Binnenlandsch Nieuws. vallen en daartoe geroepen den Koning van voorlichting en raad dienen- wijders de leden der volksvertegenwoordi ging, die zulk een Bewind steunen en de Natiedie hun kiest en afvaardigt. Men behoeft volstrekt niet alle hande lingen goed te keuren, om toch doordrongen te zijn van den ernst, die allen bezielt, om te steunen, wat waarlijk goed is. Integendeelalleen dan wanneer men de feiten ziet en aanwijst, met onpartijdigheid en zonder partijbelang, werkt men mede tot het Staatsbelang, terwijl men het Be wind steunt. De geschiedenis van ons vaderland wijst ons op de ge volgen van partijgeest en partijwoede, die ten allen tyd als een strijd van beginselen werd voorgesteldmaar dat niet was. Nederland wordt beroerd door partijzucht, die vaak ook de kerk en de godsdienst op het gebied van den Staat in den strijd trekt. Die hartstochtelijke partijgangers vuren den stryd aan en de heer Lion sctiijnt daarvoor geboren. Als bovendien zijn eigen belang daarin betrokken wordt, kan en zal hij elke partij met zijn talenten ten dienste staan even als een advocaat zich de belangen van zijn cliënt ziet toevertrouwd, tegenover ztjn toevallige tegenparty. Voor zulk een stelling in de maatschappij pleit veelofschoon het openbaar geweten zich daarmede nog niet altijd kan ver eenigen. De toekomst zal leeren welken strijd wij weder aanschou wen als de heer Thorbecke het staatkundig leven verlaat en zijn rust neemt. Zoo lang er nog aanhangers van zijn persoon zijn, zal er strijd gevoerd worden maar my dunkt, de beginselen, die in de grondwets-herzieuing werden ge huldigd zijn zoo doorgedrongen in het hart der Natie dat daarin vooreerst geen verandering te wachten staat. Wij heb ben een tijd gekend, toen vrijheid van bijzonder onderwijs, recht van vereeniging, afschaffing van accijnsen en recht- streeksche verkiezingen werden begeerd door catholieken anti-revolutionairen en liberalen tegenover de mannen van het behouddie Nederland hadden gebracht op den rand van een afgrond. Wij betreuren alleen, dat kerkelijke twis ten en den overmoed van losbandigen de vrijheden des volks hier en daar belagen en den vrede verstoren, 't Is juist dien invloed, die hier en daar ook noodlottig werkt, waar de Staat teedere plichten bij de toepassing der wetten te ver vullen heeft. Het Staats-onderwijs zou zonder dien invloed byv. Christelijk nationaal zijn wanneer de Christelijke kerk was, wat zij wezen moet, om aan den Staat nuttige bur gers te leveren die in het huisgezin tot Christelijke en maat schappelijke deugden waren opgeleid. Ik eindig. Het Staatkundig leven van den heer Lion ge tuigt van alles, behalve van een ernstig onderzoek, of hij was de zelfstandige beheerscher der omstandigheden, die hem overkwamenuit het eenige ware beginsel van Christelyke geloofsovertuiging, dan wel, of hij ten speelbal strekte van eigen hartstochten en van omstandighedendie op hem werkten. A. Montagne Iz. - Z. M. heeft benoemd bij het wapen der infanterie: bij het 4de reg., tot lsten luit. (naar ouderdom van rang), de 2de luits. A. Boxman en H. P. Muller, van het corps bij het 6de reg., tot lsten luit. (naar ouderdom van rang), den 2den luit. C. C. Krieger, van het corps, gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot. De Minister van Financiën, de heer v. Bosse, heeft kennis gegeven, dat door hem eiken Donderdag, des mid dags te 12 uren aan het lokaal van het Departement van Financiën zullen worden ontvangendiegenenwelke hem over zakenbetreffende het gezegde Departementwenschen te spreken. Bij beschikking van 10 Februari heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken bepaalddat de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het Hoofd-kiesdistrict Groningennoodzakelijk geworden door het optreden van den heer Mr. J. H. Geertsemaals Mi nister van Binnenlandsche Zaken, alsmede in het Hoofd kiesdistrict Zutphennoodzakelijk geworden door het optre den van den heer