Buitenlandsch Nieuws. over het getal en de hoedanigheid der kiezers kunnen oor- deelen. Waarschijnlijk zal het met die verkiezingen hier wel gaan even als in het moederland; eerst veel geestdrift, later veel verflaauwing, ten laatste onverschilligheid; vooral als de oppositie zietdat zij door vrije verkiezing weinig ge baat is, daar het Gouvernement altijd, en terecht, een scherp oog in het zeil blijft houden. Koloniën zijn het Moederland niet, en wat daar goed gaat en aan te bevelen is, zou niet altijd hier kunnen plaats viuden. De Hervormde gemeente in de Nikerie, waar zoo wel in het Nederduitsch als in het Negerengelsch gepredikt wordt, mist thans haren predikant Batenburg, hier geboren en die te Leiden gestudeerd heeft, en sedert eenige jaren reeds die gemeente bediende, omdat Z.Eerw. door een slepende gevaar lijke ziekte aangetastreeds sedert een paar maanden hier bij zijn familie is; doch op wiens herstel weinig hoop schijnt te bestaan. Op zijn verzoek zal nu na Nieuwejaar een der beide predikanten (Ds. Conradi) bij de Herv. gemeente alhier, daarheen gaan om gedurende eenige weken de dienst waar- tenemenden H. Doop en het H. Avondmaal te bedienen. De andere predikant (Ds. v. Dissel) blijft dan met de dienst in de gemeente hier belast. Volgens oude loffelijke gewoonte in het Moederland wordt ook hier op oudejaarsavond ge predikt, terwijl er bij de Luthersche gemeente, wier kerk niet verlicht wordt, op Nieuwjaarsdag godsdienstoefening wordt gehouden. - De haven is helaas bijna leeg van sche-, pen. Indien er de beide oorlogschepen en 4 Gouvernements stoombooten niet lagendan zou het gezigt nog treuriger zijn, omdat men te voren door het zien van een groot aan tal voor anker liggende koopvaardijschepen vervrolijkt werd. Het aantal Hollandsche koopvaardijschepen is thans slechts.. twee! Eenige vertrokken onlangs in balllast naar elders, slechts één vond in deze maand vracht naar Nederland. Zeer enkele kleine schepen onder Engelsche vlag liggen ook nog voor anker, 't Is te begrijpen dat èn de teelt van suiker enz. weinig is èn alle levensmiddelenook die het land zelf oplevert, zeer duur zijn. Evenwel is er verbetering en toeneming in de cultuur. De officiële opgaaf van het gepro duceerde in het derde kwartaal van dit jaar stak gunstig af bij die van de beide vorige kwartalen en het is dus te hopen, ja te verwachten, dat ook het laatste kwartaal een gunstig resultaat zal opleveren. Men zou hier wel ijzer met handen willen breken en dat gaat niet. Elk, die zijn ver stand gebruikt, weet, dat iedere tijd van overgang zijn moeije- lijkheden heeft (met welke moeijelijkheden gaat die, ten aan zien van het religieuze thans niet in het Moederland gepaard) en dat men die moet trachten te overwinnen, niet door maar te klageu en te schimpen op het Gouvernement, als of dit alleen de oorzaak was, maar door de handen uit den mouw te steken en zelf mede te werken ter verbetering. Het Gou vernement wil veel doen en doet veelmaar kan niet alles doenhet moet zich ook verlaten op de krachten en de wil der ingezetenen die natuurlijk bij den bloei en de welvaart der kolonie het meeste belang hebben. Bergen van goud zooals te vorenzullen er wel nooit meer te verdienen zijn maar met inspanning van krachten is er toch nog wel zoo veel te verdienen, dat men fatsoenlijk bestaan kan. - De tijding van den opstand op Jamaica heeft hier eerst eenigen schrik verwekt en niet zonder redendoch de nadere tijding dat die spoedig en met kracht onderdrukt was heeft dien schrik weder verbannen en de gerustheid hergeven. Onder- tusschen blijft het altijd zaak op zijn quivive te zijn en door zorgeloosheid niet in te sluimeren. - Het gerucht wildoch men heeft er hoegenaamd nog geen zekerheid van - dat de zoozeer gevreesde cholera zoozeer wederom in Europa en misschien nu ook reeds in het Moederland woedendeop de bovenwiuds-eilanden Mastinique en Dominique zou zijn uit gebroken. Tot hiertoe was men op de W.