N°. i 839. Woensdag 14 Februari. Partijen en beginselen. (Slot.) LEIDSGH Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12 J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden's namiddags te 2 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: '3 morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s namiddags te 3 u. 35 m. savonds te 7 u. 65 m. en op da Zondagen alleen te 10 u. 50 ra. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indisobe Landpost. Over Southampton 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf, Dagelijks geopend van 8 uren 's m. tot 9 uren 's av.Spoorrreg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouder*Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie va» Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeesterdagelijks te 10 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uien. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uren. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhnis, eiken werkdag van 's morgens 121 aten. Kantoor der Plaatselijke Aoeijusen, dagelijks van 82 uren en van 4—>7 uien;der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnseu dagelijks van 9laren en van 86 uren; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdagen Donderdag van 92 uien van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. De ministerieele crisis heeft onze beschouwingen vooruit- geloopen; de ontknooping kan echter geen invloed daarop hebben, maar zal onze politieke meening veel eer bevesti gen, waut het is duidelijk dat het bloot personen en geen beginselen zijn die in het spel komen. Wanneer de heer Lion een vluchtige schets geeft van de twee groote staatkundige richtingen in ons vaderland, dan blijkt er toch zooveel uit, dat hij bloot bedoelt de Thor- beckiaansche en de anti-Thorbeckiaansche. Zoodra hij even wel vau beginselen spreektneemt hy voor beiden aan het liberale of constitutioneele element en plaatst daartusschen de anti-revolutionaire en de Catholieke fractiën. Hij erkent, dat de Thorbeckiaansche richting sedert drie jaren noch in beginselnoch in handeling zuiver tegenover de conserva tieve staat; maar vergeet, dat van 1853 tot 1862 laatst genoemde, zoo zij al dien naam dragen kan, bijna geheel in beginsel met de eerstbedoelde overeenstemtzoodat alleen de zwakheid in de toepassing bij het regeeringsbeleid haar van het Bewind afstand heeft moeten doen. Op het gevaar af van beschuldigd te worden van dwaling of partijgeest, loochen ikdat er groot verschil van beginselen bestaat tus- schen de Thorbeckiaansche en de anti-Thorbeckiaansche partij. Die aandachtig en onpartijdig nagaat al wat in de Tweede Kamer der Staten-Generaa) voorvalt, zal geen anderen strijd ontdekken dan van partijgeest, sedert de bekwame leider der anti-revolutionaire richting zich aldaar aan den strijd onttrokken heeft. Al wat de heer Lion zegt van het Mi nisterie Thorbecke geldt ook in meerdere of mindere mate van alle Ministeriën die van 1853 tot 1862 hebben bestaan, als men naar gronden tot beschuldiging zoeken wil. Sedert de opkomst der ministerieele crisis is het duidelyk geworden, dat men verlegen staat om een bevredigend ant woord te geven op de vraag: r/welke richting thans aan het Bewind komen moet?" Van een bloot anti-Thorbecki- aausche richting schynt geen sprake te zijnen dat zou toch behoorenwanneer er een strijd van beginselen werd ge voerd. Even als op kerkelijk, is op staatkundig gebied slechts één verschil van beginselen te ontdekken, het liberale of mo derne tegenover het anti-revolutionaire of orthodoxe. En toch leert de parlementaire geschiedenis, waar het aankomt op de toepassing van het beginsel of bij den strijd der be ginselen dat een fusie van begrippen zich daarin openbaart. De organieke staatswetten, die naar de laatste grondwets herziening in het leven zijn geroepen, ondervonden op som mige punten slechts hevige bestrijding van de zijde der anti-revolutionnaire partij, en wanneer nu en dan van wij ziging of herziening sprake was, alleen de wet op het on derwijs werd daarvoor door de laatstgenoemde paitij vatbaar geacbt, de zoogenaamde conservatieve zag er het nut niet van in. De koloniale staatkunde zelf zal daarvan niet uitgezon derd mogen worden. Verschil van gevoelen heerscht enkel over de hoegrootheid van het batig slot, maar zelfs de anti-re volutionaire partij wil hervorming op koloniaal gebied op een moreelen grondslag, zonder angstvallig het overschot der koloniale baten daarbij in aanmerking te nemen. En als we een tijd gekend hebben, dat de Overzeesche bezittingen een lastpost waren voor het Moederlanddat door eigen inkom sten zonder bijstand van de koloniale baten in zijn onderhoud voorzag, wie zal het wraken, dat naar beginselen van recht vaardigheid en zedelijkheid de vruchten en voordeelen van den Indischen bodem in de eerste plaats worden besteed voor het stoffelijk en zedelijk welzijn der Indische bevolking? Indië over te leveren aan de baatzucht van particulie ren en Nederland, aan verregaande politieke demoralisatie ziedaar de beschuldiging, die de heer Lion naar het hoofd slingert van het Ministerie Thorbecke en van allen die dat bewind ondersteunen. Die beschuldiging treft in de eerste plaats het geëerbiedigde Hoofd van den Staat, die Daar wel gevallen Zijne Ministers benoemt en ontslaat- voorts de raadslieden, die de hoogste betrekkingen in den Staat ver-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1