fS N\ 1883. Woensdag 7 Februari. 66. Een nieuwe Burgemeester. LEIDSOH DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1,95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/0.75. Iedere regel meer 12Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Tedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar t Leiden, 's namiddags te 2 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s namiddags te 3 u. 35 m. savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorvveg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - Burgemeesterdagelijks te 10 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelyk» van 102 uren. - Be Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uren. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 82 uren en van 4>7 uren der In- en Uitgaande Reohten en Acoijnsen dagelijks van 9luren en van 36 uren; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdagen Donderdag van 92 men. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uren. De spoedige benoeming van een opvolger voor den acht baren man, wiens stoffelijk overschot veertien dagen te voren aan den schoot der aarde onder een grooten toevloed van vrien den en vereerders werd toevertrouwdheeft velenheeft ook ons verrast. De onverwacht in dien tijd opgekomen ministe- riëele crisis scheen veeleer vertraging te zullen veroorzaken in de vervulling der opengevallen plaats van Burgemeester vau Leidentevens Curator der Leidsche Hoogeschooi. De Minister Thorbecke heeft zich echter gehaast, met overleg van den Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland om de daartoe noodige voordracht aan Z. M. den Koning voor te leggen en schijnt het in het belang der gemeente te hebben geacht, om af te wijken van het voorschrift der gemeentewet, dat niemand tot Burgemeester benoembaar is dan die ingezeten der gemeente is. Of die afwijking, volgens het slot van art. 61 der gemeentewet geoorloofdis voor afgegaan door of rust op overwegingen, waaromtrent Gede puteerde Staten, volgens het regeeringsantwoord bij de vast stelling van dat artikelzijn gehoordis misschien blijkbaar uit het Koninklijk besluit der benoeming. //Wie moet beoor- deelen of het in het belang der gemeente is een niet inge zetenen te benoemen? Op die vraag gaf de regeering in hare memorie van beantwoording te kennendat het stilzwegen der wet op dit punt het inwinnen van het gevoelen van den Baad of Gedeputeerde Statenwaar de regeering het noodig oordeelt, niet kan uitsluiten." Dat in de gemeente door der publieke opinie reeds meer dan een voor die betrekking was aangewezen- dat namen werden genoemd en wenscben kenbaar gemaakt, - dat bijv. de zes ingezetenen van Leiden, die leden zijn der provinciale Staten, de een meer, de an der minder, bekwaam en waardig werden geacht, om aan het hoofd der gemeente te staan, - dat de benoeming weinig sympathie vindt't zijn alle bekende zakendie niet stroo- ken met het oordeel des Ministers die voor het belang der gemeente beter achtte een keuze te doen buiten de ingezete nen der gemeente. De Minister Thorbecke schijnt vergeten te zijn, wat hij in 1851 bij de beraadslagingen over de ge meente op dat punt verklaard heeft. Het betreft een begin sel, dat met oordeel moet worden toegepast. En toch is er veel voor te zeggen. - 't Is niet twijfel achtig, dat er binnen Leiden zijn die men voor zulk een be trekking gaarne begeerde, maar weinig lust betoonden die aan te nemen. Het is bekend, dat de Wethouder, wiens naam op veler lippen was en in dagbladen zelfs genoemd heeft ver zocht op zijn persoon geen acht te slaan toen hij daartoe aanleiding kreeg. Weder anderen waren wellicht ongezind an dere gewichtige betrekkingen daarvoor te verlaten. Hoe het ook zij, men mag aannemen, dat de keuze niet onberaden, is geschied en een verantwoordelijk Minister zich niet al wagen daarmede hoog spel te spelen. Bovendieneen Bur gemeester van een gemeente ten platten lande die meer dan 10 jaren in zulk een betrekking geplaatst was, is vooral meer in de gelegenheid om gemeentezaken zelf te behan delen en met allerlei soort van personen en belangen recht streeks bekend te worden dan die staat aan het hoofd eener aanzienlijke stad. En wat niet zonder belang is, de nieuw benoemde Burgemeester wordt in den eersten tijd door andere betrekkingen niet afgeleidom zich geheel en al te wijden aan de gewichtige taak, die hem is opge legd. Door geene antiecedenten of traditiën gebonden, door geene antipathiën of sympathiën verwendmet geene voor- oordeelen of vooringenomenheden behebt, boven de partijen als zij bestaan verhevenis zijn standpunt eer benijdens waard dan misplaatst. Met een helder verstand en een on- beneveld oog begiftigd, zal zijn oordeel meer juist zijn. Wan neer daarbij een wilskracht wordt gevoegd, die van veer kracht doet blijken zal het belang der gemeente geen schade lijden. Bijgestaan door de overige leden van het dagelijksch bestuur, waarvan hij het hoofd is, zal hunne kennis en er varing onder een verstandige leiding aanvullenwat het hoofd behoeft en nieuw bloed in de aderen van het lichaam zal den welstand bevorderen.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1