N°. 1824. Zaturdag 27 Januarij. Partijen en beginselen. LEIDSCH Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/0.75. Iedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Botterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. C ra. 9 n. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden's namiddags ten 2 ure. Des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'a namiddags te 3 u. 35 m. savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 ra. en 3 u. 35 m.'snamiddags. Oost-lodisohe Landpost. Over Southampton l en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf, Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouder»Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. 'Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente' Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Acoijusen, dagelijks van 82 uur en van 4—7 uur; der In - en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken an net Kadaster van 94 uur. i. Ouder dezen titel geeft de heer Lion in het Vilde hoofd stuk van zijn door ons aangekondigd werk//Mijn Staat kundig leven", //rekenschap van het verschil tusschen het staatkundig gevoelen, dat hij ook in 186 5 voorstaat en dat tien jaren vroeger, in 185 5 door hem beleden werd." Tot juiste beoordeeling van dat verschil is het noodig vooraf te bepalenwat men bedoelt met den naamdie aan partijen gegeven wordt en daartoe veroorloof ik mij de vol gende aanhaling uit het laatste nommer van een niet Staat kundig tijdschrift: //De menschen zijn in onze dagen niet minder dan in vroegerezeer kwistig en zeer onnadenkend tevens in het aannemen en gebruiken van partijnamenbijzonder op het gebied der staatkunde en op dat der godsdienst. Die partij namen hebben veelal het eigenaardige, dat zij, al naar dat men het neemt, of bijzonder veel, of bijzonder weinig zeg gen. Zoo heeft men in politiek namen progressistreactio nairconservatief. Wat beteekenen zij? Progressist, man van den vooruitgangwie zou dat niet willen zijn wie niet willen vooruitgaan, wie geen vooruitgang willen in staats instellingen, wetten, zeden en maatschappelijk welzijn. Toch- het komt er maar op aan, of dat, wat men een vooruitgang noemt, waarlijk vooruitgang is. Reactionairman van de terugwerking of tegenwerking; nu ja, er is veel te reage ren in deze wereld, namelijk alles wat verkeerd, verderfe lijk is. Die het goede wil moet het kwade tegenwerken. Niemand zal reactionair tegen het goede willen zijnmaar tegen het kwade zal ieder verstandige en oprechte willen reageren. En toch het komt er maar op aanof hetgeen wij kwaad noemeninderdaad kwaad is. Conservatiefman des behouds; nu ja, wie zou niet gaarne willen behouden en bewaren al het goede, dat men heeft, dat ons van de va deren overgebleven is? //Behoudt wat gij hebt, opdat nie mand uwe kroon roove"is ook een gulden les op het gebied der staatkunde. Eu toch - het komt er maar op aan of dat waarlijk het goede is, wat men behouden wil. Het blijkt alzoodat die partijnamen op zich zelve eigenlijk niets beteekenen. Hoe men ook genoemd worde of zich zelf noememen kan daarmede goed en men kan daarmede ver keerd zijn. Progressie is rechtindien men tot het betere altijd voortgaat; verkeerd, indien men slechts onbesuisd voort holt, zij het ook ten verderve. Reactie is heilzaam, indien men tegen al wat nieuw ishet zij goed of kwaadzich aankant. Conservatie is prijselijk, indien men alleen het deugdelijke en proefhoudende wil bewarente veroordeelen indien men hardnekkig wil vasthouden, wat eenmaal bestaat, al is het nog zoo verouderd en onbruikbaar geworden." //Wat beteekenen dau die partijnamen? Mij dunkt, als par tijnamen zijn zij al zeer slecht gekozen ter aanduiding van een of andere denkwijze of richting op het gebied der Staat kunde. Zij zeggen weinig meer dan niets. Een goed staats man zal progressistreactionair en conservatief zijn in één persoon. Hij wil vooruitgang tot het beterehij is een te- genwerker van het kwaad en een behouder van het bestaande goede. - Er is iets hatelijks in die partijnamen voor zoo ver men ze gebruiktom daarmede zich zeiven te eeren en anderen te veroordeeleD en aan de kaak te stellen. - Wil men toch partijnamenik zou het verkieselijker achten zich naar personen naar beroemde leermeesters enz. te noemen dan had men ten minste een concrete voorstelling van de denkwijze of het stelsel, dat iemand is toegedaan. - Ziet, dan weet men terstond, welk geesteskind gij zijt; maar uwe zwevende leuzen zeggen ons niets, ten minste zoolaDg wij in die woorden geene beteekenis leggen die er oorspronkelijk niet in ligt. - Het gebruiken dier partijleuzen sleept in de prak tik groote nadeelen met zich. Men sluit zich af in de le gerplaats der partij, welker leuze men aangenomen heeft; een vaandel is omhoog gestoken, rondom hetwelk men zich schaart, - en uu strijdt mea niet in de eerste plaats voor de waarheid maar voor eigene eer en die der partij." Tegen die beschouwing is weinig in te brengenzij noopt

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1