Buitenlandsch Nieuws. officiëël nieuws. Adverlentiën. over//het verhand tusschen wetenschap en practijk en de daaruit voortvloeiende eischen der kliniek." Dr. v. Tienhoven te Tiel waarschuwt tegen het ge bruik van mosselen, waarvan hem twee gevallen reeds zijn voorgekomen van verschijnselen van vergiftiging. De student aan de Theologische school te Kampen B. Möllenbeck is overgegaan tot de Roomsche kerk en lid geworden der orde van den heiligen Franciscus. In het laatste antwoord van Dr. Pierson aan Ds. Ré- ville komt de volgende ernstige toespraak voor: //Wordt het geen tijd, edele Réville, dat aan de heerschende spraak verwarring een einde komt? Ik bid u, wat heeft onze in richting meer voor bijzondere verwantschap met de Her vormde Protestantscbe kerkdan de eerste de beste loge van vrijmetselaren? Het is ontegenzeggelijk, wij prediken in het zelfde kerkgebouwals waarin voor vele jaren onze voorva deren de Gereformeerde leer verkondigden of aanhoorden; wij zingen en laten zingen de berijming der psalmendoor de Hervormde kerk ingevoerdwij gebruiken zekere uit drukkingen die niet onaardig aan onderscheidene Gerefor meerde leerstukken herinneren. Maar is dat nu voldoende, om ons in slaat te stellen tot de Gereformeerde kerk te zeg- henGij zijt mijne moeder? Ik acht deze belijdenis ook niet voor zoo eervol. Leggen wij zooveel nadruk op deze familie betrekking, wij maken ons ergwillig tot ontaarde zonen. Wij verloochenen toch die afkomst gedurig." Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Valburg Ds. E. T. H. Wolff te Klundert; te Westmaas de kandi daat G. J. Hulsman; en te Heemse Ds. T. J. Jansen Schoon hoven te Woerden. Toezegging van beroep gedaan door den kerkeraad der Herv. gemeente te 's-Heer-Abts- en Sinoutskerke aan den kandidaat C. W. Schooreldie dit heeft aangenomen. Bedankt door Ds. J. Westrik te Driebergen voor het beroep naar Ter Neuzen en door Ds. H. M. M. Rappard te Sexbierum voor dat naar Heeg. Beroepen tot predikant bij de Remonstrantsche Ge reformeerde gemeente te Delft de heer B. Tideman Jz., thans te Hoorn. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te HeereveenDs. L. J. Hulst te Stads kanaal. Ds. J. Bavink te Almkerk en Emmikhoven heeft voor het beroep naar Amsterdam bedankt. Beroepen bij de Gereformeerde gemeente onder het Kruis te Woerden, Ds. I. W. A. Notten te Hazerswoude. Als een bewijs van het tegenwoordig buitengewoon zachte en vruchtbare wederkan als bijzonderheid vermeld worden, dat men reeds sedert eenige dagen de spinazie, bloemkool en krop-salade te velde heeft zien staan bij den tuinier W. de Vroede, buiten de Rijnsburgsche poort alhier. Het aantal runderen binnen Leiden van 1 tot en met 9 Februari 1866 veraccijnsd en geslacht bedraagt 32, zijnde slechts één minder dan in 186 5 gedurende dien zelfden tijd; strekkende wel tot bewijs, dat in het gewoon vleeschver- bruik door de Leidsche slachters wordt voorzien, en dat de van buiten ingevoerde belangrijke hoeveelheid vleesch wordt verbruikt door die het anders door den hoogen prijs niet konden bekomen. Vrijdag voormiddag werd op de begraafplaats te Kat wijk ter aarde besteld het lijk van den heer S. J. Ie Poole. Bij het graf sprak zijn vriend Mr. Saaymans Vader van Goes een kort, maar hartelijk woord over den trouwen vriend, dien hij verloor en die door eenvoudigheid en oprechtheid zich bijzonder onderscheidde- wiens nagedachtenis bij zijn zonen in zegening zal blijven, terwijl zijn asch rust in vrede. - Eenige vrienden van den overledene uit Leiden lieten er zich ook vinden, om van hunne belangstellende vriendschap te doen blijken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uren 45°, des avonds te 8 uren 46°, te 10 uren 48°. Zaterdag morgen te 5 uren 46°, te 8 uren 46°, 's middags te 12 uren 48c, 