Buitenlandsch Nieuws. doo,r zijn verkregen eervol ontslag is opengevallenin de eerstvolgende zes maanden niet zou worden vervuld. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal van Dinsdag 27 Febr. zijn ingekomen de navol gende verzoekschriften alszeven houdende bezwaren tegen het wets-ontwerp tot regeling van de pensioenen der Pro- testantsche predikanten en predikantsweduwen als van -. de kerkeraden der Evang. Luth. gemeente te RotterdamDord recht, Gouda, Amsterdam, Zaandam en Beverwijk; en de commissie tot de zaken der Remonstrantsche Broederschap vier, houdende bezwaren tegen de wets-ontwerpenwaarbij ten behoeve van eenige gemeenten afgeweken wordt van de regels der gemeentewet omtrent plaatselijke belastingen, als vanB. A. Fokker en andere ingezetenen van Middelburg W. Bakker en andere handelaren in gedistilleerd te Gor- cumJ. J. F. Magry en andere groothandelarenslijters en neringdoenden te Harderwijken H. C. Lemaire en an dere inwoners van Maastricht; een van den raad van Mid delburg houdende adhaesie aan het wets-ontwerpwaarbij ten behoeve dier gemeente wordt afgeweken van de regels der gemeentewet omtrent plaatselijke belastingeneen van den raad der gemeente Briellehoudende verzoekom de ten behoeve van die gemeente voorgedragen uitzonderings wet in dier voege te wijzigen dat de gemeente moge voort gaan een belasting op het gedistilleerd te heffen twee van burgemeester en wethouders van Purmerende, houdende ad haesie aan de ten behoeve van die gemeente voorgedragen uitzonderingswet; een van burgemeester en wethouders van Edamverzoekende dat in de ten behoeve van die gemeente voorgedragen uitzonderingswet een wijziging worde gebracht; zevenhoudende verzoek tot algeheele opzegging van het tractaat met Pruisen tot wering van den sluikhandelals van: G. van Noorduyn en andere kooplieden te Nijmegen, J. Bosman en andere neringdoenden en verdere ingezetenen van 's-HeerenbergH. Ganterocht als voren te Groesbeek W. A. Boland als voren te DinxperloP. Driesen en Zoon als voren te Aaltenten Harmseu en Ver voort en andere kooplieden te Deventer, en C. P. ten Houten en anderen te Winterswijk; een van de provinciale commissie van Land bouw in Frieslandhoudende bezwaren tegen het wets-ont werp tot intrekking der wetten van 6 October 1791 en van 26 Ventose jaar IVenz. Alle deze adressen zijn verzonden naar de comm. voor de verzoekschriften. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben aan den gemeenteraad van Rotterdam te kennen gegeven, dat zij de,. .goedskeuring aan de begrooting voor 1866 onthou den, zoo niet het volle bedrag van de 4/5 der personeelë belasting, in plaats van dat over acht maanden, daarop werd gebracht. Te 's-Hage is overleden de heer D. Lammersdiein den burgerstand geboren en geleefd een buitengewoon aan zienlijk vermogen heeft weten bijeen te krijgen en bekend stond als bezitter van een aantal huizenhofsteden en lan derijen in verschillende deelen der provincie Zuid-Holland. Op de lijst der hoogstaangeslagenen komt hij voor tot een belangrijk bedrag aan rijks grondbelasting. In de zitting van den Gemeenteraad van Haarlem van 11. Woensdag is ingekomen een missieve van Mr. F. G. Fontein, houdende verzoek om ontslag als wethouder, als mede een voorstel van het raadslid Jhr. M. Salvador, om de bezoldiging van den burgemeester van 2200 te ver- hoogen tot f 3000. In het Volksblad leest men het volgende //Wij hadden gedacht dat de heer Thorbecke zich van het staatstooneel zou teruggetrokken hebben. Door zich de candidatuur te laten welgevallen schijnt hij zulks niet te doen. Hij rijst daardoor in onze achting. Elk invloedrijk staatsman dient zijn vaderland zoolang hij kan. Het bezit van een villa te Dresden schijnt een lasterlijk verzinsel. Wanneer hij weder zitting neemt, is het bij ons niet niet twijfelachtigdat hij bij gegronde grieven tegen den Minister Fransen van de Putte, diens streven in het alge meen zal ondersteunenom het koloniale pleit tot een duur zame oplossing te brengen. Misschien zelf zal de heer Thor becke eindelijk eens tot volle overtuiging komen van het