schappij tot bevordering van herziening van het belastingstel sel tot stand te brengen van welke maatschappij de vereeni- ging een afdeeling weiucht uit te maken. De vereeniging zal zich als zoodanig met geene staatkun dige of kerkelijke kwestiën inlaten «n bij verkiezingen geene kandidaten stellen. Afgaande op een rede, in dezelfde vergadering uitgespro ken, schijnt de vereeniging zich de anti-corn-law-beweging in Engelandonder Cobdeu met zoo groot succes gewerkt hebbende ten voorbeeld te stellen. In de vorige week kwam iemand die voorgaf inge nieur bij den centraal-spoorweg te zijnbij een horologie- maker te Zwolle, met het verzoek, om des avonds ten 8 ure, ten huize van den heer P., daar hij zeide boven te wonen, 4 stations-uurwijzers te doen halen, ten einde die te repareeren. De horologiemakeral zeer tevreden met de aan hem opgedragen werkzaamhedenbejegende den ingeneur uiterst vriendelijk, en deze kocht voor f 16 een zilveren horologieonder bepaling, dat hij met de ter reparatie te halen uurwerken het geld zou medegeven. Op den bepaal den tyd zond de horologiemaker om de uurwerken bij den heer P., maar deze wist noóh van uurwerken noch van een ingenieur die bij hem inwoonde. De horologiemaker over deze teleurstelling niet op zijn gemakdeelde den volgen den ochtend aan een zijner collega's zyn wedervaren mede, waarbij een derde horologiemaker tegenwoordig was, die na de beschrijving van het voor f 16 verkochte horologie ver nomen te hebben zeide, dat hij het den vorigen dag voor f 8 gekocht had. De justitie kreeg keunis van de zaaken reeds Zondag werd de quasi-ingenieur te Kampen gearresteerd en terstond overgebragt naar een plaats, waar alles zoo gere geld en op zijn tijd gaat, dat hij geen horologie noodig heeft. Te Ortheu in Noord-Brabant is Dingsdag een echt paar begraven dat met Paschen van het vorige jaar het 50- jarig huwelijksfeest vierde. Tot een paar dagen vóór hun dood genoten de echtelingen, 77 en 74 jaar oudeen goede gezondheid. Zij gevoelden zich beiden tegelijk ongesteld en stierven na een korte ongesteldheid Zaturdag te voren zeer kalm. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft aan Ds. VY. M. Kooy te Warmondeervol emeritaat ver leend, integaan 1 April 1866 het provinciaal kerkbe stuur van Noord-Holland aan Ds. F. W. van Andel Weijers te West-Zaandam, integaan 1 Julij 1866 - en het prov. kerkbestuur van Overijssel aan Ds. I. I. Metzlar te Deven terintegaan 1 February 186 6. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Hengelo Ds. G. D. Kruyff te Oudewater; te Huizen Ds. J. A. C. Non hebei te Kesterente Heeg Ds. H. M. M. Bapparö te Sexbierumte Genemuiden Ds. E. B. Gunning J. Hz., te Nichtevecbt. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te Loppersum Ds. S. B. Sevensma te Arum; te Oldekerk Ds. E. J. Seeger te Marum. De Staats-Courant deelt weder berigten mede van de veeartsen over de week van 6 tot 13 Januarij daaruit ont- leenen wij het volgende Te Leiderdorp neemt de ziekte toe; acht stallen waren aan het einde der week als besmet aangegeven. Op verschei dene stallen is het karakter der ziekte kwaadaardig. Ook te Hazerswoude wordt uitbreiding der ziekte waargenomen. Te Voorhout, buiten de lijn van afsluiting, werden op één stal 12 runderen aangetast. Noch de eigenaar noch het gemeen tebestuur waren te bewegen het advies van den veearts tot onteigening en afmaking te volgen. In de omstreken van Leiden worden, volgens berigt van den veearts, gepaste voorzorgmaatregelen verzuimd en de eerste eischen der ge zondheidsleer veronachtzaamd. De tooneelvoorstelling van de heeren P. Boas en N. Ju- dels, voor Maandag 22 Jan. aangekondigd, aan te bevelen is ons een genoegente meerdaar dit alom gevierde ge zelschap niet anders in de gelegenheid geweest is, onze stad te bezoeken dan op keimissen. - Het voortestellen stuk is nieuw en geschreven door den zoo gunstig bekenden too- neelschrijver A. Ruijsch te VlissiDgen. Heeft overal zijn //Bankbillet van Duizend gulden" voldaan, //de drie Ge kroonde Artisjokken" zal ook hier, even als te Amsterdam bijval vinden. - De pen van den heer Ruijsch is piquant en geeft