Buitenlandsch Nieuws. over op de schuur van N. Elshoutdoch daarvan is de nok alleen verbrand, terwjjl het hooi en stroodaarin gebor gen wel niet is verbrandmaar door het water geheel is bedorven. Het daarop volgende huis liep ook groot gevaar, daar het aan laatstgemelde schuur onmiddellijk grensde en daarom droeg men alles uit de woning. De verwarring was groot, doch dpor de buitengewone inspanning der spuitgas ten van Zuidland mocht men er in slagen den brand te elf uren meester te worden. De brandspuit van Abbenbroek was wel aangerukt, maar heeft geen dienst behoeven te doen. Het ontstaan van den brand is vooralsnog onbekend. Te Maastricht herdacht Dr. J. W. Suringaroudste predikant bij de Herv. gemeente aldaar, den 14den Febr. de vervulling zijner 25jarige evangelie-bediening. Bij de Hervormde gemeente van Sijbrandaburen en Terzooi is door de floreenplichtigen tot predikant benoemd Ds. D. Beeckmanthans te Joure. Aangenomen door Ds. P. S. van Konkel te Maasland het beroep naar de Hervormde gemeente te IJlstin Fries land. Wederom is een groot verlies te betreurendaar onze gemeente-ontvanger, de heer C. F. Gerikena een lijden van enkele maanden, in den leeftijd van 68 jaren Zondag 11. is overleden. In een 40jarigen dienst bij het vak der accijnzen heeft hij zich als een ijverig en bekwaam ambtenaar onder scheiden terwijl zijn benoeming tot gemeente-ontvanger, on geveer twee jaren geledendaarop de kroon zette. Zeer te betreuren is bovenal zijn verlies voor zijn nagelaten betrek kingen die in hem een krachtigen steun bezatenterwijl de gemeente in hem een ambtenaar mist, die steeds hare be langen op een trouwe en eerlijke wijze behartigde. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zater dag des namiddags te B uren 41°, des avonds te 8 uren 36°, te 10 uren 34°. Zondag morgen te 5 uren 38°, te S uren 40°, 's middags te 12 uren 46c, 's namiddags te 4 uren 44°. te 5 uren 43°, te 8 uren 43°, te 10 uren 43°. Maandag morgen te 5 uren 42°, te 8 uren 44°, 's middags te 12 uren 49°, te 4 uren 4 6°. De Koning van Pruisen heeft dezer dagen aan de romancière Louise Mühlbach (mevrouw Mundt), als een be wijs van ingenomenheid met haren jongsteu historischen ro man: //De groote Keurvorst", de gouden Konings medaille verleend. Zij bezit bovendien de groote gouden medaille van verdienste, die haar door Z. M. vóór eenige jaren, in een armband gezet, werd overhandigd. Te Bucharest is in eeu vereenigde zitting van de beide Kamers van Volksvertegenwoordigers tot Prins van Moldavo Wallachije uitgeroepen de graaf van Vlaanderen, broeder van den tegenwoordigen Koning van België. Den 21 sten dezer had bij Kestenaan den Moezel, omstreeks 6 uren van Trier, een treffend ongeluk plaats. In eerstgenoemd plaatsje werd een openbare verkooping gehou den na afloop waarvan de meeste kooplustigen zich in een herberg hadden begevenom eenige ververschingen te ge bruiken en van hunne vermoeienissen uit te rusten. Twaalf ingezetenen van Kesten bevonden zich onder dit getalen deze besloten om 's avonds een schuit te hurendie hen naar Kesten terug zou brengen. Vroolijk en wel waren allen daarin gestapt, doch nauwlijks had de boot het midden van de rivier den Moezel bereikt, die toen een hoogen waterstand had, of de schuit werd door de golven omgeslagen, met het gevolg dat allen een jammerlijken dood vonden. Sedert eenige dagen bevindt zich te Praag een jonge Boheemsche vrouw, die den ouderdom van 22 jaren heeft bereikt en 208 pond weegt; zij is ruim 7 voet lang. Uit Charleroi wordt medegedeeld, dat de vrouw van Charles Dewitt aldaar, wier jongste kind reeds bijna 12 ja ren oud is, den 14den dezer 's avonds te elf uren bevallen is van een dochter, den volgenden morgen te 4 uren van een zoon en te 12 uren weer van een dochter. Dit laatste kind is eenige oogenblikken na de geboorte overleden doch de moeder en de beide andere kinderen zijn welvarend. Als een bijzonderheid wordt medegedeeld dat de extra- trein waarmede de Engelsche gezant Loftus van Munchen naar Berlijn vertrokken is, op niet minder dan 3500 thlr. te staan kwam. Op den trein bevonden zich in het geheel maar 