toonstelling in het voiige jaar te New-Castle gehouden, heb ben tien gaspitten, volgens het stelsel Mongruel gevoed, gedurende een geheele week, tien uren daags, gebrand en uitmuntend voldaan. In Oostenrijk, BohemenMoravië en Hongarije wordt de uitvinding reeds sedert geruimen tijd op uitgebreide schaal toegepast. Te Londen heeft de l'holo- genic Gas Company zich de exploitatie van het in Engeland genomen octrooi verzekerd. Te Parijs heeft zich een maat schappij tot hetzelfde doel gevormd. Het mag als algemeen bekend verondersteld worden dat te Franeker een kleine gemeente van dertig leden be staat, die de leer der Baptisten is toegedaan. Tevens weet men dat daar sedert geruimen tijd de pokken woeden. De leeraar en de koster der Baptisten-kerk werden door die ziekte aangetast. De laatste woont in een huis onmiddellijk aan de kerkja met de kerk tot één gebouw verbonden. De kerk krijgt nu een bordje met de waarschuwing: //Na tuurlijke kinderpokken." Hoe nu met de godsdienst-oefening? Moest zij verboden worden of niet? Uit het oogpunt van medische politie zou men ongetwijfeld een toestemmend ant woord moeteu geven. De godsdienst-oefening werd den 4den dezer nog gehouden maar het voorval heeft aanleiding ge geven tot een belangrijke correspondentie tusschen den bur gemeester en den Commissaris des Konings. Te Breda zijn in de vorige week achtereenvolgens drie leden van een gezin plotseling gestorven door vergiftiging, tengevolge van het nuttigen van ingemaakte snijboonendie in een onvertinden koperen ketel waren gekookt en die men, zonder iets kwaads te vermoeden daarin tot den volgenden dag had laten staan. Aangenomen de beroeping naar Hengelo en bedankt voor die naar Geremuiden door Ds. Th. H. Nabuys, pred. te Bieselinge. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uren 42°, des avonds te 8 uren 4 0°, te 10 uren 40°. Dinsdag morgen te 5 uren 40 te 8 uren 42°, 's middags te 12 uren 48=, 's namiddags te 4 uren 40°. Buitenlandscli INieuvys. In de Belgische Kamer heeft de heer Couvreur het voorstel gedaan om een enquête ten opzichte van den toe stand van het leger in te stellen. De firma C. Schlickeysen te Berlijn fabrikanten van stoomwerktuigen, is gefailleerd met een te kort van 100,000 thalers, ofschoon in de twee laatste jaren de winst 30,000 thalers heeft bedragen. Generaal Grant, thans te Londen, is een onverzadelijke looker en hij heeft dit eigenaardigs dat de liefhebberij hem niets kost. Sedert het algemeen bekend werd dat hij een min naar is van sigaren, beijvert ieder zich hem te voorzien van principes, havannes, elegantes enz. enz. Er gaat geen dag voorbij dat de generaal niet per expres of welke gelegen heid dan ook een bezending van dien aard ontvangt. Particuliere correspondentiën uit Bucharest vermelden

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2