gewoonlijk zijn typen in scherpe trekken aanhy laai de ondeugd niet door een sluijer zienmaar stelt het beeld in zijn ware gedaante voor. Oprechtheiddeugd en goede trouw geeft hij ook evenzoo als in de werkelijkheid terug. - //De drie Gekroonde Artisjokken" is een herberg, die door Antonie Veltman (Judels) bewoond wordt; hij krijgt het eindelijk te kwaad met Jonathan Rolle (Hees been), een schijnheilige, dien hij niet onwaardig ontmas kert. - Meer vinden wij onnoodig van dit stuk te zeggen; het damespersoneel wordt er goed in vertegenwoordigd door Mevr. Roos, Corijn en Flora Sametiui. //De Parijsche Grisette" wekt in alle opzigten den lachlust op; de hoofdpersonen daarin zijn mevrouw Corijn en de heer Judels; de eerste vooral geeft een royale blik hoe de Grisettes zijn. - Wy voorzien een vol bezette schouwburg en voor de artisten een goed succes. Ingezonden In de hede n Zaturdag gehouden zitting van den Ge meenteraad zijn beno< md lot Vrouwe Regentesse van het Hei lige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis Mevr. du Rieu- Mispelblom Beijer en herkozen tot Commissaris der stads-bank van leening de heer M. G. ten Sande; voorts op zijn ver zoek eervol ontslag verleend aan den heer J. M. Reinders, als leeraar in de Fransche taal bij de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs. De overige aan de orde gestelde onderwerpen zijn overeenkomstig de daartoe gedane voorstellen aangenomen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 46°, des avonds te 8 uur 46°, te 10 uur 45u. Zaturdag morgen te 5 uur 45°, te 8 uur 46°, 's middags te 12 uur 51°, 's namiddags te 4 uur 48°. Buitenlandse!) Nieuws. Bij de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers is een regeringsvoorstel ingekomentot het verleenen van een crediet van 600,000 francs, voor uitgaven die in ver band staan met de Parijsche tentoonstelling van 18 67. Zondag 11. heeft op den middag tnsschen Naut en St. Jean du Bruel een vreeselijk voorval plaats gehad. Een wolf van buitengewone grootte, in die streken rondzwer vende, wierp zich onverwacht op een man, die bezig was truffels te zoekenna den ongelukkige half verscheurd te hebben liet het dier deze prooi lo:> en overviel op eenige schreden afstands een jong meisje, dat hij mede op verschrik kelijke wijze verwonde. Op dat oogenblik verscheen te dier plaatse een jagergewapend met een geweer met dnbbeleu loop. Diens eerste beweging was op het dier aan te leggen, om hem een lading hagel door den kop te jagen, doch uit vrees het meisje te treffen liet hy dit voornemen varen ea trad naderbijten einde meer zeker te zijn van zijn schot. De wolf, dezen gevaarlijken vijand bespeurende, liet eens klaps het meisje los en wierp zich op den jager, die, door het onverwachte van den aanval van zijn stuk gebracht, geen gebruik kon maken van zyn wapen. Het dier greep hem aan en bracht hem op de rechter wang, vlak bij het oog, een vreeselijke wonde toe; doch zijn tegenwoordigheid van geest herwinnende deed de jager een zijsprong, legde snel zijn geweer aan en zond den wolf de beide ladingen in het ligchaam, waarna het dier onmiddelijk dood ter aarde stortte. Naar men verzekert, zijn zoowel de mandie het eerst werd aangevallen, als het jonge meisje, reeds aan hunne wonden overleden. Wat den jager betreft, voor de zen is, hoewel zwaar gewond zijnde aan de wang, geen gevaar. Men zegt, dat de wolf dien eigen ochtend door een schot getroffen en ten gevolge van de pijn dol gewor den waB. Naar men weet, werd na 1815 het door Napoleon I gestichte «Maison impériale de la Légion d'Honneur" van Ecouen naar St. Denis overgeplaatst. Niettegenstaande de uitmuntende opvoedingwelke aldaar aan dochters en zus ters van ridders van het Legioen van Eer wordt gege ven heeft menvooral in de laatste jareDgroote moei- jelijkheden ondervonden om de toekomst der verpleegden behoorlijk te verzekeren. De Keizerin heeft thans aan het bestuur dier inrigting doen mededeelen dat door haar toe doen jaarlijks een zeker aantal plaatsen bij de telegrafendieust voor die meisjes zullen worden opengehouden.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2