Wacht op de daden! N°. 1852. Donderdag 1 Maart. A". 1866V' X; LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Deltt, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 ra.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 16 m, 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 33 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u,; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden's namiddags te 2 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 45 m. en te 10 u. 50 m.;'s namidd. te 8 u. 35 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf, Dagelijks geopend van 8 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie an Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uren. - Thesauriedagelijks van 102 nren.-D# Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 121 uren. Kantoor der Plaatselijke Aooijnsen, dagelijks van 82 uren en van 4—7 uren der In- eu Uitgaande Rechten en Acoijnsea dagelijks van 9luren en van 36 uren; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdagen Donderdag van 9—2 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uren. I. Bij den strijd van meeningende verwarring van be grippen de schakering van beginselen en de verdeeldheid ui de partijendie men thans ontwaart op meer dan een deel van het maatschappelijk gebied, is het vooral noodig meer te letten op de daden, die als uitvloeisels van de mee- ningen, begrippen, beginselen en partijschappen kunnen wor den beschouwd. Toen ongeveer 17 jaar geleden een nieuw bewind optradwerd op de vraagwaar is uw programma tot antwoord gegeven: wacht op mijne daden. Later heeft men weder nuttig geacht een programma van beginselen te openbaren, maar juist daardoor tot meer verwarring en strijd aanleiding gegeven. Een goede boom brengt goede, een kwade boom kwade vruchten voort. Aan de vruchten zal men herkennen het goed en het kwaad van den boom en nu er weder een nieuw Bewind is opgetredenwaardoor denzelfden strijd, dezelfde verwarring, misschien dezelfde scheuring en verdeeldheid ontstond of ontstaan zal, is het goeddat ieder van zijn standpunt de daden beoordeelt en dat oordeel openbaart. Wellicht zal daardoor meer acht geslagen worden op feitendie zich aan den staatkundigen hemel vertoonen; - misschien zal daardoor, als er strijd moet zijn, de beslissing gemakkelijker vallen, dan wanneer men blijft zweven in bespiegelingen en beschouwingen. Na al den strijd die er gevoerd werd over het recht van vereeniging, verheugt men zich in het genot eener vrijheid, die schaarsch buiten Nederland gevonden wordt. Bij al de verdeeldheid, die er heerschte over een wet, regelende het armbestuurnam het pauperisme af. Na al de verdeeldheid die er ontstond over de regeling der vrijheid van het on derwijs zullen we toch binnen weinige jaren de vruchten kunnen aanschouwen van het openbaar lager onderwijs tegenover die van het Christelijk nationaal otMerwijs, zoo bij onze kin deren als bij het schoolgaand personeel dat ons omgeeft. De strijd der beginselen op kerkelijk gebied gaat wellicht over in een ijverige mededingingwaar lichtliefde en le ven zich het meest en het best openbaren. Van 't strijden moê zal zich nieuwe kracht ontwikkelenom te toonen aan welke zijde de beste vruchten groeien en rijpen. '«»ij willen getrouw blijven aan dat beginsel en de theorie naar de practijk beoordeelenzonder vooringenomenheid met personen, zouder vooroordeel ten aanzien van wien ook. Li beraal en conservatief, wie weet daarvan de grens aan te wijzen op staatkundig of op kerkelijk gebied Ieder versiert zich met kleuren en praalt met leuzendie door vermen ging onkenbaar geworden zijn. Gematigd is iedereen, want niemand wil tot de uitersten behooren. Thorbeckianisme en anti-ThorbeckianismePierson en Kéville, ethisch-irenisch en consessioneelmodern en orthodoxen welke vreemde onderscheidingen ook meer te maken zijn- er heerscht verwarring en uit die verwarring zal orde voortvloeien, als men meer acht geeft op daden. De daden van het nieuwe Ministerie moeten openbaren wat het in zijn schild voert. Over de oorzaken van de Mi- nisteriëele crisis reppen wij niet; maar er zijn reeds daden. De Minister van Justitie heeft zich vereenigd met een gewichtig besluit van zijn voorganger, betreffende de schei ding van Kerk en Staat. De heer Olivier heeft zijn minis- teriëele betrekking niet overgedragen dan na een grooten stap te hebben gedaan op den weg, die tot scheiding leiden moet. Die stap kenmerkt zich door kloek beleidmaar ook door orde en wet. Geen revolutionair afbreken van hetgeen bestaat, geen losbandigheid, geen roekeloos afsnijden van bestaande banden geen breken met de historie- maar een bedaarde en geleidelijke overgang - De Minister Pické heeft het besluit tot een nieuwe regeling van het beheer der ker kelijke fondsen bij de Hervormden uitgevaardigd en ziju voornemen te kennen gegeven om //in overeenstemming met hetgeen reed3 daartoe gedaan isde grondwettige scheiding van Kerk en Staat volledig tot stand te brengenen daar mede de kerkgenootschappen de vrijheid en zelfstandigheid te doen erlangenwaarop zij volgens onze gebeele Staats*

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1