Buitenlandsch Nieuws. dant d'Harvant nam de troepen in oogenschouw de burge meester met de wethouders de Fremery en Hubrecht ver eerden de parade met hunne tegenwoordigheid. Bij het de- fileeren kwam de goede houding en bij het uitvoeren van de krijgs- en wapenoefeningen de geoefendheid der schutterij zeer uit. Na den afloop der parade werden de officieren der schut terij door den nieuwen burgemeester op het raadhuis ontvan gen om hem met zijn betrekking geluk te wenschengelijk 11. Zaterdag de majoor d'Harvant de officieren van het gar nizoen Z.Ed, had voorgesteld. Overigens was het heden een militair feest, bijzonder in de kazerne aan de Morsch-poort, 's Morgens te 10 uren had aldaar een militair assaut plaatsgegeven door meesters en prevots op de verschillende wapensen afgewisseld met dan sen door de leerlingen der dansschoolwaarmede de uit werking van prijzen en brevets geschiedde, 's Namiddags te 2 uren had de middag-maaltijd voor korporaals en man schappen plaats. In een daartoe ingerichte en versierde zaal waren aan gedekte tafels een 250tal gezeten. Wit aarde werk en gewone bierglazen waren bij ieder geplaatsten het eten was voor dezen feestdag ook feestelijk opgedischt. - Toen alles gereed wasom den maaltijd aan te vangen kwam de majoor d'Harvant aan het hoofd zijner officieren en stelde twee heildronken inde eerste gewijd aan het feest van den dag, aan Z. M. den Koning, de tweede aan het dierbaar Vaderland, waarbij in ronde krijgsmantaai tot liefde voor den krijgsmansstand werd opgewektdie door een ka- meraadschappelijken geest en getrouwe plichtsbetrachting het meest wordt vereerd- en goede vruchten dragen zal voor hendie vrijwilligers zijn zoowel als voor die tijdelijk als dienstplichtigen zich onder de wapenen bevinden- altijd zullen zij nuttig zijn voor het Vaderland, wanneer zij niet vergeten dat zij naar lichaam en geest zijn geoefend en dat liefde voor dien stand hun is ingeboezemdopdat zij in elke betrekking het Vaderland zouden dienen. - De tafel aan gericht voor de onder-officieren was keurig netjes, en prijkte met gebakken en bonbons, met terrines en schotels, met al les wat het aanzien geeft van een feestdisch. De feestdag wordt besloten met een bal van de onder officieren in het lokaal Klein Zomerzorg. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zater dag des namiddags te 5 uren 39°, des avonds te 8 uren 37°, te 10 uren 35u. Zondag morgen te 5 uren 82°, te 8 uren 8 4°, 's middags te 12 uren 42c, 's namiddags te 4 uren 40°. te 5 uren 38°, te 8 uren 36°, te 10 uren 34°. Maandag morgen te 5 uren 31°, te 8 uren 34°, 's middags te 12 uren 45°, te 4 uren 42°. In de vorige week is te Brussel op bijna öOjarigen leeftijd overleden de heer W. de Gelderoud-inspecteur van de registratie te Leidenridder van de Leopoldsorde. Als schrijver van onderscheidene wetenschappelijke werken betreffende het notariaat, het recht van zegel en registratie, heeft hij zich een goeden naam verworven. In het magazijn van den juwelier Magnée te Brussel is voor eenige dagen een belangrijke diefstal gepleegd. De winkelkast van het magazijn bestaat uit een dikke spiegel ruit en wordt eiken nacht door stevige blinden gesloten. De dieven hebben die blinden weten uit te lichten en met een steendie later bij het huis gevonden werdde ruit stuk geslagenwaarachter onderscheiden kostbare byouteriën la gen uitgestald. Hoewel het verbrijzelen van de ruit nog al gerucht moet hebben gemaakt, heeft niemand er iets van vernomen en kwam eerst den volgenden ochtend het gebeurde aan het licht. De dieven zijn niet in het magazijn gedron gen maar hebben van buiten uit onderscheiden voorwerpen gezamenlijk ter waarde van 8000 frs., weggenomen. Men leest in het dagblad van Melbourne: Bij de reeds bestaande verzekerings-maatschappijen van allerlei aarddie in de gansche wereld gevestigd zijnwil thans zekere Hei- leger-Fortonys uit Keulen een //verzekering-maatschappij te gen verlies in handelszakenvoegen. Het maatschappelijk kapitaal zal door aandeelen worden bijeengebracht. Alleen die handelszaken zullen kunnen worden verzekerd, welke door kooplieden onderling gedreven