Binnenlandsch iNieuws. geen goed, edel en waardig is, wat lieflijk is en wel luidt. Veel te lang was er een bureau de bienfaiiance door aau- zienlijke subsidiën te verleenen tot bedeeling vau armen; - maar steeds erkende de Raad ijverige, trouwe en langdurige diensten in het pensioneeren van gemeente-ambtenaren. Als den heer van Gerike het voorrecht was verleend van nog een vijftal jaren levens, had de Raad by zijn wankelende gezondheid hem een pensioen verleeud van minstens f 1500. Deze gezondheidstoestand verhinderde hem om te worden aan- genomeu als deelhebber in een Weduwenfonds of Levens- verzekering-maatschappij en zijn korte diensttijd als ge meente-ontvanger vergunde hem niet veel te besparen. Hoe gelukkig, dat de gemeentewet in art. 139 spreekt van gron den van billijkheid en daarin een beginsel ligt, die gewis strookt met het belang der gemeente- Wij meenen te spreken uit naam van zeer vele stadgenootenals we be scheiden en eerbiedig wijzen op het belang der gemeente en dat van de betrekkingen des overledenen gemeente-ontvangers, opdat bijv. voor de eerste vijf jaren een jaarlijksche toelage van f 5 00 worde verleend, als bewijs hoezeer de Gemeente raad weet te waardeeren de diensten van Ambtenaren. De gemeentekas is de algemeeue beurs der ingezetenen waarvan de Gemeenteraad de koorden in handen heeft, maar dat weten wij, zij is zóó gevuld, dat die uilgaaf geen bezwaar heeft en misschien, is het noodig, vóór andere uitgaven kon gaan. Z. M. heeft benoemd tot lid der Algemeene Reken kamer den heer E. A. A. J. de Roy van Zuiderwijn, mili tair-onderintendant 1ste kl. bij het Depart, van Oorlogtot schoolopziener in het 4de district der provincie Gelderland L. A. F. H. baron van Heeckeren en op verzoek eervol ontslag verleend aau Mr. J. N. J. Heerkens als raadsheer in het prov. gerechtshof in Overijsel. In het voorloopig verslag van de Tweede Kamer der Staten-Generaalbetreflende het west-ontwerp tot het toestaan eener som van 100,000, ter zake der kosten voor het zoo mogelijk beteugelen der ziekte onder het rundvee, wordt gevraagd, of de tegenwoordige Minister van Binnenlandsche Zaken het voetspoor van zijn voorganger volgen zal, dan wel tot krachtiger en meer afdoende maatregelen gestemd is dan die tot dus ver genomen zijn? Men meende, dat het eenig nog overgebleven middel was, om, zooveel menschelijke krach ten vermogenhet kwaad in zijn voortgang te stuitenge legen is in het afmaken der aangetaste of als besmet te be schouwen runderen. In verband daarmede stond een meer bil lijke schadeloosstelling van het onteigende en afgemaakte vee en de wijze van betaling. Indien de regeering inder daad het verder doordringen van het kwaad wil tegengaan wordt een veel grootere geldsom vereischt. Het bevel over de artillerietroepen welke in den loop van den aanstaanden zomer in de vlakte van Waalsdorp nabij de residentie zullen kamperen, is door Z. M. opgedragen aan den luit.-kol. Jhr. A. W. A. Gevers Deijnoot, van het reg. vesting artillerie, te Maastricht in garnizoen. Tot zijnen adjudant in gemeld kamp is aangewezen de kapitein de Jong, van dat wapen. De Gemeenteiaad van Baarn heeft ook besloten om voor f 25000 deel te nemen in het maatschappelijk kapitaal voor de spoorweglijn van de heeren Swaan en van Ueynin- gen te 's-Gravenhagein verband staande met de haven te Scheveningen. De Gemeenteraad van Ommen heeft, in navolging van Stad-Almelo, Kampen en Hellendoornbesloten een adres aan Z. M. op te zenden waarin aangedrongen wordt op een wet, waarbij het arbeiden van kinderen oi.der zekeren leef tijd verboden en tevens de werkuren in verhouding tot den leeftijd beperkt worden. Door de Staats-Courant worden berichten van vee artsen medegedeeld, loopende over de week va 25 Fe bruari tot 3 Maart Te 's Gravenhage en Loosduinen kwamen geene, te Wa teringen weinige gevallen voor. Te Wassenaar is men sedert II Januari bevrijd van den