Buitenlandsch Nieuws. hebbenden en vooral tuinlieden eu mannen van het vak, werden te Breda 11. Woensdag avond op nieuw door Prof. de Beuckervan Antwerpen, voortgezet zijn even talentvolle als zoo uitnemend practisch nuttige voordragten over ooft- boomenteelt en tuinbouwkunde; dit maal gold het vooral het planten van houtgewas, vruchtboomende verdere be handeling en het snoeijen van dienenz over een en an der werd den volgenden ochtend practisch onderrigt gegeven in den schoonen tuin dien de heer M. Faes daartoe wel willend had afgestaan. Zigtbaar was de bekwame man ver rast en getroffen door de onverwachte eer die hem gedu rende de pauze mogt te beurt vallen van, onder gepasteen vooral hartelijke bewoordingen namens de Maatschappij van Landbouw, aan hem te zien uitreiken een fraai expresselijk daartoe bewerkt diploma als lid van verdienste dier Maat schappijzoomede een prachtige medaille, terwijl hem van wege de Yereeniging voor handel en nijverheid een schoon étui met gereedschappen, tot Z. Ed. vak behoorendewerd overhandigd. Een en ander als een geringe beloouing voor de uitnemende diensten zoowel te Breda als te Roosendaal bewezen. Als een bewijs van de voor dit saizoen ongewoon zachte weersgesteldheid wordt door een Amsterdammer medegedeeld: //dat een egel welke sedert geruimen tijd in den tuin ach ter een huis te Amsterdam gehouden wordt en vrij rond loopt, en die, na des zomers door het verdrijven van mui zen enz. trouw zijn pligt als egel te hebben vervuld, gere geld met October zich te slapen legt, om eerst tegen Maart zich weder te vertoonen reeds op den 1 5den dezer is voor den dag gekomen en (al moge Buffon zeggen les hérissons approchent rarement des habitations) des avonds naar ge woonte aan de tuindeur is komen krabbelentot dat hem zijn zomerrantsoen van brood en melk was verstrekt." Op 14 Januarij jl. wilde de geneesheer van Breuke- lenmet zijn zoontje in een rijtuig gezeten, zich over den Bijn-spoorweg begeven. Bij de valboomen gekomen begon het belletje zijn geluid te gevende tijd van het bellen en een minuut bovendien had hij dus nog over om 30 voet weg af te rijdenvóór de boomen vielen. Doch die tijd werd hern niet gegund en onverwacht zag hij de boo men voor en achter zich omlaag vallen. Met zijn rijtuig dus dwars op de rails geplaatst, zag hij de exprestrein N°. 4 in aantogt, reeds het station Breukeleu voorbij gesneld, ter wijl hij noch terug, noch vooruit kon. Zijn zoontje en zich zeiven te redden was zijn eerste werkterwijl hij de enkele oogenblikken die overschoten gebruikte om den aansnellenden trein zooveel mogelijk voor ongelukken te vrijwaren. Door het paard op zijde te leiden gelukte het hemhet paard en een deel van het rijtuig van de rails te voeren. Zooals ech ter verwacht werd, vernielde hierna de trein het geheele rijtuig, terwijl het paard door losbreking van zijn tuig aan den dood ontrukt werd. De heer Kuenen hoogleeraar alhier, heeft, gelijk be kend is, een werk geschreven, behelzende de critische ge schiedenis der boeken van het Oude Testament. Van het eerste gedeelte van dat werk heeft de heer A. Pierson een Fransche vertaling geleverd, welke dezer dagen bij een der Parijsche boekhandelaren algemeen verkrijgbaar is gesteld. Beide deze werken zoowel het oorspronkelijke als de verta ling, worden in het Parijsche Journal des Débats met groo- ten lof vermeld door den heer Ernest Renandie van de critische geschiedenis van den heer Kuenen verklaart, //dat zij de beste korte zamerivatting is van de ijverige studiën over de Hebreeuwscbe litteratuur gedurende de laatstverloo- pen eeuw; dat nooit eenig onderzoek heeft getuigd van meer wetenschapoordeel en omzigtigheiddat vooral de vraagstukkenbetreffende de zaraenstelling der vijf boeken van Mozes, zijn behandeld en overwogen meteen helderheid en zaakkennis, welke nog niet zijn geëvenaard." De heer Renan prijst voorts de vertaling van den heer Pierson meer in het bijzonder ook wegens hare getrouwheid. Verder doet hij uitkomen, dat de vertaler zich vooral ook verdienstelijk heeft gemaakt, omdat hij bij de Fransche be arbeiding van het werk van den heer Kuenen zich reken schap heeft gegeven van den smaak der