's namiddags te 4 uren 47°. - Omtrent de plechtige opening van het Engelsche Par lement kan het volgende worden medegedeeld; De troonrede werd voorgelezen door den lord kanselierde Koningin gehuld in een prachtig violetkleurig kleed met her melijn afgezet, welke dracht in Engeland als Koninklijke rouw wordt beschouwd zat met ter neder geslagen oogen schijnbaar roerlooszoo lang de plechtigheid duurde. Aan het flikkeren van haar diamanten hoofdtooisel en den blos die haar gelaat steeds hooger kleurde, bemerkte men echter, dat zij inderdaad van over- kropte aandoening zat te beven, en nauwlijks was dan ook de toespraak geëindigdof zij rees haastig opbegaf zich naar den wolzakwaarop de Prinses van Wallis had plaats genomen, en omhelsde haar zoo hartelijk, dat de verzamelde menigte, ofschoon de Vorstin een oogenblik voor haar op den achtergrond geraaktedes te levendiger besef kreeg van hetgeen er tijdens de plechtigheid in de ziel dezer moeder en weduwe moet zijn omgegaan. Bij de beraadslagingen van het Hoogerhuis in Enge land over het adres van antwoord op de troonredewerd de aanval op de regeering over de veeziekte geopperd door den Hertog van Rusland, die haar verweet, dat zij tegenover dat onheil reeds te lang werkeloos was gebleven. De Her tog van Richmond, die dezelfde zieuswijze was toegedaan, wees inzonderheid op de verklaring van Prof. Symonds, dat de maatregelen der regeering tot nu toe zelfs de besmetting meer hebben verspreid dan het geval zou zijn geweest, wan neer men de ziekte eenvoudig haar loop had gelaten. Lord Feversham stelde een amendement voor, om in het adres het leedwezen uit te drukken over de houding der regeering, omdat zij niet de verantwoordelijkheid op zich heeft geno men van een uniformen maatregel tot verbod van alle trans port en alle invoer van vee. - Lord Granville trad in een uitvoerige verdediging van de handelingen der regeering, en stelde zich voor aanstaanden Maandag bij het Lagerhuis dienaangaande een wetsontwerp in te dienenwaarop het amendement werd ingetrokken en het ontwerp-adres met al- gemeene stemmen aangenomen. In het Lagerhuis werd beweerddat de besmetting niet uit Nederland maar van Engeland daarheen was overgebracht, terwijl Sir G. Grey de regeering tegenover de verschillende bedenkingen verdedigde. - Donderdag ochtend is te Parijs het doodvonnis vol trokken op den bekenden Poncetdoor het hof van assises wegens moord veroordeeld. Tot op het laatste oogenblik legde deze man een onveranderlijk cynisme aan den dag. Vóór dat hij het schavot beklom, vroeg hij om brandewijn, en toen men hem dien gaf, wierp hij den inhoud van het glas weg, zeggende: //Geef mij beteren: deze is Poncet niet waardig." Hij liet zich tevens een sigaar brengen en vroeg: //Ruikt ze niet lekker?" terwijl hij den beul, die hem een oogenblik later zou onthoofdeneen wolk rook in den neus blies. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Maandag den 12den Februari 1866 des namiddags te half drie uren. Onderwerpen 1°. Benoeming van een lid der plaatselijke Schoolcommissie. 2°. Verzoek van H. Wierdeman, hulpon derwijzer aan de openbare school n°. 1 voor onvermogen- den, om ontslag. 3°. Voordracht betreffende de jaarwedde van den Burgemeester. 4°. Voorstel in betrekking staande tot de herstelling van het slingeruurwerk op het raadhuis, 5°. Adres van A. W. Sijthoff, tot het in eigendom beko men van gemeentegrond. Voor de vele bewijzen van deelneming en belangstelling, bij het overlijden van hunne geliefde Moeder Vrouwe S-A. VAN DEN SANTHEUVEL, douairière Jhr. Mr. A. A. Meek- man van der Goes ontvangenbetuigen ondergeteekendeu hunnen hartelijken dank. C. W. HUBRECHT. J. A. P. HUBRECHT, geb. Meerman van der Goes. Leiden, 10 Februarij 1866.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2