WORDT GEVRAAGD dadelijk Advertentiën. de miDste reden bestaat om een herhaling van deze gruwel daad te duchten worden nog elk jaar voor de opening van bet parlement de kelders plechtstatig doorzocht door een com missie uit de verschillende staatslichamen, te zamen wel 70 personen uitmakende. Pairs in staatskleedijleden van het huis der gemeenten, maarschalken en herauten enz. vereeni gen zich klokslag elf uren in de Prinsenkamer. Elk krijgt een lantaarn in de hand en, voorafgegaan door hellebar- dierswachters met uitgetogen zwaarden enz.; terwijl de stoet op dezelfde wijze gesloten wordt, trekken zij de zalen door, alles inspecteerendezoowel onder de banken van de ministerieelen als onder die der oppositie - want het onder zoek moet met onpartijdigheid plaats hebben. Daarna stijgen zij af in de keldersdie er zeer prachtig en goed onder houden uitzien, waar licht, lucht en warmte heerschen en niets aan het moorddadige plan van Fawkes herinnert. Is ook daar het onderzoek afgeloopendan is de taak der com missie ten einde tot het volgende jaar, want dit commiso- riaal onderzoek keert elk jaar even trouw terug als op den Bden November het dankgebed voor de redding van Koning Jacobus I. Te Huil heeft een vreeselijke brand gewoed. De olie molen en magazijnen van de heeren Wright Brothers zijn geheel door de vlammen vernield. Men begroot de schade op 20,000 a 30,000. Het door wijlen Prins Albert gevormd plan, om een prachtig gebouw op te richten ten behoeve van kunsten en wetenschappen schijnt te zullen worden verwezenlijktalthans, de eerste stappen zijn gedaan om tot dit doel te geraken. Het volgende is thans vastgesteld: Koningin Victoria zal beschermvrouw der inrichting zijn terwijl de Prins van Wal lis, Prins Alfred, lord Derby, lord Granville en een aanta- der aanzienlijksten van Engeland zich bij haar zullen aan sluiten. Het gebouw zal aan de noordzijde van het Kensing- (on-park te Londen worden opgericht. De kosten van aan bouw zijn geschat op 200,000, waarvan het vierde ge deelte zal worden bestreden uit bet batig saldo, dat nog altijd van de tentoonstelling van 1851 beschikbaar is. Het gebouw zal een ovalen vorm hebben en o. a. een amphitheater be- .vatten voor 2000 zitplaatsen. Intusschen schijnt men het nog niet eens te zijn, hoe de rest der benoodigde gelden zal gevonden worden. Men twijfelt evenwel niet, of nu men eenmaal tot het bouwen besloten is, het geld wel zal bij eengebracht worden. De aartsbisschop van Canterbury heeft zich tot de re geering gewend, met verzoek, om uitschrijving van een na- tionalen bededag wegens de veeziekte. De Minister van Bin- nenlandsche Zaken heeft hierop geantwoord dat de regee ring geen nationalen bededag verordendedan alleen bij rampen die de geheele natie treffenhetwelk van de veeziekte niet kan gezegd worden, omdat daardoor slechts een ge deelte der bevolking heeft te lijden. Bovendien achtte hij het minder wenschelijkomdat daaruit voor de werkende klasse het verlies van een dag arbeidsloon zou voortvloeien. Hij meende het derhalve aan de bisschoppen te moeten over latenom, elk in zijn diocese, de gemeente ter kerke tot het gebed om afwending der veeziekte op te wekken. Ter wijl de genoemde aartsbisschop nog hoopt, dat de Minister van dat besluit moge terugkomenhebben de bisschoppen van Londen, Gloucester, Lincoln, Oxford en Salisbury ver klaard, zich aan het advies van den Minister te houden. Op het gecostumeerde bal ten Franschen hove droeg de Keizerin het costuum van Marie Antoinette. Zij was ge poederd en gekapt volgens een beroemde schilderij van