Buitenlandsch Nieuws. Catwijck te 's-Hageeen luisterrijk soiree gegeven waarop Ds. ten Kate van Amsterdam een dichtstuk heeft voorge dragen. De gemeenteraad van Assen heeft tot rector van het gymnasium benoemd Dr. W. H. Lambrechtsrector te Hoorn. Deelhebbers in de Amstelhótel-maatschappij hebben Vrij dag te Amsterdam een vergaderiug gehouden. Daar er 5^- ton bijeen was, heeft men besloten de maatschappij op te richten. Voorloopig zal het middelgebouw worden opgetrok ken en zullen de vleugels vooreerst in plan blijven; men hoopt inmiddels het verdere geld bij een te brengen en alzoo nog tot voltooiing van het geheele gebouw te geraken. Nu de rivier de Waal voor Nijmegen weder vallende is, neemt de verzakking der Waalkade aanmerkelijk toe. Een verschrikkelijke misdaad is te Sneek gepleegd. Mej. de wed. Hettinga, alleen wonende in een huis op de Prinsengracht, is op haar bed vermoord gevonden, door smoring. Het gouden oorijzer der ongelukkige is alleen ver mist. Als vermoedelijke dader is in hechtenis genomen de huisverver S. Men vond later het oorijzer zonder de knop pen in den regenwaterbak ten zijnen huize. Nopens het treurig geval, dat 11. Zondag avond te Vollenhove heeft plaats gehad, kan men voorloopig het volgende mededeelen Hendrikje Rookoud 2 4- jaar, doch ter van een arme weduwe te Vollenhove en bekend als een brave en oppassende meid, diende bij Roelof van der Linde, die op 20 .minuten afstands van Vollenhove, aan den grind weg naar Zwartsluis, in A mbt-Vollenhove woont. Zij was gewoon eiken Zondag hare moeder te gaan bezoeken, kreeg dan den sleutel van bet huis, waar zij diende, mede en kon, zoo als daar het gebruik is, zoo laat terugkomen als zij verkoos. Naar gewoonte ging zij Zondag namiddag of avond weder naar hare moeder en keerde te half tien uren van Vollenhove terug op weg naar huis. Zij koos steeds den gewonen weg, die langs ïweenijenhuizen loopt en de Ha- gelsteeg genoemd wordt. Deze weg is aan de eene zijde met bosch en aan de andere zijde met bouwland omgeven. Zij kwam evenwel niet bij van der Linde terug; maar deze maakte zich daarover niet ongerust, daar hij dacht, dat zij bij hare moeder was gebleveD. Oms'reeks half negen uren in den volgenden morgen ging een arbeider langs de Hagel- steeg en vond daar een muts, niet ver van daar een hemd, en spoedig nog eenige andere bemorste en verscheurde klee- deren die aan den kant en op den onderwal lagen van de sloot, die langs Tweenijenhuizen loopt. In die sloot lag een lijk, dat bijna geheel ontkleed was. Het lijk lag voorover, met de hand onder het voorhoofd, en het achterhoofd, de schouders, enz. staken gedeeltelijk boven het water uit, dat slechts een halven voet diep was. De klompen lagen op eenigen afstand van die plaats. Weldra herkende men het lijk, dat nu naar het huis harer moeder werd gebracht. Dins dag morgen kwam de bevoegde rechterlijke macht, door den geneeskundige, den heer Dr. Lindeboom, en den heelkun dige, den heer van Raalte, vergezeld, te Vollenhove. De lijkschouwing, die spoedig volgde, toonde veel sporen van gepleegd geweld. Omtrent den dader of de daders wist men nog niets. Alleen vernam men dat een visschersknecht aan- gave had gedaan, dat hij dienzelfden Zondag avond op on geveer vijf minuten afstands van de plaats van het misdrijf aangerand, in een sloot geworpen en beroofd was. Dit ge loofde niemand. Zijn goed werd nu op rechterlijk bevel van huis gehaald en zat vol slijk. Hg zelf was Dinsdag morgen met zijn schipper Jan IJspeert naar zee gegaan. Nu werd een vaartuig bemand, waarop een veldwachter werd geplaatst, om op de Zuiderzee te kruisen en het vaartuig van IJspeert op te zoeken. Dit werd gevondenen de verdachte van boord gehaald, die te half twee uren te Vollenhove ge bracht, terstond in verhoor genomen en medegenomen werd naar de plaats waar hij zou zijn aangerand en in de sloot geworpen. Hier waren geene sporen zichtbaar en kon geene aanranding hebben plaats gehad zoo als de verdachte die voorstelde. Het was een breede tochtsloot, waarin hij eerder zou zijn verdronken, en waarin