N°. 1854. Zaterdag 3 Maart. A0. 18fcd. Wacht op de daden! II. Binnenlandsch Nieuws. IIIIISIII BMBL.li: Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regelsƒ0.75. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4regelsƒ0.90, Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar 'i Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 n. 1 m.; 12 u. 41 m<; 3 u. 37 m.; 6 n. 16 m. 9 n. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 33 m.; 11 u. 43 m.; 2 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, 'snamiddags te 2 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Mienwstraat's morg. te 7 u. 45 m. en te 10 u. 50 m.;'s namidd. te 8 u. 35 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. -— Oost-Indische Landpost. Over Southampton, l en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 916 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rij li.-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeetter en Wethoudert, Maandagen Donderdag te 11 uur Committie tan Fabricage, Woensdag te 12 uren. •Burgemeetter, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Committie an Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uren.-De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uren. Kantoor der Plaatselijke Aooijnsen, dagelijks van 82 uren en van 4—7 uren;der In- en Uitgaande Rechten en Aoeijnsen dagelijks van 9luren en van 86 uren; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdagen Donderdag van 92 uien. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. De nieuwe Minister van Financiën heeft de begrooting voor zijn departement betreffende de dienst van 1866, ter vervanging van de bestaande credietwet, aan de Tweede Ka mer ingediend tot hetzelfde cijfer en in alle deelen overeen komstig het ontwerp van zijn voorganger. Dus ook met uitkeering aan de gemeenten van gedeelten der personeele belasting over de acht laatste maanden van 1866 - een comptabiliteitsketterijomdat de stortingen zjjn bepaald by tiende gedeelten en zich niet juist door y1^ laat verdee- len. De verantwoording zal derhalve moeten verschillen van de raming en de gemeenten slechts T5^ of de helft genie ten van de geraamde som. De Minister van Oorlog heeft by gelegenheid van 's Ko- nings verjaardag een bijzondere onderscheiding genoten daar het Z. M. heeft behaagd met het Commandeurskruis van de Eikenkroon te begiftigen Zyne Excel.-adjudantj en Zijne Exc. boezemvriend, - bij uitzondering van het geheele leger, met voorbygang van de verdienstelijke mannen, die op onderscheidene leger-orders met lof zyn vermeldof die niet deelende in 's Ministers bijzondere goedwilligheid, toch bij de Natie gunstig zijn aangeschreven. Wij denken aan de onderscheidingendie door diensten bij het feest der oude strijders van 1813-1815 binnen Leiden bewezen, verleend en onthouden zyn. Zóó wekt men den krijgsmansgeest niet op; - zóó leert men niet de onderscheidingsteekenen ver eeren - zóó rijzen zij niet in waarde bij het leger en bij de Natie. De nieuwe Minister van Binnenlandsche Zaken acht voor 1866 ter bestrijding der buitengewone uitgaven ten gevolge van maatregelen tot wering van den runder-typhus voorloo- pig f 100,000 noodig; - die kosten beliepen over de drie laatste maanden van 1865 f 51,000. Hij zal dus evenmin als zijn voorganger tot krachtiger en meer afdoende maat regelen overgaan, of de onteigening meer uitbreiden. De beperking van de afhankelijkheid van 's Rijks finan ciën van den bloei der koloniale geldmiddelen mocht het nieuwe Bewind wellicht wenschelijk voorkomen- het blijft nog twijfelachtig of dit beginsel strenger zal worden toe gepast. Zoo ook zal de nieuwe Minister van Justitie afwach ten wat de houding der Hervormde kerk zal zijn ten aan zien der regeerings-maatregelen op het beheer der kerkelyke fondsen; maar dat het welgelukken daarvan afhankelyk mag worden gemaakt van eene welwillende medewerking, zou niet zeer pleiten voor de zucht, om de waardigheid van het Staatsgezag te handhaven. Zoo het waar is, dat de heer Thorbecke het regeerings- beleid moede was en naar rust verlangde't zou niet zeer pleiten voor den ijver van Staatsmannen in Nederland, om den Staat ten dienste te staan zoo lang de krachten zulks toelaten en het Staatsbelang dat eischt. De heer T. heeft zijn taak niet afgeweven naar hetgeen in billijkheid van hem mocht geeischt worden. Zoo moeten de beginselen door eigen kracht zich een weg banen, onafhankelijk van die er de leiders of dragers van waren. In dien zin kan er ook zonder T. een bewind zijndat de beginselen handhaaft die naar hem zijn genoemd. Wij willen gaarne aan het werk zien zijdie zich onder een vlag scharen. Medewerking en ondersteuning vraagt het nieuwe Ministerie in de verdediging van de beginselen waarmede het optrad. Wat gevraagd wordt zy alleen ver leend op voorwaardedat de[ beginselen met evenveel be leid, yver en verstand worden toegepast, en de daden daar mede overeenstemmen. Z. M. heeft den luit. ter zee 2de klasse I. Isebree Moens op zijn verzoek eervol uit de zeedienst ontslagen. Naar men zegt, heeft Mr. J. H. Geertsema de be trekking van Minister van Binnenlandsche Zaken aanvaard, onder voorwaarde dat de notarisplaats te Groningendie

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1