Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. inrichting aanspraak hebben en die voor hare eigene ontwik* keling en haren inwendigen bloei onmisbaar zijn." Openbaarheid heeft de Minister van Oorlog verlangd meer dan vroeger gegeven werd, aan zijn vereerende be schikkingen wegens door officieren aan het leger in ver schillende opzichten bewezen diensten opdat eere wedervaart aan die eere toekomt en het leger daarmede instemme. De Minister van Oorlog heeft tot de bevordering als lui tenant generaal medegewerkt van de generaal majoors van Panhuys en van Overstratenmaar daarmede laatstgenoemde begunstigd, die den 13den Maart 1861 tot generaal ma joor werd benoemd, boven en terwijl zijn gepasseerd de generaals majoors Willbrenninckvan der'Duyn van Maas dam en Happé, die reeds den 5den Juni 186 8 en 2 Mei 1860 dien rang verkregen. Waarom die bevelhebbers in de lste,- 2de en 3de militaire afdeeling zijn voorbijgegaan, kan bij het leger geen sympathie vinden, wat toch om ver trouwen te bezitten onmisbaar is. Wij houden het oog op dadendie aanleiding geven om daaraan het beginsel te toetsen. Het is juist noodig,om te letten op het verschil in de toepassing van een beginsel ofschoon de nieuwe Minister van Financiën meent, dat een verschil in de toepassing, geen verschil over het beginsel zelf, zou kunnen insluiten. Z. M. heeft benoemd tot commiss. van politie te Maastricht L. F. Keyzer, thans contr. der plaats, belast, al daar; en tot rechter-plaatsv. in de arr,-rechtbank te Eind hoven Mr. F. W. D. van den Dungen, adv. aldaar; bij het wapen der inf.bij het lste reg. tot lsten luit. den 2den luit. H. H. Rink, van het corps; bij het 6de reg. tot kapt. 3de kl. den lsten luit. Jhr. A. J. B. van Suchtelen tot de Haar, van het reg. grenadiers en jagers; tot lsten luit. den 2den luit. J. H. van Moll, van het corps, allen naar ouderdom van rangen tot auditeur bij den schuttersraad der dd. schuttery te Hilversum K. Perk Vlaanderen. Z. M. heeft aan den resident voor de dienst der Ne- derlandsche bezittingen ter Kuste van Guinea J. Vitringa Coulon, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit '8 lands dienst, met toekenning van pensioen. Z. M. heeft aan den heer F. H. Ludewig eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van controleur der directe belastingen en het cadaster in de provincie Drenthe; en zijn voorts benoemdtot controleur der directe belastingen en het cadaster in de provincie Drenthede heer W. J. A. van Beusekom thans adjunct-controleur in Noord-Holland; tot adjunct-controleur der directe belastingen en het cadaster in Noord-Holland de beer L. C. Blom, thans surnumerair bij dezelfde administratie in Overijsel. Te half 12 uren is te 's Hage ten gevolge van de weersverandering de groote parade afgecommandeerd. Reeds stonden de troepen in de kazerne marschvaardig. Bij besluit van den Minister van Binnenlandsche Za ken is beuoemd tot leeraar in de wiskunde aan het Nassau- Veluwsch gymnasium te Harderwijk de heer J. F. H. A. Later. Volgens art. 21 der wet van den lsten Juni 1865 (Staatsblad N°. 60) zijn allen, die, bij de invoering dier wet, bevoegd zijn de geneeskunst in haren geheelen omvang of gedeeltelijk uit te oefenen, verplicht, binnen zes maan den de bewijzen hunner bevoegdheid te laten viseeren door den inspecteur der provincie, waarin zij met der woon zijn gevestigd. De heer Minister van Biunenlandsche Zaken acht het wenschelijk, dat zijdie daartoe verplicht zijn, aan deze verplichting worden herinnerd, te meer, omdat de strafbe paling van art. 19 op het verzuim van dit voorschrift van toepassing is. Dientengevolge heeft de Comm. des Konings, op verlangen van voornoemden Ministerden gemeentebe sturen verzocht alle geneeskundigenheelkundigen (zoowel zij die de heelkunde in haren geheelen omvang of een deel daarvan uitoefenen zoo als tandmeesters), verloskundigen en vroedvrouwen in hunne gemeente, aan