Fransche lezersen er voor heeft gezorgd, dat zij een werk bekwamen evenzeer bestemd om te worden gelezen als geraadpleegd. Uit een overzicht van de in 1862 te Londen ge houden Tei tooi stelling van nijverheid, ontleenen wij dt volgende opmerkingen en wrenkeu 't Was bedroevend om te zien, dat Nederland, vroege: i zoo bekend om zijne goede staande klokken, op het gebiei der uurwerkmakerij geheel verdrongen raakt. De zoogenoemd-ï Friesche keukenklok wordt nog wel vervaardigd en mun: V bij langdurigheid van gebruik boven vele buitenlandsclil klokken, als van het Schwarzwald enz. uit, maar de fa briekanten blijven meerendeels aan den ouden sleur hangen zonder wenschelijke verbeteringen in te voeren. Door mede-M dinging van buitenlands worden zij gedwongen tot veel lal gere prijzen dan vroeger te werkenen ik vrees dat zij door op den ouden weg voort te gaanlangzamerhand zul len bezwijken en weder een tak van industrie in ons va derland zal te niet gaan die met goed beleid behouden o:: 1 zelfs ontwikkeld konde worden. Ik wensch niet dat met hier te lande zich toelegge op de fabrikaadje van fijne uur werken wier vervaardiging een kostbaar materiëel vordert, maar alleen van sterke goedloopende huis- of keukenklok ken in eenvoudigen maar smaakvollen vorm tot een' ge- middelden prijs van ƒ14f 20. Uit Baden waren uit het bekende Schwarzwald eene groott verscheidenheid van klokken tentoongesteld. Men legt zich al daar met ijver op de verbetering van dezen nijverheidstak toe, die, zoo als men weet, meerendeels van huiselijken aard is. Zeer vele dier producten laten echter in duurzaamheid tt wenschen over, hetgeen bij de lage prijzen niet wel anden J zijn kan. Uit Nederland was slechts een piano van middelmatige hoedanigheid ingezonden. In de klassen van heelkundige instrumenten werd Neder land ook waardiglijk vertegenwoordigd door een verzameling van chirurgische, anatomische en andere instrumenten enz, ingezonden door A. Linden Zoon te Rotterdam, waaraan eervolle vermelding werd toegekend. De met de hand gesponnen vlas en hennepgarens - uit Nederland ingezonden, werden zeer om hunne voortref felijkheid geroemd. Aan een Nederlandsch inzender, den heer J. Elias te Strijp in Noord-Brabant, werd voor zijiif witte linnens de medaille toegekend. Nederland was in de klasse wol en gesponnen wol geluk kig vertegenwoordigd; want van de elf inzenders bekwamen 2 de medaille en 6 de eervolle vermelding. De wollen de kens overtroffen alle anderen in gewigt en kwaliteit; even zoo werden de duffels en baaijen om goede hoedanigheid en goedkoopheid zeer geprezen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 48°, des avonds te 8 uur 48°, te 10 uur 48u. Dingsdag morgen te 5 uur 42°, te 8 uur 44°, 's middags te 12 uur 48c, 's namiddags te 4 uur 45°. Den 12den Augustus a. s. zal te Antwerpen een in ternationale archaeologisch Congres geopend worden. Dat Congres zal verdeeld zijn in twee sectiëndie beurtelings in algemeene vergadering zullen werkzaam zijn. Het centraal bureau, te zamen gesteld uit vier leden der commissie van organisatie, vier leden van het administratief comité en zes vreemde gedelegeerden zal eiken dag voor de zittingen van den volgenden dag de voorzitters onder-voorzitters en leden van het bureau van elke sectie benoemen. De zittingen zul len tot den 21sten Augustus duren. x De aangekondigde belangrijke voordragt van den heer Bury, advocaat bij de balie te Luik, heeft Woensdagavond plaats gehad in de Cercle artistique et littéraireen betrof de doodstraf. Het is ounoodig hierbij te voegendat de re denaar gepleit heeft voor de afschaffing van die straf. Ieder een weet, dat hy de voornaamste oprigter, de secretaris en het ijverigste lid is van de maatschappijdie zich ten doel stelt om van het Gouvernement, van de Wetgeving en van de publieke opinie, de opheffing van het schavot te ver krijgen. Het gelukkigste gezegde van den heer Bury, wiens rede zeer is toegejuicht, was het woord op het einde: //De dood straf is niet waardig langer te leven." Woensdag avond is te Londen het berigt ontvangen, dat het van Calcutta naar Londen bestemde schip Royal

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2