N°. 1829. Vrijdag 2 Februari. A0. 1866. Partijen en beginselen. LEIDSCH DAGBLA .Kf! Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels^.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 6 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m. 9 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 n,; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden's namiddags te 2 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusiichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s namiddags te 8 u. 35 m. savonds te 7 n. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 n. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 916 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorvreg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad onbepaalde tijden. - Burgemeester en JFethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren/ - Burgemeester, dagelijks te 10 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 11—1 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uren. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uren. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uren. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 82 uren en van 4uren der in- en Uitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks van 91 aren en van 36 uren; van '.Rijks Directe Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdagen Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 aren; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 men. ii. Het kenmerkend karakter van een partijganger ligt wel hoofdzakelijk daarindat hij een open oog heeft voor de ge breken van zijn tegenpartij en zijn blik steeds beneveld is voor hare goede hoedanigheden en daden. Bij een hartstoch telijk partijganger hangt zyn oordeel in meerdere of min dere mate af van de werking der hartstochten. Ik verschilde ook daarin van den heer Liontoen wij te zamen arbeidden aan de dagbladen de oude en nieuwe Grond wet, dat onze betrekkingen tot de ondernemers niet van denzelfden aard waren. De hoofdredacteur vindt of behoort immers daarin te vinden zijn hoofdmiddel van bestaan zoo hij aan die betrekking al zijn tijd en krachten moet beste den. De heer Lion zal het willen erkennendat hij als par tijganger in dienst stond van de party en dat mijne stelling geheel vry was, waarvan het gevolg noodwendig was, dat ik als medearbeider geheel kon schryven en schreef naar mijne overtuiging. Het dagblad de Nederlander was in dien tijd wel het voorname mikpunt voor de Grondwet, maar niettemin behelsde het ook veeldat waar en goed en be hartigenswaardig met myne beginselen strookte. Ik bepaalde mij doorgaans met de bestrijding der artikelen geteekend J. B., die het anti-revolutionair orgaan gebruikte tot open baring van bloot anti-Thorbeckiaansche gevoelens en tot be reiking van reactionaire bedoelingen. Alle stukken van finantiëelen aard behoorden overigens tot mijn taak; maar destijds was ik ook reeds een tegenstander en bestrijder van die beginsellooze afschaffing van belastingen en die stelsel loosheid waardoor zich ook het tegenwoordig bewind ken merkte. De welbekende humoristische artikelenVleesch of visch waren voor my alleen aardigniet strookende met mijn beginsel, dat steeds was afschaffing van plaatselijke accijnsen en verdeeling van het gebied voor belasting-heffing tusschen het Rijk en de gemeenten met herziening van al wat bestaat, - Met de toepassing der beginselen van den heer G. v. P. ten aanzien van de wettelijke regeling van het armbestuur en van het lager onderwijs was ik het on eens omdat ikhet Staatstoezicht afscheidende van het Staatsalvermogenvan het eerste een voorstandervan het laatste een tegenstander was. Zelfstandigheid der diaconiën is, even als gezindheidsscholenondenkbaar, zoolang oligar chie in de kerk heerscht. Beide passen voor de R. Catho- liekenmaar niet voor de Protestantendie geen invloed hebben op het kerkbestuur. Het Staatstoezicht is heilzaam voor de onmondigen even als het gezach van den toezienden voogd over het beheer en bestuur van den voogd noodig is in het belang van den minderjarige. Niet alles wat de heer L. in de Grondwet schreefstrookte met mijn gevoelen ik was niet als hij een partijganger of in dienst eener partijdaarom werden ook soms mijne beschou wingen herzien en gewijzigd, naar hetgeen men in partij belang goeddacht. De hoofdredacteur van de Grondwet was een Thorbeckiaan een volbloed coryphee van het met de Aprilbeweging afgetreden bewind en daardoor de hevige be strijder van het Ministerie dat optrad. Maar *iadat zijn hulp en dienst, zijn ijver en zijn talent door de partij, die hij diendeniet meer noodig werd geachtkwam er een recht matige griefdie zich dadelijk voldoening verschafte in de redactie van het dagblad de constitutioneeldat het opge treden Ministerie ondersteunde tegen de partijwaarvan de Grondwet het orgaan was geweest. En toen ook dat strijd perk moest worden verlaten was het weder de Thorbeckiaansche partijdie gesteund werd door de gaven en talenten waar mede de heer L. de nieuwe Grondwet opluisterde. Voor hem en voor de goede zaak was het te bejammeren dat dit her rezen dagblad zoo spoedig en zoo eensklaps ophield te be staan want het was een orgaan dat scheen te zullen wor den de onpartijdigste voorstander van de zuivere liberale richting, die zich de constitutioneele noemde en zich losmaakte van al hetgeen naar Thorbeckiauisme en anti-Thorbeckianisme zweemde, 't Is door den baron van Zuylen van Nyevelt in 1864 naar waarheid opgemerkt: ff de conservatieven zyn li«

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1