deze trouwen met den graaf. - Om het ingewikkelde en de bijzonderheden van deze geschiedenis op te gevenzouden wij meer plaat3 noodig hebben. In het voorspel zagen wij een juiste voorstelling van dron kenschap en verleiding, voorgesteld door de heeren Spoor en Soetertegenover die beide ondeugden blonk de liefde en trouw van de vrouwhet willen en het leven van de moeder uit, voorgesteld door Mevr. Valois—Sablairolles. De vraag«hebt gij mij nog lief" verwekte medelijden en vereering. Simon (Spoor), de Lubarsac (Soeter) en Madeleine (Mevr. Valois), zij stemden het hart tot strijd en afgrijzenmaar Pierre le Blans (Faasen) bracht afwisseling en leven; de Graaf de Breval (van Beek) was, zooals wij hiervoren zagen, streng maar eerlijk. De overgang van het voorspel tot het tooneelstuk zelve, was geleidelijk; betere overgangen hebben wij zelden zoo goed gezieD. De geschiedenis had, wat Simon betreft, een groote overgang door de ruimte van tijd doch de geschie denis zelve was zeer gemakkelijk te vatten. Onder de ka- racters die voorkwamen noemen wij allereerst dat van de Lubarsac, die in alle opzigten den oneerlijken mensch voor stelde en zich in al zijn gemeenheidlaagheid en hebzucht deed kennen. - Velde het publiek een oordeel over orgaan en houdingsommigen kennen de moeijelijkheid niet van dat emplooi. De verdienste in elke gemarkeerde rol is dat iedereen den speler veracht. Men is den heer Soeter nog niet gewoondoor dat men zich te veel aan het heerlijk gemarkeerde spel van den heer Kiehl vasthoudt. In het 2de bedrijf: «De verborgen schat" waren Mevr. Valois, de heeren Nuggelmans en Soeter overheerlijk. - De angst van den een, de moed en vastberadenheid van den ander en de sluwheid van den derdemuntten uit. Deze drie verdienstelijke personen hielden het verband van de handeling zonder eenige afwijking vast. - De edelmoe digheid en de liefde die Madeleine voor den dood gewaan- den zoon deed zien, was groot. De vervulling van een gegeven woord was van Lucien vol kracht, terwijl de dief stal van de la Barsacbrutaal was. Dit 2de bedrijf was vol handeling en spel. Het 3de bedrijf gaf weinig te zien; er moet bepaald iets gebeurd zijn dat de rigtige voorstelling van het einde der handeling niet goed deed afloopen. Is dit geschied van de zijde des publieks, dan noemen wij dat ondankbaar, daar toch ieder der artisten wie dan ook, zich beijverd heeft, ook deze voorstelling wel te doen gelukken. Men oordeele dan toch altijd dat het niet zoo gemakkelijk is, daar op die planken te staan en dat het onaangenaam is, zich on derworpen te zien aan dezen of genen die zelf geen oor deel kunnen vellen. - Hiermede nemen wij afscheid van het tooneelstuk «Simon de Dief." «Gekoesterd als een schoothondje", was zeer aardig. De heer Rosier Faassendie in Simon de Dief zoo meesterlijk gespeeld heeft en tot in de kleinste tusschen spelen toe, alles aanvuldewas in dit vrolijk en aardig gevonden blij spel weder onovertrefbaar. Het vrouwtje met het schaapje genas hem geheel en al van wrevel en ongenoegzaamheid, terwijl Césarine (Mevr. Picèni) haren echtgenoot aan zich wist te binden. Beider spel was schoon los en zonder over drijving, terwijl de geestige gezegden van beiden het pu bliek dat nu geheel oor wastot een schateren van lagchen bracht. Voorloopig, wij hopen niet voor goed, nemen wij afscheid van het ons steeds aangenaam tooneelgezel- schap van en heer Valois en roepen het toe: - «tot we- derziens." Ingezonden De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 47°, des avonds te 8 uur 45°, te 10 uur 45°. Vrijdag morgeu te 5 uur 41°, te 8 uur 43°, 's middags te 12 uur 49°, 's namiddags te 4 uur 47°. Buitenlandsch Nieuws. Als een maatstaf ter beoordeeling van het verkeer op de vaste brug over den Rijn te Keulen kan strekken dat dagelijks 1000 a 1100 spoorwegwagons de rivier op die wijze passeeren. Zondag morgen is de waterstand in de Teems met een buitengewone snelheid zoodanig gerezendat er op verschil lende plaatsen een overstrooming is ontstaan. Het dorp Lea- bridge is o. a. geheel onder waterzoodat de toppen der boomen en huizen slechts te zien zijn. De