kwaad van partijzucht en intriguegeest. De raad van Zwolle heeft in zijn Dinsdag avond ge houden vergadering het hoogst belangrijke besluit genomen om het armbestuur der Hervormde gemeente aldaar te ont binden, door het vaststellen eener acte, waarbij bepaald wordt, dat de fondsen, welke in 1832 door de aloude stichting der Eleemosenieren en de diaconie der Hervormde gemeente zijn te zamen gebracht tot oprichting van een ge mengd armbestuur, zulleu worden verdeeld. De stad Zwolle zal daardoor een burgerlijk armbestuur, hetwelk zij in 1832 ontbond, weder in het leven moeten roepen, terwijl de kerk voor hare armen zal moeten zorgen. Men is niet vreemd aan het gevoelen dat de raad bij het nemen van zijn besluit wel eenige neiging heeft gehad, om het kerkbestuur ter wille te zijn. Het besluit tot vaststelling der acte van dading is dan ook niet met algemeene stemmen genomen. Vier leden verzochten aanteekening in de notulen van hun protest en deelden mede, dat zij dit ter kennis van hoogere autoriteiten zouden brengen. Ook de //Gemeentestem" verklaart zich ten gunste der tijdelijke belegging van de kapitalen, die in de gemeente kassen thans ongebruikt blijven liggenhandel- en nijver heid hebben belang bij den omloop dier kapitalenterwijl de gemeentekas buitengewone voordeelen er door kan ge nieten die niet te versmaden zijnen den ingezetenen ten goede komen. De //Tijd" geeft zijn laatste lijst van bijdragen voor den paus; het totaal bedraagt nu 190,531. Ten behoeve der zwangere weduwen der beide werk lieden, die door het instorten van het gewelf in de R. K. te Deventer werden verpletterdis door de heeren B. van den Berg, pastoor en Dr. W. B. J. van Eijkpredikant aldaar, een inteekeningslijst geopend, waarop binnen zeer korten tijd de belangrijke som van 1214,50 is bijeenge bracht. De kerkeraad der Christelijke Afgescheidene gemeente te Utrecht heeft Ds. K. J. van Goor te Hoogeveen tot pred. beroepen. De Thermometer van Fahrenheit teekeiuie alhier Donder dag des namiddags te 5 uren 35°, des avonds te 8 uren 34°, te 10 uren 32". Vrijdag mbrgeh te 5 uren 32°, te 8 uren 34°, 's middags te 12 uren, 42°, 's namiddags te 4 uren 39°. Koning Leopold van België heeft tot gouverneur voor den jongen graaf van Henegouwen, Hertog van Biabant, thans zeven jaren oudaangesteld den graaf Ignatius van der Straeten-Ponthonbroeder van den maarschalk van het paleis en majoor der artillerié.'1' In de hoofdkerk te Aken heeft men een deksteen ge vonden op een kanaal tot het afvoeren van water, ter diepte van ongeveer 8 voet beneden den beganen grond, waarop de volgende merkwaardige incriptie in de Latijnsche taal wordt gelezen//In dit graf is ter ruste gelegde het ge beente van Karei den Groote, God den Eeuwige ter eere te Aken." Zaterdag jl. is brand ontstaan in een carton-fabriek te St. Denis; door spoedig aangebrachte hulp is een ge deelte van het gebouw behouden. De schade wordt op 50,000 francs geschat. Vermits het sedert korten tijd de tweede maal is, dat er brand in die inrichting is ontstaan, schreef men dat aan kwaadwilligheid toe. Een persoon jegens wien men vermoedens koesterdewerd gearresteerd en bekende dat hij den brand had gesticht. Vóór eenige dagen heeft te Ligny een jonkman van slecht twintig jaren oud, zijn echtgenoote, die slechts 16 jaren telde, door verstikking vermoord. Het jonge paar kwam van het vastenavondbal, waar de vrouw de jaloerschheid van haren man schijnt te hebben opgewekt, althans in dien nacht bedreef hij de euveldaad. Twee nachten heeft hij bij het lijk gerustdaarna heeft hij zijn misdaad aan zijn moeder be leden. Vreezende voor de straf, welke hem te wachten stond, heeft hij getracht zich van het leven te berooven doch zon der gevolg. Men meldt uit Dublin dat een zekere John Morris, het zoogenaamde centrale hoofd der Fenians voor het graaf schap Carlow door de politie is gearresteerd. Morris werd voor bijna even gevaarlijk gehouden als Stephens zelf, en door zqn gevangenneming wordt derhalve aan de samen zwering een gevoelige slag toegebracht.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2