Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. bieding van wetsontwerpen een redelijken maatstaf aan de hand gevenom te beoordeelenof de natie won of verloor bij de verandering van Ministeries, die plaats had zonder dat de Volksvertegenwoordiging, of de natie, of het geëerbie digd Hoofd van den Staat er aanleiding toe gaf. De gelegenheid voor de dagbladpers is schoon om te toonen, dat zij geen waarde hecht aan namen, wanneer het geldt de handhaving onzer grondwettige staatsinstellingen in het belang van Koning en Vaderlanden zij die voorstan ders willen heeten van de laatste grondwetsherzieningwaar aan de naam van Thorbecke onafscheidbaar verbonden is, zullen dien naam het meeste in eere houdenwanneer zij die het minst gebruiken en nooit misbruiken om partijschap te voeden. De invloed der pers is verzekerd en zal toenemen wanneer zy geen aanleiding en grond zoekt, om de onder scheiding te maken tusschen een Thorbeckiaansche en een anti-Thorbeckiaansche Courant. De optreding van een nieuw Ministerie zonder Thorbecke moet er toe leidendat de dag bladpers het voorbeeld geve van onpartijdigheid zonder be ginselloosheid. Z. M. heeft ontslagen den 2den luit. J. Bikkers van het 3de reg. infanterieen op verzoek eervol ontslag verleend aan P. H. L. Ortyeals burgemeester der gemeente Wijlre, en aan den kapitein der infanterie van het leger in Neêrl.- Indië, C. W. H. Thelen, met toekenning van den rang van majoor. Te Groningen is thans tegenover den heer Thorbecke de heer van Swinderen als kandidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Daar bij de nieuwe Geneeskundige Staatsregeling het gereed maken en afleveren van geneesmiddelen aan de ho- moeopatische geneesheeren is verbodenverneemt men dat verschillende apothekers te Botterdam de voor genoemde practijk vereischte geneesmiddelen uit Duitschland hebben ontvangen en zich alzoo in staat gesteld hebben om de voor schriften van genoemde geneesheeren naar de regelen der homoeopathie gereed te makenvan welken maatregel be reids de homoeopatische geneesheeren schriftelijke kennisge ving hebben moeten ontvangen. Vrijdag morgen 11. zijn, na eerst in de St. Antonius- kerk het H. Misoffer bijgewoond en de H. Communie ont vangen te hebbenvan Botterdam per stoomboot acht jon gelingen vertrokkeu om onder de Pauselijke Zouaven dienst te nemen. Zeer vele andere hebben zich aangemeld en zul len dit voorbeeld volgen. Te Bergen-op-Zoom wordt door het stedelijk bestuur een gemeente-architect gevraagd, die tevens leeraar is in de bouwkunde en technische vakken, op een jaarwedde van f 1000. De beproeving der vaste brug te Zutphen over den IJsel is naar wensch geslaagdaangezien zij bij eene belas ting van ruim 200,000 kilo slechts 27 streep is door gezakt. Vrijdag avond 11. is aan het station Kaldenkerke, lijn Venlo-Vierseu een persoon gearresteerd, die bezig was een grooten steen op de rails te leggenjuist toen de trein zou vertrekken. Uit Deventer schrijft men van 19 Februari: Een allernoodlottigst ongeval greep heden middag om streeks 5 uren plaats. Sinds geruimen tijd was men bezig aan het vergrooten der Boomsche kerk. Een der gaanderijen was in zoover gereed, dat men meende steunsels van het gewelf te kunnen wegnemen. Nadat men hiermede een goed eind weegs gevorderd was, stortte het gewelf op eenmaal naar benedenen begroef al het werkvolk te dier plaatse onder een stortvloed van steen en puin. De ontsteltenis was groot. Met veel moeite en inspanning werd zoo spoedig mo gelijk hier en daar de steenmassa ontruimd. Twee lijken werden opgedolvenbeide van mannen en vaderswaarvan er een eene weduwe met 7 kinderen achterlaat. De overigen waren zoo zwaar gewonddat zelfs een na weinige oogen- blikken den geest gaf en een ander in hoogst bedenkelijke omstandigheden verkeert. De verslagenheid is algemeen. Wat j de eigenlijke oorzaak is van het ongevalis vooralsnog moei- I lijk uit te maken daar het gewelf in gothieken spitsbogen- I