worden. Mocht de zaak tot stand komendan zou voortaan geen bankroet onder de aanhangers van dit nieuwe stelsel meer mogelijk zijn. De reis rondom de wereld, door den heer Cateaux- Wattel in België georganiseerd en wegens verschillende om standigheden verschoven, is definitief vastgesteld. Zij zal ge schieden met den driemaster 1ste klasse //Leopold Cateaux" metende duizend tononder bevel van een kundig en er varen kapiteinden heer Louis Meijer. Om aan alle behoef ten en iederen smaak te voldoenzal het tusschendek een ruim salon vormen, omringd door 36 hutten met 2 en 4 bedden en aan het achterste gedeelte van het schip zal een klein leeskabinet afgezonderd worden. Een geneesheer zal de expeditie meemaken. De diplomatieke en consulaire agen ten zullen alles in het werk stellenom het vaartuig zooveel mooglijk te ontslaan van alle formaliteitendie den koop vaardijschepen opgelegd zijn. Men veronderstelt dat de reis twee jaren zal duren. De passagiersprijs per jaar is gesteld op 4250 francs in de hutten met 4 bedden en op 4500 francs in die met 2 bedden. Dezer dagen is te Lyon een driedubbele bruiloft ge vierd in dezelfde familie. Vader, zoon en kleindochter wer den door deuzelfden geestelijke ingezegend. Woensdag 11. werd een der personen, die in den cir cus van Renz te Berlijn werkzaam waren met het aanleggen eener waterleiding in de onmiddellijke nabijheid van een hok, waarin zich verscheidene leeuwen bevondendoor een dezer dieren in den bovenarm gevat. In een oogwenk was de geheele arm ontvleeschd. Aan het behoud van den lijder wordt gewanhoopt. Te Berlijn is bericht ontvangendat Zaterdag voor middag een hevige brand is uitgebarsten in het Hertogelijk kasteel te Brunswijk. Ten Zuiden van Butou in Achter-Pommerenis dezer dagen een oppervlakte van ruim twee bundersgelegen in de onmiddellijke nabyheid van het dorp Reckou, plotseling in het daaraan grenzende meer verdwenen. Men vreest dat het gansche dorp dienzelfden weg zal gaanwant groote scheuren vertoonen zich allerwege in de bovenste aardlaag. Reeds zijn verscheidene woningen van het dorp afgebroken ten einde het gevaar te ontgaan. Men weet dat in Engeland een rijks-armenzorg be staat ]een maatschappelijke kankerdie altijd grooter wordt en niet meer te genezen schijnt. Een uitvloeisel van die of- ficiëele bemoeiing zijn de werkhuizen, waar hij, die zonder dak is, den nacht kan doorbrengen. Engeland telt nu niet minder dan 664 van die werkhuizen, en het gerucht zeide dat zij niet alleen de armoede in stand houdenmaar ook medewerken om de zeden te bedervendat het holen van ellende en misdaad tevens zijn. Tot de schorsing der babeus-corpusacte is het voor stel der Engelsche regeering door het Lager en door het Hooger huis aangenomen. De commissiebelast met het onderzoek en aanwij zing der middelen tot verbeteren van het stelsel van belas ting in Engeland, heeft haar rapport uitgebracht. "Vooreerst wordt voorgesteld de thans gebruikkelijke wijziging van per soneel bij de Ryksbedieningenin overeenstemming met de heerschende politiekte doen vervallenen dat de Engel sche wijze van benoeming gevolgd worde; verder, de nij verheids-producten niet te bezwaren, met uitzondering van tabak en spiritualiënmaar de belasting op het inkomen en den eigendom te behouden en te vermeerderen. Het groote baldat in de vorige week plaat had aan het Ministerie van Marine te Parijs, is schitterend geweest. Zeer interessant was die partij door een reeks groepen, de vier voorname werelddeelen voorstellendebelichamelijkt door dames in overeenkomstige kleederdracht gedoscht. Iedere groep had zijn typen zijn eigenschappenen de dames wa ren op wagens geplaatst, die al de zalen zijn rondgereden. Behalve dezen prachtigen stoet, merkte men de orgineel- ste en bevalligste costumes op. De markies en de markiezin de Ghasseloup Laubat heb ben de honneurs der salons van het Ministerie met hunne gewone welwillendheid en vriendelijkheid waargenomen. De markiezin droeg een morgenstercostuum dat hare schoonheid zeer deed uitkomen. De Keizer en de Keizerin hebben de soiree bijgewoond.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2