menschen waren op de daken gevlugt en slechts met moeite gered. Te Mons heeft men bij baron de Saint-Symphoriën brander, een onderaardschen kelder ontdekt, waarin hij ge durende langen tijd stookte met ontduiking der den lande schuldige rechten. Hij zal een boete van niet minder dan 5 85,000 fr. te betalen hebben. Deze ontdekking zal zeker niet ten voordeele strekken van een anderen branderden heer Claes de Lembecqtegen wien een proces aanhangig is ter zake van gelijke fraude, maar in nog grootere mate gepleeg. De rechtbank zal misschien nu strenger in hare uit spraak wezendan wanneer dusdanige overtredingen niet zoo dikwijls zich zouden voordoen. De heer Edmund Bauer, handelaar te Triest, heeft aan de Weener Kamer van Koophandel mededeeling gedaan dat een zijner vrienden van een te Japan gevestigd Duitsch huis 5 00 cartons eijeren van zijdewormen had ontvangen en een tweede gelijke zending verwachtte. De heer Bauer biedt aanom een spoedig te ontvangen partij dier eijeren aan een maatschappijdie de Inlandsche zijde-cultuur wenscht te bevorderente verstrekken om daarmede proefnemingen te doen, en derhalve verzoekt hij der Kamer, een zooda nige maatschappij aan te wijzen. Zoo als de heer Bauer me dedeelt, neemt de uitvoer van eijeren van zijdewormen uit Japan sterk toe. Volgens een marktberigt uit Yokohama bedroeg de uitvoer in 186 5 een millioen cartons, tegen 200,000 in 1864. Te Triest heerscht veel vraag naar dit artikel. De verpakking der direct uit Japan cartons is zeer zorgvuldig; uit dien hoofde kwamen dan ook de 5 00 hier boven vermelde cartons in den besten toestand aan. - Bij het tolkantoor in de Lower Thamesstreet te Lon den is ingekomen een anonyme brief, inhoudende de waar schuwing dat er een toeleg bestond om dat gebouw door brandstichting te vernielen. Daar nu ten opzigte van den brand in de St. Katharine-docks steeds meer en meer aan kwaadwillig opzet gedacht wordtzijn er terstond buiten gewone maatregelen genomen tot bewaking van het genoemde gebouw. Naar men verneemt, zijn diezelfde maatregelen te vens genomen ter beveiliging van Somerset-House en van de groote werf aan de Brewers's Quay. Zondag nacht hebben de Minister sir George Grey het hoofd der policie sir Richard Mayne en eenige andere autoriteiten onverhoeds een bezoek gebracht in verscheiden werkhuizen te Londen, om te onderzoeken of behoeftige lie den daar wel gereedelijk worden opgenomen, waaromtrent nu en dan klagten waren gerezen. Een verschrikkelijk gevecht heeft Dingsdag 11. in de diergaarde te Burnley plaats gehad. Terwijl de voeding der dieren plaats vond, en men ook een stuk aan twee tijgers, die zich in hetzelfde hok bevonden had toegediend, wierpen deze beide zich op elkaar ten einde zich van het stuk vleesch meester te maken en deden daardoor het aanwezige publiek sidderen op het geroep der toeschouwers kwam de wakkere Afrikaan Moccomo, de leeuwentemmer der diergaarde, ter hulpeen aarzelde geen oogenblik zich in het strijdperk te begeven en de woedende tijgers van elkaar te rukken; na den vrede weder te hebben hersteldverliet hij onder de toejuichingen van het publiek het hok. De Prins van Wallis is dezer dagen aan een groot gevaar ontkomen. Zich met zijn gemalin op de vossenjagt in West Norfolk bevindende, werd het paard van een der jagers schichtig, kwam met het ros van Z. K. H. in bot sing en wierp hem uit den zadel. Gelukkig kwam de Prins op zijn voeten terecht zonder zich bezeerd te hebbenzoo dat hij spoedig de jagt kon hervatten. Sedert Maandag is te Par(js bijna alleen sprake van een groote lansquenet-partijin een club gespeeld. Zij begon Zondag ten 11-J uur en eindigde Maandag ten 7 uur. Ver bazende sommen werden gewonnen en verloren. Een Rus moet 170000, een Engelschman 7500 en een Franschman 3000 frs. verloren hebben. Onderscheidene spelers wonnen 40- tot 80000 frs. De gisting onder de Protestanten in Frankrijk neemt voordurend toe. De vrijzinnigen bestrijden vooreerst de wet tigheid van het door het consistorie omtrent den heer M. Paschoud genomen besluit. Een aantal predikantenzoowel o

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2