Vaderland en Oranje. Grondwet en Koning. Mr. P. DU RIEU. Buitenlandsch Nieuws. Advertentiên. Wordt gevraagd KIESVEREENIGING KIESVEREENIGING Het spreekt van zelve dat men in de vertooners geen ge routineerde artisten kan verwachtenin hun vrijen tijd ma ken zij zich een of ander stuk eigenom het dan zoo goed mogelijk terug te geven. Wat wij van hen zagenwas zeer goed zoodat zij van de zijde van het publiek aansporing en deelneming verdie nen. De stukken zijn goed gekozenen worden niet opge smukt door Fransche chansonnetten. - Wij verwachten daarom een goed succes. Ingezonden Men verzoekt ons mede te deelen dat het berigt als zou bij W. Zirkzee te Leiderdorpde geheele stal met vee uitgestorven zijn, niet juist is; - de toestand der zieke beesten op diestal is allertreurigstmaar van de 36 koeijen zijn er 17 gestorven en 9 hersteld; de anderen zijn nog ziekmaar aan de betere hand. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 44°. Vrijdag morgen te 6 uur 43°, te 8 uur 44°, 's middags te 12 uur 48°, 's namiddags te 4 uur 44°. Den 21sten dezer is te Berlijn het ordes- en kroo- ningsfeest aangevangen. Allen die in het laatste jaar door den Koning met een ridderorde begiftigd warenkwamen in de witte zaal van het slot bijeen en werden aan den Koning voorgesteld. Bijna de geheele Koninklijke familie was tegenwoordig. De hofkapellaan hield een godsdienstige toe spraak, waarna een Te Deum werd gezongen. Er was een groot diné aangerigt; daarna werd er receptie gehouden. Veel wordt er nog gesproken van het vergaan van de London. Onder de voornaamste aanmerkingen behoort het in zee steken van de London met zulke hevige stormwinden en bij de waarschuwingendie de barometer gaf. Ook wordt de voortzetting der reis, zelfs na het verlies van zooveel mastwerk en want, gelaakt. Vervolgens berispt men het ne men van 1200 ton ijzer, waarbij nog 40 ton steenkolen haar gewigt voegden, en zulks met een bevolking van 270 zielen aan boord. Het schip en de masten waren van ijzer, en de London had niet meer dan twee of drie reizen naar Australië gedaan. Opmerkelijk is het, dat de Amalia, waar- vau de reizigers gered werden, dezelfde averij bekwam en insgelijks zonk, zoodat twee 1ste klasse stoombootenaan welke de grootste veiligheid toegeschreven werdin volle zee gezonken zijn, en aan het Engelsche denkbeeld, dat zulke schepen genoegzaam geen gevaar van storm te vreezen hebbenwanneer er geen klippen of stranden bestaande bodem is ingeslagen. Intusschen blijkt uit de zeetijdingen van alle kanten, waaronder ook die van Nieuw-York ont vangen, dat de jongste orkanen geheel en al afweken van die welke men vroeger ondervond, en de gewone bereke ningen alzoo falen moesten. Een der 19 geredden, de heer Wilson, begaf zich, op het zeggen van een matroos dat er nog plaats voor een dame in de boot was, mede op het dek van de London om een bekende te zoeken. Deze niet vindende, nam hij een meisje van ongeveer 18 jaar mede; doch den afstand of de diepte tusschen de boot en het dek ziende, zeide zij: //Neen, dat kan ik niet doenen de heer Wilsonwelke geen oogen- blik te verliezen hadsprong toen zelf in de boot. Een tweede boot schijnt nog te zijn neergelatendoch werd ver zwolgen in de zuiging van het water, door het zinkende schip ontstaan. Naauwelijks was de eerste boot vrij geraakt, of een jonge dame verscheen op den rand van het dek en bood in onbeschrijfelijke wanhoop 1000 guinjes aanindien men haar wilde medenemen. Er was echter geen mogelijk heid om terug te keerenal waren er millioenen mede ge moeid geweest. Er is te Parijs sprake van een groote loterij ten be hoeve van den Paus. Ter vervanging van den St. Pieters penning wil men 500 millioen francs, in loten a één franc, op geheel het wereldrond te zamen brengen; vijftien millioen daarvan zullen bestemd worden tot dekking van kosten en prijzen. De Fransche regering moet bereids het plan goed gekeurd hebben. Het dagblad la Patrie deelt bijzonderheden mede om trent de aankomst van Prim op Portugeesch grondgebied, met slechts 35 0 van de 800 opstandelingen van Aranjuez en Ocana. Nadat het hoofd der beweging had vernomen dat, zoo hij gewapend bleef, de Spaansche troepen hem ook, over de grenzen zouden vervolgenhad hij zich met zij n bende ter beschikking van den alcade der kleine stad En- cina-Sola gesteld. Hij was zeer vermoeid en ter nedergesla- gen. Vermits hem was medegedeeld, dat hij niet in Portu gal mogt blijvenhad hij beslotenmet de eerste gelegen heid naar Southampton te vertrekken. Zyn medestanders zou den tot nader order geïnterneerd blijven. In 't geheel bevonden zich 651 Spaansche insurgenten op Portugeesch grondgebied La Patrie voegt daarbij nog, dat de Koninklijke troepen bij het vervolgen van Prim veel ijver en inspanning aan den dag hebben gelegd. Onder anderen heeft de door den gene raal Zabala gecommandeerde kolonne somwijlen 15 mijlen daags afgelegd. Het proces tegen Jefferson Davis is uitgesteld tot in het district, waarin het gevoerd moet worden, de burger lijke rechtbanken weder hersteld zijn. Johnson zal worden aangeklaagd wegens verraad en medepligtigheid aan den aan slag tegen President Lincoln en moord op soldaten gepleegd. Het congres der Fenians is onbepaald uitgesteld. Ook in Amerika schijnt de onderneming om Ierland in opstand te brengen volkomen schipbreuk te hebben geleden. om dadelijk in dienst te tredeneen MEISJE niet boven de 15 jaren. Adres aan het Bureau van het Leidsch Dag blad onder Letter O, Op een Kantoor hier ter stede wordt ge< vraagd IEMAND van middelbaren leeftijd om het Boek bij te houden en verdere werk zaamheden te verrichten. Adres met eigenhandig geschreven brieven onder de Letters IS. H. G. aan het Bureau Leidsch Dagblad. De Kiesvereeniging heeft in hare vergadering van den 24sten Januarij besloten, om als Candidaat voor het lid maatschap der Provinciale Staten van Zuid-Holland, waarvan de verkiezing zal plaats hebben op Dingsdag 30 Januarij a. s., aan te bevelen den Heer «F. SCHEL/TEAIJL. Aan de kiezers wordt herinnerd 1°. dat de billetten niet geteekend mogen zijn. 2°. dat de namen en voornamen duidelijk moeten zijn ingevuld. 3°. dat de billetten door de kiezers in persoon moeten worden ingevuld. 4°. dat het stembureau geopend is des morgens 9 uren tot des namiddags 4 uren. Namens de kiesvereeniging voornoemd: KNEPPELHOUT VAN STERRENBURG Voorzitter. LE POOLE, Secretaris. Door de Kiesvereeniging voornoemd wordt bij de verkie zing van 30 Januarij a.s. als lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland aanbevolen de Heer Namens de Kiesvereeniging: J. LUZAC, Secretaris.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 3