Buitenlandse!) Nieuws. Heden Donderdag voormiddag werd het lijk van den gemeente-ontvanger, den heer C. F. Gerike op de begraaf plaats te Leiderdorp ter aarde besteld. Een commissie uit het collegie van HH. Burgemeester en Wethouders had zich daarheen begeven om de laatste eer aan den overledene te bewijzen. Die hulde verdient openbare vermelding en sterkt de hope van zoovelendie gaarne ook de diepbedroefde weduwe een blijk zagen toegekend, dat die erkentelijkheid van de door haar echtgenoot bewezen diensten zich ook be toont in een tijdelijke tegemoetkoming in haar verlies uit die middelen waarover de overledene zulk een trouw be heer heeft gevoerd. Twee jeugdige officierende 1ste luitenant der in fanterie J. R. W. H. Nuss en de 2de luitenant der genie N. A. Kannemans hebben door een ongelukkig toeval ba dende hun dood gevonden in de rivier bij Oedjoeng Ka- rang. Een groote schare van vrienden en belangstellenden bewees hun de laatste eer, en de overste Deeleman sprak bij de geopende groeve een hartelijk woorddat zichtbaar indruk maakte. De beide jongelieden hadden niet alleen on der hunne kameradenmaar ook bij vele particulieren te Batavia warme vrienden die hen bij hun plotselingen dood met weemoed nastaren. Met de afschaffing der cultuur-procenten is reeds een begin gemaakt bij de benoeming van den nieuwen resident van Soerabaya, die geen cultuur-procenten, maar in de plaats daarvan tafel- eu representatiegelden en vergoeding van reis kostenten gezamenlijken bedrage van 600 's maandsont vangt, p. m. ƒ6000 's jaars minder dan bij het behoud der cultuur-procenten. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 6 uren 34°, des avonds te 8 uren 34°, te 10 uren 35°. Donderdag morgen te 6 uren 33°, te 8 uren 35°, 's middags te 12 uren 40°, 's namiddags te 4 uren 39°. In goed onderrichte kringen te Berlijn verzekert men dat drie leger corpsen zullen worden mobiel gemaakt, ter wijl de anderen op voet van oorlog zullen worden gebracht. Professor Buschmann, Koninklijk bibliothecaris en lid der academie van wetenschappen te Berlijn, heeft Keizer Napoleon het oorspronkelijk handschrift van den Kosmos van Alex. v. Humboldt ten geschenke aangeboden. Het be staat uit vijf zware deelen in kwarto. De Keizer heeft dit kostbare handschrift aan de Keizerlijke bibliotheek geschonken. De stad Breslau heeft sedert lang gewenscht in het bezit te komen van een museum van schilderijen maar de noodige fondsen hebben haar steeds ontbroken. Ten einde hierin te voorzien heeft de stedelijke regeering vergunning gevraagd en verkregen van den Minister van Binnenland- sche Zaken om een loterij der kunstwerkenvoorloopig ten bedrage van ruim 100,000 thalerste organiseeren. De hier door verkregen voordeelen moeten strekken 1°. om een mu seum te bouwen en 2°. om de verlangde schilderijen aan te koopen. Het Engelsche parlement heeft aan Prinses Helena 30,000 en een jaarwedde van 6000 toegekend. Prins Alfred zal, tot dat hij zijns vaders opvolgingsrecht in Saksen-Gotha uitoefent, 15,000 jaarlijks ontvangen. De Prins werd in 185 5 meerderjarig. De bezoldiging gaat in met den dag der meerderjarigheid. Ook heeft het parlement besloten in de West-Minster-abdij een standbeeld voor lord Palmerston op'te richten. De boksers zijn thans in Engeland op nieuw druk in de weer. Voor de maand Maart zijn niet minder dan twaalf prijsgevechten tusschen geoefende boksers aangekondigd. De inleggelden van dit twaalftal ^ariëeren van 20 tot 100 pond sterling. In Mei zal tusschen Mace en Goss, twee bekende liefhebbeis, om 400 pond sterling gevochten worden. Het moeilijkste voor die heeren is maar een terrein te krijgen, waar zij niet voor de politie behoeven te vreezen want deze is er dadelijk bij om aan die zoogenaamde aardigheid een einde te maken zoodat het slechts door list en sluwheid kan gelukken haar in dit opzicht te verschalken. Wegens de vele vriendeu die tot zulk een gevecht als toeschouwers worden uitgenoodigd is dit niet zeer gemakkelijk. Men heeft berekend dat in Groot-Brittanië jaarlijks niet minder dan 4 rnillioen preken gedaan worden. In 1864 telde de Gevestigde...Kerk in Engeland 18,200 gebouwen waarin godsdienstoefening