N°. 1855. Maandag 5 Maart. A0. Binnenlandsch Nieuws. LE1DSGH DAGBLAD: Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- tner8 Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, ^Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 16 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 33 m.; 11 u. 43 m.; 2 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen 5 n.; van Amsterdam (Beerebijt) naar LeidenMaandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Hieuwstraat's morg. te 7 u. 45 m. en te 10 u. 50 m.;'s uamidd. te 3 u. 35 m. savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-lndisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uren 's m. tot 9 uran 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 u>en. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie an Fabricage des Zaterdags van II1 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uren. - Thesauriedagelijks van 102 uren.-De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12—1 uien Kantoor der Plaatselijke Aooijnsen, dagelijks van 82 uren en Van 4—7 uren;der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9luien en van 36 uren; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Diusdag, Woensdagen Donderdag van 92 uien. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe be- j lastiugen en accijnzen te Leiderdorp den heer E. G. de Gel der, thans in dezelfde betrekking te Hijpalsmede tot ont- vaiiger der in- en uitgaande rechten en accijnzen te Bour- tangeden heer G. 1). Coniuck Westenberg, thans ia de zelfde betrekking te Veldzicht. Z. M. beeft benoemd tot rector magnificus aan de hoogeschool te Utrecht, voor het academie-jaar 1866-1867, deu hoogleeraar H. C. Millies. Naar men verneemt, zou thans weldra de luit. gene raal van Muikenlid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, tot Minister van Oorlog worden benoemd. De militaire en staatkundige antecedentengevoegd bij de we tenschappelijke kennis eu den voortreffelijken inborst van dien generaalzouden deze benoeming door het geheele laDd, maar vooral door het leger, doen toejuichen; ook zegt mendat de betrekking van chef van het personeel aan jeugdiger eu krachtiger handen zou worden toever- I trouwdmen noemt reeds den majoor Weitzel." In het hoofdkiesdistrict jZutfen zijn bij de verkiezing op Vrydag van een lid der Tweede Kamer uitgebracht 1621 stemmen van onwaarde 21; volstrekte meerderheid 801. Ge kozen de heer Mr. J. R. Thorbeckemet 905 stemmen.Ver der werden uitgebracht op de heerenMr. H. J. Swaving (candidaat der gematigd-liberalen) 349; L. A. F. H. baron van Heeckeren (candidaat der conservatieven) 224 L. W. C. Keuchenius (candidaat der koloniale oppositie) 81 en Mr. Jb. Dam (liberale candidaat, die bedankt had) 21 stemmen. Door eenige ingezetenen van Amsterdam zijn dezer dagen circulaires verspreid betreffende een //Vereeniging tot bevordering der afschaffing van het zegelrecht op dagbladen en advertentiën." Gelijk uit dit stuk blijkt zal deze Vereeniging gevestigd worden op de volgende grondslagen 1°. Zoodra vijftig onderteekenaren zullen zijn verkregen, wordt in een daartoe te beleggen vergadering der gezamen lijke onderteekenaren, uit hun midden, een comité verko zen van vijf leden; 2°. Zoodra vijfhonderd onderteekenaren zijn verkregen wordt in een eerste daartoe te beleggen al gemeene vergadering het voormelde comité vervangen door bestuur, samengesteld uit tien leden en worden de door een het comité ontwerpen statuten vastgesteld3°. Het bestuur vestigt vertakkingen -der Vereeniging in iedere hoofdplaats eener provincie en in de steden 's-GravenhageLeiden en Rotterdam; 4°. Telken zes maanden wordt een algemeene vergadering gehoudenwaarin verslag wordt gedaan van de handelingen der Vereeniging en rekening en verantwoor ding gegeven van de ontvangsten en uitgaven 5°. Ter dek king van alle kosten wordt door ieder lid der Vereeniging bijgedragen een contributie vau drie gulden per jaar, half jaarlijks te storten, bij vooruitbetaling, op quitantie van het lid-thesaurier van het bestuur der VereenigiDg. In den considerans, boven de oproeping tot deelneming geplaatst, lezen wij: In aanmerking genomen hebbendedat de zegelbelasting op dagbladen en advertentiën de versprei ding van nuttige kennis belemmert en het verkeer stremt tusscheu vraag en aanbod verklaren de ondergeteekenden zich geneigd tot gemeenschappelijke oprichting eener Ver eeniging, ten doel hebbende om het groote publiek van de weldaad der afschaffing van voormelde belasting beter te doordringen, en om langs wettelijken weg, door aanwen ding der middeleD aangewezen in de statuten der Vereeni ging (op de eerste algemeene vergadering vast te stellen), tot hare afschaffing te geraken. Men spreekt van een aanstaande promotie bij het le ger, als gevolg van het pensioneren van 2 a 3 generaals en van 2 kolonels. In een lezing bij het departement der maatschappij van nijverheid te Deventer bracht Prof. J. van Vloten Woens dag avond de belangrijke vraag ter sprake, of's lands ver dediging beter, gelijk tot dusver, aan een staand leger dan aan zijn gewapende burgers zeiven ware toevertrouwd Zich beroepende op autoriteiten als de maarschalk Radetsky en andere eminente krijgshoofdenverklaarde hij zich onvoor waardelijk voor het laatste. Hij wees daarbij op het voor beeld van Zwitserland, waar men binnen weinige dagen steeds een geoefend leger van bij de 200,0(H) man op de been kaD brengen beval voorts bij het onderwijs in de gymnas tiek op onze burgerscholen ook dat in den wapenhandel aan om zoodoende reeds van der jeugd af in den Neder- landschen burger het denkbeeld wortel te doen schieten dat 's lands weerbaarheid niet in eenige opzettelijk daartoe

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1