Buitenlandse!) Nieuws. Te Willeskop is bij de aankomst eener sterkere krijgs munt geen verzet gedaan tegen de afmaking van 18 stuks vee, door de runderpest aangetast. Uit Harmeien meldt men dat de veepest ook is uit gebroken op den stal van Jhr. Mr. Caan van Maurik al daar en dus de geheele gemeente voor besmet verklaard is. Een veld-artilleristin garnizoen te Amersfoort, Duit- scher van geboorte, wiens gedrag niet onberispelijk was, heeft zich Dingsdag 11. in de kazerne met een pistool een kogel door het hoofd gejaagd, waarop de dood onmiddelijk volgde. Ds. J. Herman de Ridder vierde Donderdag te 's Hage gedachtenis van zijn 25jarige dienstverrigting, waarvan on geveer de helft als pred. bij de Remonstrantsche gemeente te 's Hage. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft eervol emeritaat verleend aan Ds. W. Jans te Giessen-Oud- kerk en Peursemintegaan 1 Mei 1866, Op 1°. Januarij 1866 bedroeg het aantal candidaten tot de heilige dienst bij de Nederlandsche Hervormde kerk 78, waarvan 6 voor de Waalsche gemeenten. Ds. A. W. C. Berns te Briels-Nieuwland heeft aan zijn gemeente bekend gemaakt, dat hij eerstdaags het eervol ontslag uit zijn betrekking zal aanvragen ter wille van per soonlijke redeneuniet omdat zijn moderne richting hem met de kerk of met de godsdienst doet breken. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Haringkarspel de kandidaat G. C. Balsem. Ds. H. Heyen, Evang. Luth. predikant alhier, heeft het beroep ontvangen naar de Evang. Luth. gemeente te 's Gravenhage. Op het drietal stonden met ZEerw. de pre dikanten K. Scharten te Beverwijk en J. A. Bohringer te Maastricht. Na de voorlezing der ingekomen missive van Mev. de wed. Mr. D. Tieboel Siegenbeek houdende kennisgeving van het overlijden van haren echtgenoot, hield de Wethou der Stoffels Vrijdag in de zitting van den gemeenteraad hoofdzakelijk de volgende toespraak: H Ik open deze onze eerste vergadering in het pas in getreden jaar met U, mijne heeren een heilgroet te brengen en den zegen des Hemels over U en de Uwen in te roe pen. Ik voeg daarbij de bededat gij voortdurend zult wor den in staat gesteld, om Uwen tijd en Uwe krachten ten nutte der gemeente te besteden en bij de beraadslagingen die ons te wachten staan, de belangen der gemeente te blijven behartigen. 't Is een treurige toestaud, waarin wij ons thans bevin den. Wij ontvingen het treurig berigt dat ons tot weemoed stemt. De mandie nog voor 14 dagen van deze plaats tot U sprak, is niet meer. De man, die, zooveel hem mo gelijk was, met ernst en waardigheid Uwe beraadslagingen leidde, Mr. Daniel Tieboel Siegenbeek, Burgemeester dezer gemeente, is gister morgen te 10 uren opgeroepen tot een hooger leven. De man die 7 jaren geplaatst was aan het hoofd dezer gemeente en Voorzitter Uwer vergadering, door Z. M. den Koning benoemdom den edelen van Stirum op te volgen, moest een andere betrekking, waarin hij meer dan 20 jaren met eer en roem werkzaam was, verlaten; maar hij deed dit noode, want ook daar waren zijne deug den en zijne edele gezindheden meer dan bekend en Lei- dens rechtbank zal nog getuigenhoezeer hij daar was ge zien en zijn edele inborst uitblonk. Hoog met deze betrek king ingenomen, weet gij wat hij gedurende 7 jaren ge weest is; met hoeveel wijs beleid hij Uwe vergaderingen wist te leiden met hoeveel eigenaardigen tact hij ook daarwaar hij ieders gevoelen wist te eerbiedigen ook het zijne kon doen geldenmaar altoos de belangen der gemeente bo- vena' behartigde; gij weet het, Mijne Heeren! En aaar buiten? Als Burgemeester van Leiden hebben wij hem geëerd, maar ook liefgehad. Voor een ieder bereid vaardig. voor een elk toegankelijk, was hij bereid ieder oogenolikwaar het hem mogelijk was, zijn tijd ten nutte van anderen te besteden. Hij was ook de man, om de eer en de waardigheid der Stad bij openbare feestelijkheden op te houdenmaar ook waar rampen troffenwas hij het die voorging en ieder met raad en daad bijstond. Ook in het stoffelijke was hij in ruime mate tot hulp en bijstand gereed. Wij hebben alle reden om treurig gestemd te zijn, en Siegenbeek te herdenken in