hij zeker niet zoo beslijkt en bemodderd zou zijn geraakt. Verschillende bezwaren zijn tegen hem ingekomen waarop hij in hechtenis is genomen en Woensdag avond naar Zwolle is overgebracht. De rech terlijke macht heeft intusschen het onderzoek voortgezet en verschillende plaatsen opgenomen en een aantal getuigen ge. hoord terwijl de rechter-commissaris een premie heeft uit geloofd aan dengene, die eenig meerder licht over de zaak zou kunnen verspreiden. Als eeu bijzonderheid vermeldt mendat te Staphorst op de lijst der aangiften tot het aangaan van een huwelijk voorkomen de grijsaard E. B. te R., oud 84 jaren, met zijn dienstmaagd, ouu 27 jaren. De plaat in de Nederlandsche Spectator, voorstellende Ds. Révilledobberende op de golven van het humanisme in een notendop met de kerk op zijn schoot, terwijl Ds, Pierson aan het strand op vasten grond tot rustig onder zoek geplaatst en geschikt is, die plaat gaf Ds. Zaalberg te 's-Hage bij de voormiddag godsdienstoefening van II, Zondag aanleiding en stof tot een preek, die liet geschied verhaal betreffende de zinkende Petrus als gelijkenis daar mede in verband brengende het schip, of de kerk, Petrus of de menschheid en Jezus of de geest des geloofs achter eenvolgens tot voor- en leerbeeld stelde, nadat hij zijn hoor ders of de lezers van de Spectator herhaalde malen spre kende over het 2 X 2 is 4tot antwoord op de vooistel ling van de Spectator de volgende woorden uit Psalm 14, zingende had doen betuigen //Gij spot vergeefs, beschimpende den raad, Vau 't arme volk, dat, midden in d'ellenden Naar 's hemels troon gewoon is 't oog te wenden, En zich in zijn bedrukten jammerstaat, Op God verlaat." Ds. W. Zegers te Oosterbeek heeft een beroep ont vangen naar de Hervormde gemeente te Warns in Friesland, waar hij in 1848 voor het eerst als evangelie-dienaar werd bevestigd. Wij vernemen dat Mevr. Elise van Calcar in een bro chure haar gedrag als directrice van het Nederlandsch op voedingshuis zal openbaar maken. De aandeelhouders in deze stichting zijn tegen den 21sten Februari tot het houden eener vergadering bijeengeroepen. De zaak in geschil zal in dit blad ook in het rechte licht worden geplaatst. Voor de betrekkking van Directeur der alhier op te richten brood-fabriek hebben zich 280 personen aangemeld, waaronder ook eenige dienstdoende en rustende predikanten, De vergadering van aandeelhouders heeft besloten de be noeming te verdagen. De Gemeenteraad verloor weder een lid door het on verwacht overlijden, na een ongesteldheid van weinige da gen van den heer Samuel Jacob le Poole in den ouderdom van 66 jaren. In verschillende betrekkingen belangloos werk zaam en aan het hoofd staande van de oudste Leidsche fabriek van grijnen, saaien, damasten enz., binnen Lei den, zal zijn dood door. velen worden betreurd. Bij de op het Raadhuis plaats gehad hebbende aanbe steding zijn als minste inschrijvers aannemers geworden 1°. de heer W. F. K. A. Truffino voor de levering van eiken hout tot de som van 1453,40, en van spijkers en ijzer waren tot de som van 299,49 2°. de firma wed. A. J, van Hoeken voor de levering van ypenhout tot de van 1040,93, en van teer tot de som van ƒ141,70; 3°. de heer M. J. Vreeburg voor de levering van greenen-, vuren en dennenhout tot de som van 9 24,85 4°. de heer H. C. Visser voor de levering van verfwaren enz. tot de som van 281,37. De overige perceelen zijn nog niet gegund. Door den gouv.-generaal van Neêrl.-ludie is o. a. be noemd tot controleur 1ste klasse bij het binnenl. bestuur van de residentie Palembangde controleur 2de kl. S. A. Buddingh, De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zater dag de3 namiddags te 5 uren 44°, des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 42°. Zondag morgen te 6 uren 40°, te 8 uren 42°, 's middags te 12 uren 4 8°,'s namiddags te 4 ui en 46°. te 5 uur 46°, te 8 uur 45°, te 10 uur 4 5°. Maandag morgen te 5 uur 43°, te 8 uur 44°, 's middags te 12 uur 48°, te 4 uur 45°. Zaterdag den lOden dezer zal in het Groot-Oosten

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2