de verplichtinghun bij art. 21 van voormelde wet opgelegdte herinnerenmet bijvoeging, dat zij hunne acte van bevoegdheid of hun di. ploma, voor zoo ver zij dit nog niet mochten hebben ge. daan, vóór den lsten Mei eerstkomende aan den Inspecteur behooren toe te zenden. De nieuwe Minister van Justitie zal de voordracht van wet tot afschaffing van de doodstraf van zijn voorgan ger overnemen en bij de Kamer aanhangig maken. Terstond bij zijn komst aan het bewind heeft de heer Pickó zich be- zig gehouden met de zaak der tienden. Men weet, dat hij een warm voorstander van de opheffing der tienden is; reeds zeer spoedig mag een ontwerp van wet met dat doel te ge- moet gezien worden. Te Zutphen heeft de heer Jb. Dam voor de candi- datuur voor de Tweede Kamer tegenover den heer Thor- becke bedankt. Met het oog op den uitslag der verkiezingendie in de districten Zutphen en Groningen deze week zulllen plaats hebbenniet alleenmaar ook in verband met den strijd van beginselen, die op staatkundig gebied gevoerd wordt, zijn de volgende zinsneden van den heer Groen van Prinsterer merk* waardig //Zoo Thorbecke terugkwam? Terugkwam! waarom niet? Als lid der Tweede Kamer? Dat acht ik veeleer wensche lijk en waarschijnlijk. Als Minister? Als opvolger van den Minister, die hem opgevolgd heeft? Dat acht ik noch wenschelyk, noch waar schijnlijk. Gesteld evenwel men had met opzet, met geslepenheid, naar een middel, om Thorbecke uit het kabinet, uit zijn eigen kabinette verjagengezochtgesteld de ontbinding van het Ministerie ware het gevolg eener ondeugende in trigue geweest, ja, dan zou ik byna wenschelijk achten dat Thorbecke ter uitdrijving, laat mij zeggen ter beschaming, van zijn rebelleerende kweekelingenten derde male, als hoofd van een Ministerie, terugkwam. Te veiliger zouden wij deze rechtvaardige strafoefening aanzien, omdat, door een laatste poging om de overmacht te herwinnen, het onvermogen van het liberalisme, in den uitnemendste der liberalen, nog duidelijker zijn zou." De Gemeenteraad van Deventer heeft in zijn verga dering van Maandag beslotenvoor de som van zes tonnen gouds deel te nemen in de geldleening ten behoeve van den spoorweg Scheveningen—Amersfoort en Amsterdam, Amers foort-Almelowaarvan concessionarissen zijn de heeren Swaan en van Heyningen. De Gemeenteraad te Almelo heeft voor f 50,000 be sloten deel te nemen in den aanleg van den spoorweg van Scheveningen-Utrecht-Amersfoort-Almelo. De stad heeft reeds een half millioen besteed voor het Overijselsche kanaal, den spoorweg Almelo-Salzbergen en kunstwegen enz. Voor een stad van 4,000 zielen toont dat wel groote voorliefde voor verbetering der communicatie-middelen. -—De //Tijd" verneemt uit Rome, dat aldaar aan de ge volgen van een langdurige ziekte op den 18den Februari jl. is overleden Mgr. Belgrado, patriarch van Antiochië voor de Latijnenvóór eenige jaren vice-superior van de Hol» landsche missie en pauselijk internuntius bij ons hof. De slager I. M. de Bruin te Almelo heeft van den hofmaarschalk des Konings het bericht ontvangen, dat het toegezonden vleesch van den vetten os, in goeden staat was aangekomen aan 's Konings tafel is opgediend en goed heeft voldaan. Te Zwolle is het geheele gezin van een achtenswaar dige familie tweemaal ongesteld geweest door het gebruik van vleesch van een runderrib, die men nu meent, dat van ziek vee afkomstig was. Het strengste, toezicht is dus wel noodigofschoon het te Zwolle onvoldoende is geweest om den invoer van slecht vleesch te voorkomen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dins dag des namiddags te 6 uren 40°, des avonds te 8 uren 40°, te 10 uren 36°. Woensdag morgen te 6 uren 36°, te 8 uren 36°, 's middags te 12 uren 40c, 's namiddags te 4 uren 34°. De inspecteur van politie Thompsonte Londendie zich reeds zoo goed van zijn taak heeft gekweten in de na-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2