de vele betrekkingen waarin hij werkzaam was. Waardiglijk was zijn borst voorzien van orde- en onderscheidingsteekenen hem door Z. M. onzen Koning geschonken die hij in alle opzichten had verdiend. Niet alleen was hij geëerd en geroemd in zoovele betrek kingen maar ook daar buiten. Zijn nagedachtenis zal bij ons in gezegend aandenken blijven; - in gezegend aanden ken zal hij in onze harten gegrift zijn. Als bij het ingetreden jaar ons gewigtige beraadslagin gen wachten dan zullen wij S. in booge mate missen maar dan wensch ik, wat mij betreft, die Uwe beraadslagingen leiden moet, Uwe hulp te vrymoediger te vragen, omdat, voor zoover het mij mogelijk is, ik beproeven zal dit te doen in zijn geest." Onze stadgenoot de heer B. W. Wttewaaldeelt in de Economist eenige opgaven mede van gestorven en hersteld rundvee in de provinciën Noord- en Zuid-Holland, gedu rende de veeziekte der jaren 1768-1784. Zij toonen aan hoe ons vaderland, na reeds zooveel geleden te hebben van de in die eeuw zoo verwoestende runderpest, weder werd geteisterd, terwijl het bestaan van duizende ingezetenen voor altijd werd verwoest, zijnde de tijdruimte waarin de ziekte niet heerschte te kort dan dat men zich van de gevolgen der rampen kon herstellen. Vele nakomelingen van gezeten landlieden, vetweiders, grondbezitters en anderen, waar wel vaart in het naauwste verband staat met den minderen of meerderen bloei van den landbouw, hebben zich nooit kun nen herstellen en leven nog in een standver beneden die hunner voorouders. Ook de stedelingen deelden in de ge volgen van het lot van den landbouwenden standdaar zy zich van niets dan van het hoognoodige voorzagen. Genoeg zij het gezegdedat de geheele natie daaronder geleden heeft en dat de landerijen voor langen tijd hare waarde hadden verloren en sedert de laatste 2 5 jaren een prijs hebben her kregen die in verhouding staat tot de waarde van het geld gedurende het begin der 18de eeuw en vroeger. Nog in 1816 lagen er hooge kleigronden driest: gebrek aan rundvee en ledige kassen drongen den boer vele weilanden te breken en in korenakkers te verandereu. In de 18de eeuw nam men talrijke proeven om de ziekte te stuiten zij werden echter alle ondoelmatig bevonden. In- tusschen openbaarde zich de gevreesde ziekte in 1770 ook weder in Oostenrijksch-Vlaanderen. Dadelijk nam het Gou vernement aldaar de krachtigst mogelijke maatregeleneen cordon werd getrokken om de hofsteden welke besmet wa renalle toegangen werden met groote gestrengheid bewaakt, de toegang tot de kerk werd zelfs verboden voor hendie buiten het cordon woonden, en werden naar de naastbij ge legen parochie verwezen; al het vee, zoowel het gezonde als het zieke, werd gedood, ja ook de honden, katten en de konijnen niet uitgezonderd, daar ook zij de besmetting kon den overbrengen en om van andere voorzorgen niet te ge wagen zoo werden de landlieden die in het cordon woon den opgesloten en op kosten van de provincie voorzien van meel, zout, azijn enz. De voortgang van de ziekte werd door die groote voorzorg geweerd. Dit belangrijk feit werd in ons land kenbaar en gaf later aanleiding tot bet belang rijk besluit, van 2-6 December 1799, door het uitvoerend bewind der Bataafsche republiek genomen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 34°, des avonds te 8 uur 3 6°, te 10 uur 36°. Zaturdag morgen te 5 uur 34°, te 8 uur 34°, 's middags te 12 uur 36°, 's namiddags te 4 uur 35°. Donderdag morgen stortte op het zoogenaamde Klap- perfeld te Frankfort een in aanbouw zijnde huis inéén; 16 menschen werden onder het puin begraven. Uit Dublin wordt gemeld dat de politie beslag ge legd heeft op 500 pieken, een hoeveelheid kruid en lood en verdere zaken voor de Fenians bestemd. Volgens de Daily Express zijn 21 Fenians, die van kop tot teen met revol vers en andere verdedigingsmiddelen gewapend, te Dublin aankwamen onmiddelijk in hechtenis genomen. Te Dublin is iD de vorige week een spoorweg we gens schuld gerechtelijk verkocht. De weg loopt van Wex ford naar Bagnalstownheeft een lengte van 21 mijlen en

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2