-I. eilanden en Guijana van dien geesel bevrijd God geve, dat het gerucht onwaarheid behelze en ver van onze kusten verwijderd blijve! Moge ook het Moederland gespaard blijvedat thans reeds zoozeer door de veepest geteisterd wordt. - Uit Curatjausche Couranten hebben we vernomen dat aldaar door den in Julij aangekomen predikant Simons een «Collegium Neêr- landium" is opgerigtmet 150 aandeelen elk van f 100, waarin, behalve de moderne (theologiezou ik haast schrijven ik meen) talen ook Latijn en Giieksch (door wie wordt niet gemeld), zou worden gedoceerd, benevens muziek, danseu gymnaslie, schermen, zwemm 1 el aan jongens als aan meisjes. Een zeer bekwaam, op Curasao gevestigd onderwij zer en een dergelijke onderwijzeres zouden voor de eer be dankt hebben om in dat Collegium ouderwijs te geven. Zeer terecht gelooft men 'twant een aldaar voor eenige jaren opgerigte Maatschappij van Onderwijs, ook met een tal aan deelhouders, bleef geen 4 jaar in stand! en die onderwij zer was er de dupe van. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 43°, des avonds te 3 uur 45°, te 10 uur 47°. Donderdag morgen te 5 uur 46~, te 8 uur 46°, 's middags te 12 uur 49°, 's namiddags te 4 uur 47°. Op de Schelde voor Antwerpen had dezer dagen een treffend voorval pluaL. Het scheepje Catharinaschipper G. van Messem met blokken marmer geladen werd op de hoogte van het Kraanhoofd door een windvlaag bijna geheel op zijde geworpen, en bekwam een zwaar lek, terwijl de golven in ruim en kajuit drongen. De schipper en zijn knecht riepen om hulp; in de kajuit bevond zich de vrouw van den schipperdie den vorigen dag bevallen was en drie zeer jonge kinderen by zich had. Ondanks den storm besloot de heer Maas, kapitein van de sleepboot Oscarde »ngelukkigen te hulp te komen en hij mogt er in slagen allen te red den ook de zieke en bewustelooze vrouwwier kiuderen reeds tot het middel in het water stonden. Kort daarop werd het vaartuig tegen de kade verbrijzeld. De heer Maas heeft zich reeds meer dan eens als edelmoedig levensredder onderscheiden. - Omtrent den heer O. L. Melchers, die tot aartsbis schop van Keulen is benoemd, meldt men, dat hij in 1830 te Rome in de rechten studeerde; na een jaar als vrijwil liger in dienst te zijn geweest, werd hij bij een rechtbank geplaatst. In 1841 ging hij tot den geestelijken stand over. In 1844 was hij kappellaan te Hallerndaarna subregens te Munster, in 1848 afgevaardigde voor Ahuis bij de nat. vergadering te Frankfort, in 1 852 wijbisschop te Munster en in 185 8 bisschop van Osnabrug. - De electro-telegraöe heeft reeds veel aan professor Wheatstone te danken maar zijn laatste proefstuk moet al het vorige overtreffen. Met zijn verbeterd automatisch werk tuig is hij in staat zeshonderd duidelijke leesbare teekens of letters in één minuut over te seinen. Uit Maagdenburg wordt gemeld dat het huis Eichel und Schmidt, aldaar gevestigd en dezer dagen gefailleerd, vermoedelijk een verlies aan de crediteuren zal berokkenen van 200,000 th. Hel passief bedraagt 650,000 th. De Badensche regering heeft op het protest van 110 rechtzinnige predikanten daar te lande tegen Frof. Schen kel geantwoord, dat zij, ofschoon bevoegd om kerkelijke personen zoo noodig uit hunne ambtsbediening te ontslaan, geen gronden daarvoor in diens geschriften heeft kunnen vindenwaarin de protestantsche leervrijheid niet is mis bruikt. De sneeuwstorm, die te Londen heeft geheerscht, heeft allerwege groote schade aange-rigt. De plotselinge dooi, die op den hevigen sneeuwstorm volgde, heeft ten gevolge ge had, dat de rivieren buiten hare oevers zijn getredenzoo dat verschillende plaatsen zijn overstroomd. Van de ongeluk ken door den sneeuwstorm te weeg gebragt, is het ergste de vernieling der brug op den Londen-Chatham-Dover-spoor- weg. Zondag ochtend voor 4 uur, wilde een van Blackfri- arsstation vertrekkende goederentrein over een kleine brug gaandie bij Berkenham over een anders naauw merkbaar, nu door de gesmolten sneeuwmassa zeer gezwollen beek leidt, toen plotseling de brug inzakte en locomotief, tender en 13 wagens in het water stortten. Nog te middernacht was de personentrein van Londen naar Chatham over de brug ge gaan. Op den zuid-oostelijken spoorweg werd de machinist van een trein door den draad van omgewaaide telegraafpa len gedood en verscheiden torenklokken werden tot stilstaan gebragt door de jagtsneeuw, die in de uurwerken drong. In Cheshire is men na zes maanden behandeling en naauwkeurige waarneming van de veepest er algemeen toe gekomen de aangetaste dieren als pokzieken te behandelen. Gedurende de afgeloopen week heeft men met goed gevolg

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2