Le brun en droeg opperkleederen van rood fluweel en wit satijn niet goud omboord. De Keizer droeg een zwarten rok en korte broek en een Venetiaanschen mantel. Hij was versierd met het grootkruis van het legioen van eer. De verbazing, welke de beroemde verkooping te Pour- talès te Parijs heeft verwekt en waarvan de bijzonderheden zijn medegedeeld, zal nog overtroffen worden. Binnen wei nige dagen zal de verkooping der verzameling van den graaf d'Espagnac plaats hebbenwelke collectie te Parijs een his torische vermaardheid heeft verkregen en bij de kunstlief hebbers zeer bekend is. Zij kan niet vooruit getaxeerd wor den zij kan driemaar wellicht ook tien millioen opbrengen. De Association libérale van Braine-le-Comte heeft aan de Wetgevende macht een petitie ingediendwaarbij zij een wet verlangt, die de hoedanigheid toekent van gemeentelijk en provinciaal kiezer aan iederen meerderjarigen Belg in de gemeente en het kanton woonachtig, en kunnende lezen en schrijven; of ten minste het ontwerp ratificeert, dat door den vertegenwoordiger Guillery gedeponeerd en als boven geamendeerd is. Te New-York bestaan 20,000 menschen van het si garen maken. De meeste verdienen 18 dollars per week, daar hun van de 1000 stuks 2 a 3 dollars wordt betaald. De belasting, welke van de tabakshandelaars geheven wordt, bedraagt van 3 tot 40 dollars per 1000 stuks. In één dis trict alleen is door 150 fabriekanten van 20,728,939 siga ren-belasting betaald. Deze handel wordt bijna uitsluitend door Duitschers gedreven. OFFICIEEL NIEUWS. Eerste Huwlijks-afkondiging te Leiden11 Feb. 1866. Christiaan Rietkerken, jm. 21 j. en Elisabeth van Klave ren, jd. 22 j. - Johannes van Loef, jm. 26 j. en Susanna Beekman, jd. 30 j. - Johannes Beekman, jm. 27 j. en Jo hanna Questroo, jd 23 j. - Pieter van der Walle, jm. 24 en Marina Catharina Berg, jd. 27 j. Er is gevonden een VROUWENZAK met ■■R eenig geldZilveren voorwerpen, R.-Cath. Kerk- boek en eenige Sleutels. Te bevragen bij de H.H. GEBROEDERS VAN DER HOEK alhier, en te rug te bekomen tegen voldoening dezer Advertentie-kosten. Leyden, 12 Febr. 1866. een HUISwaarin 3 KamersKeuken verwulfde Kelder en Zolder, met Tuintje, te Voorburgom dadelijk of met 1 Mei aanstaande te aanvaarden; huurprijs 200. Nadere informatiën zijn te bekomen bij den Notaris H. VAN ZEGWAARD te Voorburg. één a twee GEMEUBELDE KAMERS voor eene Dame alleen. Opgave onder Letter S. bij GEBROEDERS VAN DER HOEK, Boekhandelaren alhier. IEPEN-BOOMEN te Koog, vijf jaren oud, zwaar van 20 tot 2 8 Ned. duimen, buitengewoon gaaf, en die meest allen geschikt op den top blijven. Adres: D. BONTENDAL, te Zoetermeer. Brieven franco. Verkooping in de Slails-Bank van Leening te Leiden op Dingsdag den 20sten Februarij 1866 des voormiddags te 10 uren precies, van VERSTANE PANDEN, zoo van Juweelen, Goud, Zilver en Horologiën, als van Wollen-, Linnen- en andere, zoo gemaakte als ongemaakte GOEDE REN, beleend in de maand October 1864. Daags vóór den Verkoopdag, des Voormiddags van 10 tot des Namiddags te 2 uren zullen de voorz. Goederen voor een ieder te zien zijn. NB. Aan de belanghebbenden wordt herinnerd, dat de zuivere opbrengst der verkochte panden(na aftrek van het voorschot door de Bank gedaan en der intressen van dien) bekend onder den naam van Meergeldengedurende 20 maanden, na den dag van den verkoop, ter beschikking van den belegger blijft en ter uitbetaling daarvan wordt geva ceerd Dingsdag en Vrijdag van iedere week, des voormid- dags van 11 12 uren. 0®** Te Huur 500 a 000

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 3