Binnenlandsch Nieuws. niet alleen tot voorzichtigheid in het beoordeelen van rege ringsdadenmaar ook tot ernstige zelfbeproeving. Ik geloof, dat de heer Lion zich moest rechtvaardigen, waarom hij in tien jaren van een hartstochtelijk Thorbec- kiaan een niet minder hevig en even hartstochtelijk anli- Thorbeckiaan is geworden. Van beginselen kan er geen sprake zijn, omdat een partijganger en wel een hartstochte lijke zich zelden door beginselen kenmerkt, maar veeleer ter prooi staat aan den invloed van de omstandigheden. Door het geheele hoofdstuk loopt een enkele draaddie we den naam van anti-Thorbeckianisme geven moeten. Al wat van de reactionnaireconservatieve, anti-revolutio naire en liberale partijen gezegd wordt, draagt dezelfde kleur en betreft den persoon van den heer Thorbecke. Tegenover al die redeneringen wijs ik op feiten. De grondwets-herziening van 1848 is totstandgekomen, in weerwil de meerderheid der Staten-Generaal haar jaren achtereen tegen stondvolgens den heer Groen van Prin- sterer onder den invloed der gebeurtenissen van dat jaar. Het gebrekkige, dat daaraan kleeft, komt voor hare reke ning; de heer Thorbecke mag niet daarvoor aansprake lijk worden gesteld. //Het werk, dat zij tot stand bracht, draagt den stempel van zijn tydniet van de makers, niet van het conservatisme." De verkiezingen volgens het voorloopig kies-reglement de organieke wettendie uit de grondwets-herziening voort sproten het Staatsbeleid van 1848 tot 1853, - alles was met dien zelfden stempel geijkt, en zoo de heer Thorbecke daarvan de bewerker was, de volksvertegenwoordiging draagt daarvan de verantwoordelijkheid en de eer. Slechts eenmaal beproefde men door een ontbinding der Tweede Kamer een verandering in reactionairen geest.'t Was in 18 53 maar het beroep op de natie had geen uitkomst, die strookte met het regerings-programma, waarmede een nieuw bewind, dat het beroep deed, optrad. Van 1853 tot 1862 gaf elke verkiezing, ook bij de periodieke aftredingen, het bewijs, dat de natie den strijd van partijen in dien zin be sliste, dat zij wa3 en bleef in den geest der grondwets herziening. De anti-revolutionaire partij hield zich alleen zelf standig daar tegenover; maar overigens was er geen andere dan de anti-Thorbeckiaansche partijzoodat het geen begrips verwarring was, maar waarheid en werkelijkheid wat de heer Groen deed verklaren: //dat de Ministeriën van 1853-1862 in werkelijkheid op sleeptouw gingen van de Thorbeckiaansche partij en dat deze, zonder haar hoofd echter, inderdaad aan het bestuur is geweest." Al wat de heer Lion daartegen aanvoert, behoort tot het stelsel van verdachtmaking der beginselen van den heer Thorbecke, waartegen hij zelf van 1853 tot 1857 in de oude en in de nieuwe Grondwet, eerlijk en ter goeder trouw, of liever grondig en overtuigend strijd voerde, - ja menig maal de dwaasheid aantoonende en de onrechtvaardigheid bewerende, om de beginselen van den heer Thorbecke uit iets anders te beoordeelen dan uit zijne daden. Wij verschilden alleen daarin, dat de heer Lion als harts tochtelijk partijganger in den heer T. geen kwaad kon zien terwijl ik hem geen volmaaktheid of volkomen onberispelijk heid toekende. Daarom bleek hij Thorbeckiaan als partijgan ger, terwijl ik op een onpartijdig standpunt en buiten dienst betrekking zoowel was anti-Thorbeckiaan als Thorbeckiaan //een vriend die hem zijn feilen toont, getrouw bestraft enz. Z. M. heeft verklaarddat de betrekking van pen ningmeester van een hoogheemraadschap, dijk- of polderbe stuur, waaraan, hetzy eene bepaalde som, hetzij eene per centsgewijze belooning als vaste wedde is verbonden, niet vereenigbaar is met het lidmaatschap ter rechterlijke magt. De Commissaris des Konings in de provincie Zuid. j Holland heeft goedgevonden te bepalendat de loting de; s in het vorige jaar voor de Nationale Militie ingeschrevene! zal plaats