Mr. P. P. van Bosse, als Minister van Financiën, - zal geschieden op Donderdag den lsten Maart a. a,, en dat zoo een herstemming noodig is deze zal plaats heb ben op Donderdag den 15 den Maart daaraanvolgende. Men leest in de Nederl. Stoompost van 11 Febr.; Even voor het ter perse leggen ontvangen wij het bericht, dat naar men zegt, bij de samenstelling van het nieuwe Ministerie bepaald isdat de afdeeling van de spoorwegen zal overgaan naar het Ministerie van Financiën. Mr. J. R. Thorbecke is tot kandidaat voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Zutphen ge steld in plaats van Mr. P. P. van Bosse. Bij den provincialen waterstaat van Gelderland zijn, naar men bericht, gewichtige bezwaren gerezeu ten aanzien van de ontworpen overbrugging van den Rijnspoorweg bij Arnhemindien deze plaats vindt op de wijze als bij het contract tusscheu de gemeente Arnhen, de directie der Ne- landsche Rijnspoorweg-maatschappij en den staat der Ne derlanden is omschreven. De voornaamste bezwaren zijn de groote helling van den oprid der brug en de getraliede wanden. Men vreest voor ongelukken, indien de paarden door de wanden der brug de locomotief kunnen zien. Door den kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente te 's-Hertogeubosch is, tot aanvulling der vacature door het a. 8. vertrek van den heer B. C. J. Mosselmans naar Gro ningen het navolgend twaalftalalphabetisch gesteldop gemaakt Dr. J. G. R. Acquoy, te Zalt-Bommelj W. H. van de Sande Bakhuijzen te Herwijnen S. Essenius Greeff, te Koog aan de ZaanDr. J. Hooykaaste Nieuw Hel voet; R. J. Jungius, te Drempt; Dr. J. C. Matthes, te Bergambacht; W. de Meyier, te Wormerveer; W. Mysberg, te Benthuizen; H. Piersonte Heinenoord; D. G. M. Rol- danus, te Oostzaan; J. C. Singels, te Spijk; L. Slotemaker, te Kruisland. Zondag a. s. zal Ds. J. Eigemanberoepen predikar/ van Zevenbergen, als zoodanig bij de Hervormde gemeente te Delfshaven bevestigd worden door Ds. T. J. van Stipriaan Luïscius te Oosterlanden zal zijn weleerw. des avonds te 5* uren zijn intreerede houden, terwijl den 2östen Maart a. s. Ds. H. C. Voorhoeve, van Fijnaart en Heiningen, eveneens als zoodanig zal bevestigd worden door Prof. J. I. Doedesvan Utrecht. Voor de herstemming ter verkiezing van één lid voor de provinciale Staten van Zuid-Holland uit het kiesdistrict Leiden zijn van de 1012 kiesgerechtigden heden Dinsdag opgekomen 501 kiezers. Het afmaken van runderen in besmette streken geeft aanleiding'tot pogingen, om het geslachte rund in consum- tie te brengenzoodat de aanvoer van vleesch zeer toeneemt. Maar daaruit vloeien ook allerlei misbruiken voort, om on- veraccijnsd vleesch aan den man te brengen. Donderdag avond omstreeks half tien uren kwam een vaartuig met turf gela den aan de waterboom bij de Hoogewoerdspoort. De schip per verklaarde niets aan boord te hebbenwat aan plaatse lijke accijnsen onderworpen was. Toch bleek bij visitatie da- delyk, dat onder de turf verborgen waren drie zakken, inhoudende 100 Ned. ponden vleesch. Het vaartuig werd door den hoofd-opziener de Vries in beslag genomendie den volgenden morgen last gaf tot een nader onderzoek, waarbij ontdekt werden nog vijf zakken, inhoudende 290 Ned. ponden vleesshdat door de beëedigde keurmeesters afgekeurd en door de zorg der politie begraven werd. Zaterdag avond te half negen uren bevond zich gemelde hoofdopziener aan de post van invoer bij de gedempte Koe poortsgracht. Ook daar poogde men met een kruiwagen de stad binnen te komen toen ontdekt werddat onder de wagen met een lijn was vastgemaakt een zak, waarin 27 Ned. ponden vleesch was geborgen, dat ook afgekeurd en begra ven werd. Het pleit wel voor een scherp toezicht, dat ouk nu de poging, om dat vleesch binnen te smokkelen, werd ontdekt. De veeziekte breidt zich ook hier ter stede uil, daar weder zes runderen van den bouwman P. Dreef zijn aau- getast en gestorven.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2