12 personen maar de edele lord had zooveel goede ren bij zich dat er 16 waggons voor het transport werden vereischt en het gezamenlijk gewicht 2000 centenaars be droeg. Te Elberfeld had den 21sten dezer een vergadering plaats van een 1000tal kiezers voor den eersten en tweeden trap uit Elberfeld en Barmen waarin met bijna eenparige stemmen werd beslotenom den president der vergadering te machtigenuit hunnen naam een adres van adhaesie aan den heer Grobow, voorzitter der Kamer van Afgevaardigden, te doen toekomen. Toen nu aan het telegraafbureau te Bar men een adres in dien zin voor den heer Grabow werd af gegeven weigerde de chef dit over te seineo. Aan het te legraafbureau te Elberfeld aarzelde men echter niet het adres in ontvangst te nemen en over te seinen. Te Withe bevindt zich een kleine neger die geheel en al blank wordt. Zijn lichaam is byna en zijn gelaat geheel blank, met uitzondering van eenige vlekken zoo groot als een dol lar; en wat opmerkelijker is, zijn rood en wit zeer goed gecombineerd. In het geheel ziet hij er allermerkwaardigst uit, en de toeschouwer staat op het eerste gezicht letterlijk verbaasd. De ouders zijn byzonder zwart. De Glamer Ztg. behelst het volgende: Zaterdag 11. kwamen 's avonds 5 kweekelingen, Nederlan ders van geboorte, van de polytechnische school te Zurich, te Weesen aan, die, na een goed avondmaal in het hotel Speer hun voornemen te kennen gaven den volgenden dag van uit deze kleine ook de groote Speer te bezoeken. Te 5 uren zouden zij zich op weg begeven. Een goede gids werd geroepen, die de onderneming wel hoogst moeilyk, maar toch niet onuitvoerbaar achtte. Een duchtige regen vermocht den volgenden morgen niet het gezelschap af te schrikken; het begaf zich op weg en had ongeveer 3£ uur later het genoegenhet hoogste punt van den berg te berei ken. De lucht was nu helder geworden en het uitzicht, waarin men zich dien ten gevolge verheugde, beloonde ruimschoots de genomen moeite. Na de noodige ververschingen gebruikt te hebbenkeerden de jongelui naar het hotel terugwaat de waard hun niet zonder ongerustheid wachttededen het diner niet weinig eer aan en vervolgden 's avonds de reis naar Chur. Het beklimmen van de Speer in het midden van Februari heeft waarschijnlijk nooit plaats gehad en jaren kunnen verloopenvoor het weer zal kunnen plaats vin den. Daarom verdient het bijzondere vermelding, die tevens een klein gedenkteeken zij voor de moedige jongelieden, die de onderneming uilvoerden. Prins Napoleon heeft aan de Oostenrijksche regeering laten vragen of er geen bezwaar tegen bestaat dat hij de merkwaardige Bomeinsche oudheden in Dalmatie bezoekt. Het antwoord is geweest dat hij overal met de aan zijn rang verschuldigde achting zal worden ontvangen. Woensdag 11. heeft de Wel-Eerw. Heer Summers, Prof. in de Chineesche taal te Londenaan den Chinee- schen reus Chang Woo Gow en aan eenige van diens vol gelingen bybels uitgereiktwelke in hunne taal waren ge drukt. Van weerszijden werden gepaste redevoeringen ge houden. De veeziekte breidt zich nog voortdurend in Engeland uit en schynt zich ook weder te vertoonen daar waar zij eerst merkbaar aan het afnemen was. Berichten uit Dublin melden dat de Onder-Koning van Ierland, krachtens de door het parlement verleende mach tiging de telegraaflijnen daar te landehoewel particu liere ondernemingen zijnde, onder toezicht genomen en ter beschikking der overheden gesteld heeft. Tevens heeft bü maatregelen verordendstrekkende om te beletten dat de brievenpost gebruikt worde ter bevordering van revolutio naire woelingen zullende de overheid toezicht op de brief wisseling houden en in zekere gevalleD de aan den post toe vertrouwde stukken mogen openen. Het aantal Feniansche zendelingen die uit de Vereenigde Staten in Ierland zijn gekomen om er toebereidselen voor een uitbarsting te ma ken is nog grooter dan men gedacht had; naar gemeld wordt zijn er ruim vyf honderd zoodanige zendelingen bij de regeering bekend. Een paar dagen geleden is te Ailesbury de grafkel der van de Hertogen van Buckingham opengebrokende

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2