Buitenlandsch Nieuws. 31sten Juli jl. de aandacht van zijn ambtgenoot op het voorafgegane te vestigen enook met liet oog op de artt. 1 en 9 van Uwer Majesteits besluit van 3 Augustus 1862, N°. 21, aan te dringen op het onderwerpen van den voor gestelden maatregel aan de beraadslagingen van den Raad van Ministers. Aan die uitnoodiging is door den Minister van Koloniën voldaan, en de zaak i3 dien ten gevolge op dit oogenblik bij den Ministerraad aanhangig. De ondergeteekende vertrouwt, dat deze korte herinnering aan de feiten reeds voldoende zou zijn om de bezwaren te motiveerendie bij hem tegen het voorstel van zijn ambtge noot moesten ryzen. Ten slotte zij het den ondergeteekende vergund op te mer ken dat, naar zijn zienswijze, het middelom die wettelijke regeling tot stand te brengen niet daarin behoeft te bestaan dat de wetgevende macht in Nederland een geheel strafwet boek voor Nederlandsch Indië artikelsgewijzevaststelle. Hij erkent gaarne met den Raad van State, dat dit veler lei bezwaar zou opleveren. Zijn meening was integendeel, dat bij geen enkel wetsartikel het strafwetboekhetwelk thans hier te lande van kracht is, met de wijzigingen die het sedert zijn invoering heeft ondergaan, voor Indië op een zeker te bepalen tijdstip in werking zou kunnen worden gebracht, terwijl dan voorts bij dezelfde wet de voor Indië noodige uitzonderingen zouden worden vastgesteld. Dat dit in geenen deele een onuitvoerlijk werk is, moge daaruit blijken, dat, naar een door den ondergeteekende vervaardigd ontwerpdat doel door een wet van slechts elf artikelen zou kunnen worden bereikt." De Minister Thorbecke vereenigt zich met het rapport van den Minister van Justitie en was vroeger, toen de Minister van Koloniën in weerwil der beslissing van den Raad van Ministers, aan Z. M. een ontwerp-besluit tot invoering had overgelegd reeds voornemens zijn ontslag te vragen maar wilde van dit voornemen afzienzoo men den strijd liet rustenter wille van andere belangendie men tegen zijn aftreding aanvoerde. Toen de meerderheid van den Minis- teraad daarin bezwaar maakte, vroeg hij zijn ontslag. De Minister Fransen van de Putte bleef op de bekrach tiging van het den 5den December 1865 ontwerp-besluit aandringen waarvan de Ministeriëele crisis het gevolg was. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zijn opgeroepen op Dinsdag 2 7 dezer, zullende alsdan de werkzaamheden worden hervat. Zaterdag avond is de heer Thorbecke te Enschedé aangekomen, om aldaar eenige dagen te vertoeven. Naar men verneemt, zullen er bij de militaire ge neeskundige dienst de volgende garnizoeus-verwisselingen plaats hebben: Dr. Basting, offic. van gez. 1ste kl., van het reg. grenadiers en jagers naar het hospitaal te Bergen op Zoom; Verspijck, offic. van gez. 1ste kl,, van het 6de reg. inf. te Vlissingen naar het reg. grenad. en jag.; van der Hegge Zijnen offic. v. gez. 1ste kl., van de militaire academie naar het 6de reg. inf.; Groeneboom, offic. van gez. 2de kl., van het garnizoen te Schoonhoven naar de milit. academie, en de Ronde, offic. van gez. 2de kl,, van Breda naar het garnizoen te Schoonhoven. Naar men mededeelt is de ingenieur J. H. Kloos te Amsterdam benoemd tot adsistent-ingenieur aan den St. Paul and Pacific Railroad (spoorweg van St. Paul naar de Stille Zuidzee) in den staat Minne Sota (Unie). Deze aanstelling is geschied op verzoek van den ondernemer te New-York, die er prijs op stel't, dat de Nederlandsche houders van de obligatiën dezer maatschappijdoor bemiddeling van een vertrouwd persoon inlichtingen ontvangen omtrent de waar borgen voor hun fonds en den staat der geheele onderne ming. Ds. J. Cramer te Charlois heeft het beroep naar de Nederduitsche Hervormde gemeente te Amsterdam aange nomen. De Gemeenteraad heeft in zijn zitting van heden Maan dag benoemd tot lid der plaatselijke Schoolcommissie Mr. J. T. Buijs; op verzoek eervol ontslag verleend aan H. Wier- demanals hulponderwijzer aan de openbare school voor on- vermogendenen ten aanzien van het voorstel van Gedepu teerde Staten om de jaarwedde van den Burgemeester met f 800 te verhoogen, besloten met