hebben: te Leiden, Vrijdag en Zaturdag 9 en 10 Februarij. De gewone ministerraadDonderdag gehoudenheef zeer lang geduurd. De Minister van Justitie heeft ter kennis van belang, hebbenden gebracht, dat zijn audientiën op Woensdag en Don-1 derdag, den 31sten Januarij en den lsten Februarij a. 3, niet zullen plaats hebben. Op Donderdag den lsten Februarij a. s. zal de gewont audiëntie van den Minister van Finautiën niet plaats hebben, In de Corr. Havas leest men betreffende onze minis teriële crisis //De heer Thorbecke Minister van Binnenland- sche Zaken van het Koningrijk der Nederlanden heeft aan Koning Willem III zijn ontslag aangeboden. Men denkt dat zijn aftreding zal gevolgd worden door die van de meesten der leden van het Kabinet, waarvan hij het hoofd was. De heer Thorbecke was sedert de maand Januarij 1862 aan hel bewind." L'Indépendance laat zich deswege aldus uit: //Een tele gram uit 's Hage berigt ons dat het Nederiandsche Kabinet in duigen is gevallen. Al de Ministers hebben hunne porte feuilles nedergelegd. Onze correspondent voegt er bij, dat waarschijnlijk de Minister van Koloniën zal belast worden met de zamenstelling van een nieuw bestuur. Sedert eenigen tijd is de invloed van dien Staatsman zeer toegenomen. Wei- ligt heeft er tusschen den heer Thorbecke en hem eenige wrijving plaats gehad; ook is het mogelijk dat de Minister van Binnenlandsche Zakenhoofd van het Kabinet en der liberale partijop zeventig-jarigen leeftijd behoefte gevoelt aan rust, na de uitnemende diensten die hy den lande bewezen heeft. Jeugdiger handen zullen zijn werk voortzetten zonder er stoornis in te brengen. Het liberalisme der Nederiandsche Kamers en des Lands zijn er borg voor, en zoo de tegen woordige crisis een wijziging mogt veroorzaken in de bin nenlandsche politiekdan zou zulks geene achterwaartsche beweging zijn." Van tijd tot tijd hoort men van theologantendie tot een andere levensbetrekking overgaan. Als geschiedkun dige bijzonderheid mag daarbij herinnerd wordendat Boer- have aanvankelijk in de theologie gestudeerd heeft, maar, van nieuwerwetsche gevoelens verdacht, zijn studjiën heeft veranderd, - dat de groote rechtsgeleerde van Bijkershoek om een gelijke reden de studie der theologie met die der rechten verwisseld heeft. Op elk levensgebied kan men door een oprecht getuige der waarheid te zijnde menschheid dienen. Als een navolgenswaardige bijzonderheid vermeldt men dat het diaconiebestuur der Nederiandsche ILerv. gemeente te Nijmegen, Maandag avond voor ruim 14000 gulden heeft aangekocht het gebouw van wijlen den baron van Balveren op den Doodendaal, met het doel, om op dat uitgebreid terrein arbeiderswoningen te bouwenwaaraan aldaar groote behoefte bestaat. Naar men verneemt zullen aldaar 60 ar beiderswoningen rondom een ruim bleekveld kunnen worden aangelegd. - Ds. Koopmanpredikant bij de Christelijke Afgeschei dene gemeente te Gameren, heeft een beroep naar Noord- Amerika aangenomen en zal zich binnen eenige weken, ver gezeld van enkele ingezetenen van Gameren en Haaftender waarts begeven. Door zestien Belgische bladen was tot den 22sten dezer reeds ongeveer f 97,000 ten behoeve van den Paus ingezameld. Binnen weinige dagen zal door de ter dezer stede bestaande Typographische Vereeniging, ten voordeele van haar Weduwen-fonds, een voorstelling gegeven worden, be staande in het //Bankbillet van Duizend guldendoor A. Ruijsch, en //Vader en Zoon" door van Heijst. - Deze voorstel ling en het doel daarvan bevelen wij gaarne aan. De voorstel lingen op Koppermaandag gegevenbij te wonenis niet een ieder vergunt, door dat de Vereeniging zich uitsluitend op haar eigen terrein beweegt; maar daarom dan ook ge ven zij zoo nu en dandoch niet meer dan eens per jaar, een voorstelling om de opbrengst daarvan aan het welda dige doel toe te wijden.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2