stijl was gebouwd. De architect - naar wij vernemen de heer van den Brink van Utrecht - was niet ter plaatse des on- heils aanwezig, maar werd by dit werk vertegenwoordigd door zijn opzichter, den heer Te Biele. Het behoeft niet gezegd te wordendat door den pastoor en de overige gees telijken alles is in het werk gesteld, om de ongelukkigen te helpen en de gewonden te verplegen. Aan onmiddellijke geneeskundige hulp heeft het niet ontbroken. Ook de bur gemeester de heer Mr. H. B. van Mariewas zoo spoedig mogelijk ijverig in de weer, om doeltreffende maatregelen te nemen. Men vleit zich, dat de gewonden die nog leven zullen gespaard blijven. Heden Woensdag werd alhier een algemeene verga dering gehouden van de leden der Vereeniging //het Ne- derlandsche Opvoedingshuis," opgericht door Mevr. Elise van Calcar. De Voorzitter Dr. Bierens de Haan deelde in een openingswoord mededat de leden van het hoofdbestuur eenparig hunne betrekking hadden nedergelegd. De Secreta ris Mr. Coninck Liefsting bracht daarop verslag uit van al wat de stichting betrof, terwijl Mevr. van Calcar van hare zijde ook een verslag gaf. De opgerezen geschillen werden met kalmte en bezadigdheid besprokenterwijl duidelijk uit kwamdat de Vereeniging viel zoo Mevr. van Calcar ziek onttrok. - De vergadering werd verdaagd tot een nader te bepalen dagterwijl Mevr. van Calcar intusschen zich zal onledig houdenom in haar geest een nieuw bestuur en nieuwe onderwijzeressen voor te stellen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dins dag des namiddags te 6 uren 38°, des avonds te 8 uren 86°, te 10 uren 35°. Woensdag morgen te 6 uren S30, te 8 uren 33°, 's middags te 12 uren 34°, 's namiddags te 4 uren 33°. De heer Delaflourdirecteur van een apenspelwar voornemens op de aanstaande kermis te Gent voorstellingen te geven, maar krachtens de in België, ten gevolge van de aldaar heerschende veeziekte, uitgevaardigde wet, waarbij de invoer van vee wordt verbodenis hem de vergunning geweigerd om met zijn gedresseerde apen de grenzen te pas- seeren. Ook verneemt mendat gelijke vergunning geweigerd is aan den directeur van een paardenspel. Met betrekking tot de bekende verduistering van gel den door een of meer leden van het bestuur der Credit- Anstalt te Weenen verneemt men het volgende: De kassier dier inrichting had binnen zeer korten tijd door beursspel verloren 1,250,000 fl. en kort daarna gewonnen 800,000 fl., zoodat per resto een tekort overbleef van 45 0,000 fl. Men zegt wijders, dat alleen Markl zich aan plichtverzuim heeft schuldig gemaakt en dat hij pogingen heeft aangewend om zich door middel van vergift van het leven te berooven. Sedert eeoigen tijd wordt van alle dieven, inbrekers en andere dergelijke gevaarlijke personen die in handen val len van de politie te Berlijn een photographisch portret ge nomen. De reden waarom dit geschiedt, kwam een zeer be- ruchten dief die dezer dagen moest gephotographieerd worden, hoogst bedenkelijk voor. Van zijn standpunt de zaak beziende, meende hij zich daartegen te moeten verzetten. Hij trok voort durend allerlei scheeve gezichtenen men gaf eindelijk de poging opmet het doel om langs anderen weg gemakke lijker het oogmerk te bereiken. Zaterdag morgen zijn van wege de Kamer van Koop handel niet minder dan vijf en dertig rapporten bij het La gerhuis ingekomennopens even zoo vele aanvragen tot concessiën voor den aanleg van spoorwegen. De gezamen lijke lengte der ontworpen lijnen bedraagt thans 35 5 5, voor Engeland alleen 28S0 mijlen. Drie en vijftig spoorwegen be treffen Londen en de onmiddellijke nabuurschap. Een nieuw systeem van nachtseinen't welk is ont dekt door kapitein Schpakowsky, tevens professor in de phy- sicais op den spoorweg van Moskau beproefd geworden en heeft de beste resultaten opgeleverd. Het is ook op sche pen van toepassingde verkregen lichtsterkte staat gelijk met die van 150 waskaarsen.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2