algemeene stemmen zich daarmede te vereenigenvoorts aan Prof. Kaiser een geschenk aan te bieden voor de zorg van het slingeruurwerk op het raadhuis en aan A. W. Sijthoff, den eigendom van gemeen tegrond af te staan voor den koopprys van f 5 5 5. Bij de openbare aanbesteding, die Maandag 5 Febr. op het Raadhuis plaats hadzijn nog als laagste inschrijver aannemers geworden, 1°. H. C. van Borselen, timmerman alhiervan het insluiten van een terrein bij de nieuwe school op het plantsoen voor f 624; 2°. C. van Diesttimmerman te Koudekerkvan het maken en levereD van schoolmeu- belen voor f 22 00 en 3°. J. A. Bovenlander, smid onder Voorschoten, van het leveren van ijzerwerk buiten den han del voor f 373,75. Dr. W. H. D. Suringar aanvaardde den 13den Fe bruari 1826 op twintig jarigen leeftijd de betrekking van prae- ceptor by de Latijnsche school, en werd bij de hervorming dier instelling tot Stedelijk gymnasium in 183 8 tot praeceptor en in 1846 tot rector benoemd. Zoo zijn er 40 jaren ver- loopendat hij met het vertrouwen der Regeering onder een zeer afwisselend personeel van curatoren werd vereerd en als het hoofd der instelling de achting en vriendschap der docentendie kwamendie bleven en die vertrokken mocht genieten. Een aanzienlijk getal leerlingen werd door hem gevormd, waarvan de meesten in verschillende betrek kingen de vruchten plukken van zijn ijverige en trouwe bemoeiingenen alle niet aarselen zullen hem daarvoor hulde en dank toe te brengen. Maar dan zijn er ook vaders en voogdendie gaarne erkennen zullendat voor een verstan dige en heilzame tucht en handhaving van orde de taak van opvoeder en onderwijzer tevens hem kon worden toevertrouwd waardoor niet zelden werd aangevuld wat aan huiselijke tucht ontbrak en in het algemeen het ouderlijk gezag werd ge steund. Moge de dank van allen die zich aan hem verplicht ge voelenhem niet worden onthouden en het voorrecht, dat hem ten deel valt, zijn hart verwarmen, terwijl ieder wel denkend ingezeten hem toewenscht, dat hij nog lang in zijn be trekking nuttig werkzaam blijve en zich steeds moge ver blijden dat Gods zegen op hem en de zijnen rust. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zater dag des namiddags te 5 uren 44°, des avonds te 8 uren 4 4°, te 10 uren 42°. Zondag morgen te 5 uren 40°, te 8 uren 40°, 's middags te 12 uren 47c, 's namiddags te 4 uren 47°. te 5 uren 46°, te 8 uren 46°, te 10 uren 44°. Maandag morgen te 5 uren 42°, te 8 uren 43°, 's middags te 12 uren 45°, te 4 uren 41°. De Hamburgsche raad der burgerschap heeft in zijne jongste zitting het ontwerp van den senaat, waarbij het bef fen van een inkomsten-belasting werd voorgesteld, met 111 tegen 39 stemmen verworpen. Bij een der Londensche rechtbanken was sedert eenigen tijd een zaak aanhangig, die inderdaad allerzondelingst mag heeten. Op zekeren dag nam een achtenswaardig persoon plaats in een der rijtuigen van den Metropolitan Railway en vond daar een beurs. Onmiddellijk werd deze van wege de maatschappij opgeëischt, doch de vinder weigerde haar af te geven. Deze werd daarop voor de rechtbank gedaagd en bekwame advocaten wisten de zaak op de lange baan te schuiven. De vinder beweerde o. a. dat hij recht had op het gevonden voorwerp, zoo lang de rechtmatige eigenaar het niet opeischte. De directie der spoorweg-maatschappij daarentegen hield vol, dat zij recht had op de beurs, om dat deze behoorde aan een passagier, dien zij voor geld had vervoerd en ook omdat de beurs gevonden was in een rij tuig der maatschappij. De vinder is thans in het gelijk ge steld, voornamelijk op grond, dat er een groot verschil is tusschen het vervoer van vrachtgoederen en de zaken welke in het bezit zijn van passagiers. De geheele kwestie gold intusschen meer het beginsel dan de waardewelke in de beurs was vervat; deze toch bedroeg niet meer dan één penny. Het is twee en een halve eeuw en langer geleden dat Guy Fawkes zijn bekende poging aanwendde om het Engelsche parlement in de lucht te doen springen en de kel ders onder het gebouw met buskruid vulde. Ofschoon er niet

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2