veetyphusmet het reinigen en desinfecteeren der stallen wordt aldaar een aanvang ge- II maakt. Te Hof van Delft heerscht de ziekte nog bij één veehouder. In de gemeente Soetermeer werd een nieuwe stal met I ruim 30 runderen aangetast. Te Benthuizen bepaalt zich de ziekte nog tot twee stallen het ziektekarakter is goedaar dig. Te Pijnacker en Nootdorp is de typhus aan het afne men de loop der gevallen is echter meestal ongunstig. Zeg- waard bleet vrij. In deze week brak de ziekte voor het eerst uit te Kat wijk. Achteloosheid van den veehouder was hier weder oor zaak van het ontstaan der ziekte. Hij is melkverkooper en had melk opgekocht uit een besmetten stal te Rijnsburg. Te Leiden, OegstgeestSassenheim Voorhout, Voorscho ten Lisse en Rijnsburg kwamen geen nieuwe gevallen voor; de meeste der nog in behandeling zijnde runderen herstel den. Te WarmondLeiderdorp en Koudekerk daarentegen woedde de ziekte vrij hevig. Volgens de opgaven in de Staats-Courant zijn in de week van 25 Febr. tot 3 Maart in de provincie Zuid-Hol land aangetast 1000, in Noord-Holland 179 en in Utrecht 195, in het geheel 1374 runderen. Van de genoemde 1000 zijn gestorven 184, afgemaakt 49 en hersteld 56. De verkoopprijs van de koffie is in de laatste jaren zeer gestegen. In 1862 waren de middenprijzen nog slechts 24 a 25 centen de 5 ons. Daarna dobberden zij lang tusschen 30 en 40 centen en eerst sedert 1861 hebben zij de 40 centen duurzaam over schreden. Men herinnert zich den tijd, dat de Java-koffie voor 19 centen onverkoopbaar was en nog in 185 8 is de prijsdaar- van plotseling gevallen van 41 op 27^ cent. Van hoeveel belang de koffieprijs voor de schatkist is, blijkt hieruit, dat bij een gewoon gewas elke cent verschil in den prijs per 5 ons een voor- of nadeel oplevert van een millioen gulden. Dat de koffieprijzen een aanmerkelijke daling zullen onder gaan is met grond niet te wachten. Bij de verkooping der collectie teekeningennagela-> ten door wijlen den heer G. Leembruggen, van Hillegom heeft de teekening door P. P. Rubensdie op de verkoo ping der gallerij van wijlen Z. M. Willem II voor f 9 85 was gekocht, thans opgebracht de som van 4050. Op den Ooster is gestrand de Engelsche brik Van kapitein Thompson, van New-Castle met steenkolen naar Dord recht. Het schip is vol water. - De kapt. met equipage hebben het schip met eigen boot verlaten en zijn behouden te Brou wershaven aangekomen. De //Tijd" meldt dat de Jansenisten bisschop van Haarlem de heer de Jong van zijn benoeming en wijding aan den paus kennis heeft gegeven. De paus heeft daarop geantwoord en aan //deze daad de verdiende bestraffing niet doen ontgaan," zegt de //Tijd //deze gebruikelijke veinzerij is bij de Utrechtsche bedriegers een gewoonte, om de boos aardigheid der scheuring en hunner dwalingen door derge lijke listen te verbergen," zoo luidt het trouwens ia den pauselijken brief. Aan Ds. Rappard is door floreen-plichtigen te Sexbie- rum f 500 verhooging toegestaan, bij zijn beroep naar Heeg zijn traktement is nu f 2500. Aangenomen het beroep naar de Hervormde gemeente te Sluis door Ds. F. J. Moquette te Jutphaas. Heden Maandag had weder een algemeene vergadering plaats van de leden der Vereeniging voor het Nederlandsch Op voedingshuis. Zij werd door den voorzitter geopend. Een voor stelom alleen te behandelen de punten, op den beschrij vingsbrief vermeld, werd aangenomen. Eerst kwam aan de orde het voorstel van Mevr. van Calcar en werd besloten tot wijziging der statuten. De door haar voorgestelde veran deringen werden met geringe wijzigingen aangenomen, waarop door haar tot commissarissen werden voorgesteld de Hll. Gildemeester en Ds. C. S. Adama van Scheltema te Am sterdam en J. C. Perk te 's-Gravenhage. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Zater dag des namiddags te 5 uren 39°, des avonds te 8 uren 36°,

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2