gehouden werddie der Dissen ters frorden op minstens 16,200 begroot. De Gevestigde Kerk in Schotland heeft 123 5 plaatsen van eeredienstde Vrije Kerk 985 eu de Dissenters hebben er ongeveer 900, makende een totaal van 37,5 20 gebouwen. In eenige dezer kerken wordt slechts eens, in vele drie maal en in de meeste twee maal per week gepredikt. Rekent men nu twee preken per week, hetwelk zeker niet te hoog is, dan worden er eiken Zondag in de kerken van Groot-Brittanië 75,040, of per jaar 3,902,080 leerredenen—uitg-eaprok-en. Onder de wonderendie op de internationale ten toonstelling te Parijs zullen te zien zijn behoort een aqua rium dat 30 ellen breed en 20 ellen diep is. Daarin zul len even als in het aquarium van den tuin van acclimata» tieeen aanzienlijk aaDtal bewoners van den oceaan vereenigd zyndie zich te midden der ondërzeëschè planten en gewassen zullen bewegen. Men zal zichwanneer men dit aquarium in oogenschouw neemt, kunnen verbeelden den bodem der zee te aanschouwen. De verschillende vischsoorten zullen zich alleen iD afzonderlijke bassins bewegen, zoodat men de haaien, kabeljauwen, tongen, tarbotten, bruinvisschen enz. in hun natuurstaat zal kunnen gadeslaan. De mandie het eerst de goudmijnen in Californië ontdekte, een zekere Jean Sutter, bevindt zich thans te Washington en bedelt bij het gouvernement om onderstand. Hijdie eenmaal over millioenen kon beschikkenwenscht thans slechts zoo veel te bekomen, dat hij naar zijn geboor teland (Zwitserland) kan vertrekkenom daar te sterven. In de Singapore Free Press staat het volgende: Wij hebben de droevige tijding ontvangen van het overlijden van Phra Pawarendr Ramarrden tweeden Koning van Siam. Z. M. heeft gedurende de laatste vijf jaren in slechten ge zondheidstoestand verkeerd en is den 7 den Januari overle den. De overblijfselen van zijn lichaam werden ingezet in een met diamanten versierden gouden urn en op een afzon derlijken troon geplaatsttot dat het met de gewone plech tigheid zal begraven worden. Sir Moses Montefiore is weêr naar het Heilige Land vertrokkenniettegenstaande zijn hooge jaren en de ver moeienissen der reishet doel van den tocht is bevordering der belangen van de Israëlieten. Uit Napels is bericht ontvangen dat de heer Moens een treffend blijk van erkentelijkheid geschonken heeft aan den heer Holmes, die zijn leven waagde om het losgeld aan de roovers te brengenwelke den heer Moens gevan gen hielden. Het geschenk bestaat in een eikenhouten kistje waarin een compleet zilveren eet-servies, benevens een thee- en koffie-servies van prachtig antiek modelalles op de keurigste wijze vervaardigd. Een inscriptie aan de binnen zijde van het kistje drukt de gevoelens van den heer Moens voor zijnen weldoener uit. Op het eiland Sautorinohet best bebouwde en vrucht baarste van den ganschen Griekschen archipel, is op het hoogste punt, den St. Eliasbergeen vulkaan uitgebarsten. Bedoelde berg ligt op 36° 22' 11" N. B. en 43° 8' 18" O. L. De Engelsche gezant te Athene heeft onmiddellijk een drietal oorlogsbodems naar het eiland gezonden om de bewoners in hunnen benarden toestand hulp te verleenen. Te Washington is door den president Johnson, het Ministerie, den senaat en het congres een bijeenkomst ge houden, ter eere der nagedachtenis van den president Lin coln. Zonderling genoeg begon dit met de uitvoering van een stuk uit de «Trovatore," gevolgd door een zeer lang gebed van Dr. Boyntonwaarna eerst de heer Porter en vervolgens de heer Bancroft het woord voerden. De voor dracht van dezen laatste duurde niet minder dan 2^ uur en strekte voornamelijk tot lof van Lincolnmet het oog op hetgeen door hem was toegebracht tot de afschaffing der slavernij. Tegen Engeland veroorloofde de spreker zich me- nigen hevigen uitval, waarna hij, over Amerika sprekende, tot de conclusie kwam dat de Mexicaansche republiek moest hersteld worden, welke uitroep met luide toejuichingen werd begroet. Behalve door de dagbladen, zijn ruim 10,000 exemplaren van dit stuk in druk verspreid. Blijkens de jongste berichten uit New-York weigerde de President Johnson volhardend zijn medewerking aan el»

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2