[Ingezonden.) Buitenlandsch Nieuws. deeld. Met een diep bewogen stem ving hij zijn rede aan, die getuigde van den hoogen ernst die hem bezielde en van de onbegrensde achting voor deu manwiens plaats hij als hoofd van het gemeentebestuur tijdelijk moest vervullen, 't Was een woord dat den geachten spreker vereertwant het vloeide over van warme hulde aan de verdiensten eens mans, die na zijn dood welligt nog 't meest zal worden ge waardeerd. 't Was een hartelijk woordwant het getuigde van de naauwe vriendschapsbetrekking waarin beiden tot el kander stonden. Er vloeiden tranen van weemoed en rouw uit de oogen van de leden der vergadering, en het talrijk aanwezige publiek toonde te deeleu in het leedgevoel en den diepen rouw, die den spoedigen dood van den heer Sie- genbeek veroorzaakte. De Eaad besloot aan een Commissie, bestaande uit de HH. Wethouders en de twee oudste Raadsleden, op te dra gen, om aan de geachte weduwe zijn deelneming in haar ver lies te betuigen en voorts en corps de aanstaande begra fenis bij te wonen. De tooneelvoorstelling van Woensdag avond, ouder directie van den heer J. C. Valois, komt een alleszins gun stige vermelding, en verdiende ten volle de herhaalde toejui chingen van het publiek. De Musketier des Konings was een gelukkig gekozen stuk waarvan de kracht der uitvoering staat gelijk aan die van Angelo, Tyran van Padua. In het stuk- komen onderscheidene kleinigheden voor, die den bekwamen hand van den schrijver doen kennen. Vooral houdt het den toeschouwer bezig na den dood van Gabrielle, omdat men meent dat deze nog terug komen zaldochal geschiedt dat niet, was het publiek bij de ontknooping te vreden. In het voorspel: Gabrielle de Blossac, vonden wij aardige momen ten in het spel van Mevr. Piceni en den heer Nuggelmans, vooral daar, waar Gabrielle hare edelmoedigheid deed blijken en Gaston de man van eer deed zien. De heer Spoor was even als altijd, rustig in al wat hij deed en daardoor zeker van zijn spel; de warme vriendschap voor Gaston deed goed aan het gevoel, de dankbaarheid voor zijn redding sprak duidelijk in al zijn pogingen om den vriend zijns harten te kunnen redden en helpen hij vervulde een van de karakters, die een man tot eer zijn. De heer Nuggel mans gaf even als Gaston later de Musketier des Konings veel spel; zijn strijd tusschen liefde en pligt werd heerlijk af gespeeld en om zijn pligt te vervullen gaf hij ten tweeden male bewijs dat hij als man van eer en soldaat handelen wilde. Het tafereel//de gesloten brief" verdient vooral lof door het spel van Mevr. Piceni en de heeren Kiehl en Nug gelmans; de angst van de eerste, de eerlijke goedhartigheid van den tweede en de smart van den derde waren schoon en natuurlijk. De heeren Faassen en van Beekwaren mede goed op hunne plaats: de eerste gaf, even als de heer Spoor, zoo nu en dan een meer zonnige tint aan de tragische voor stelling. Onze kleine Koning Lodewijk de XV (Mej. L. Valois) was in alle opzigten meesterlijk: die kinderlijke naïveteit, dat vrije en ongekunstelde spel was treffend; men kreeg den Koning lief en wel vooral toen hij zoo krachtig zich verzette tegen zijn oom, Philippus van Orleanszijn regent en gebood dat niet diens wil maar zijn wil geschieden zou: niet de regent, maar hij was Koning: hij alleen had dus te gebieden. - Met zoo veel talent begaafdbelooft Mej. L. Valois onder de leiding harer moeder, veel voor het tooneel. Wal zullen wij verder zeggen van Mevr. Piceni. Als Ga brielle en later als Vartha verkreeg zij de goedkeuring van het publiek; de heer Nuggelmans ondersteunde haar dan ook trouw; de lezing van het testament was zeer goed volge houden. Oscar's Parapluie, waarin de heer Faassen de hoofdrol vervulde, wekte de lachlust in ruime mate op. - De heeren Soeten en van den Berg werkten niet minder mede om de opvoering van deze vaudeville wel te doen gelukken, ter wijl Mevr. Faassen van Velsen als de lieve grande coquette het publiek aangenaam bezig hield. Het stukje deed de be zoekers vrolijk gestemd huiswaarts keeren. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 39°, des avonds te 8 uur 37°, te 10 uur 36°. Vrijdag morgen te 5 uur 31°, te 8 uur 32°, 's middags te 12 uur 36c, 's namiddags te 4 uur 34°. Hoewel de Rijn voor Keulen sinds ongeveer acht da gen weder geheel open i3staat de scheepvaart wegens den te lagen waterstand, aldaar toch nog volkomen stil. Frederika Bremer is aan een borstontsteking gestorven op Kersavond was zij nog zeer gezond en had, volgens Noord- sche gewoonte vrolijk om den kersboom gedanst, dien zij voor 3 0 arme kinderen had gereed gemaakt. Op den avond van den 4den Januarij is op de ster renwacht te Berlijn door den eersten assistent daarbijDr. F. Tietjeneen nieuweweinig licht gevende planeet ont dektwelke almede bij de bekende groep tusschen Marsen Jupiter behoort. Men verneemt uit Bordeaux, dat de wijnen van 1865 van uitmuntende kwaliteit zijn. Te Armentures in de nabijheid van Rijssel is een katoen- fabriek afgebrand. De schade is begroot op 3 40,000 fr. Er is slechts voor 280,000 fr. geassureerd. Een vreeselijke orkaan, vergezeld van regen en wind, woedde Zondag avond te Londen en bleef ettelijke uren aan houden. De wind was zoo sterkdat alle treinen, veel te laat of in het geheel niet aankwamen. Verschillende huizen die in aanbouw waren zijn omver gewaaid de straten wa ren door vallende, dakpannen en schoorsteenen onveilig, ter wijl in de Fleet-street het dak van een der huizen werd af- geligt en in de straat terecht kwam. Te Liverpool was de schade nog veel aanzienlijker. Geheele blokken huizendie daar in aanbouw' waren, zijn ingestort, waarbij vier men- schen het leven verloren en een groot aantal werden ge kwetst. De schade aan schepen toegebragtis volgens de telegrafische berigtenuit de kust-plaatsen ontvangen, zeer belangrijk. --™ De heer Gladstone te Londen heeft een schrijven ge- rigt aan sir T. D. Lloydbetrekkelijk de veeziekte en de meeuing dftt zij die tengevolge der ziekte schade lijden het recht zouden hebben om geheele of gedeeltelijke schade loosstelling van de schatkist te eischen. De kanselier dei- schatkist verwerpt deze meening omdat een zoodanige scha deloosstelling zou leiden tot fraude en zorgeloosheid en dus de verspreiding der ziekte in de hand zou werken doordien het eigenbelang hier buiten spel zou blijven. Bovendien zou het gouvernement hen ontmoedigen die de voorzichtigheid hadden om een deel hunner winsten af te zonderen tot ver zekering van hun vee, daar dit alsdan zou komen ten voor- deele van hen, die in deze nalatig bleven. De heer Glad stone wijst er voorts op, dat er een groot onderscheid is tusschen schadeloosstelling uit een verzekeringsfonds en die van eenig gouvernement, aangezien in het eerte geval ieder deelgenoot medezorgt, dat alle leden het mogelijke doen om de schade zoo gering mogelijk te doen zijn terwijl deze onderlinge controle in bet laatste geval geheel vervalt. Bo vendien toont hij het onredelijke aan, om de veehouders met 's rijks gelden schadeloos te stellen aangezien grootendeeis de fondsen daartoe zouden worden opgebragt door hen die het vleesch thans reeds dubbeld zoo duur moeten betalen. Eindelijk geeft hij nog eenige raadgevingen, die volgens zijn inzienkunnen strekken om de vreeselijke ziekte te beteu gelen. De bladen betuigen grootendeeis hunne ingenomen heid, dat de heer Gladstone ook ten deze het a help u zeiven" in praktijk wil brengen. //Wij beweren mannen te zijn - zegt o. a. de Star en geen kinderenwij wenschen onze eigen zaken te regelen en geenszins dat anderen dit voor ons doen." - In het Indische presidentschap Bombay is een weduwe uit den stam der Hindoes op nieuw in den echt getreden. Volgens het berigt is het voor de eerste maal dat zich dit geval heeft voorgedaan. De inlanderdie even als zij den moed had zoo openlijk met de oude traditiën der Hindo's te brekenis een rechtsbeambte te Poonah. De bruiloft was zeer prachtig en werd bijgewoond door een aantal Hindoes die evenzeer gezind zijn den vooruitgang in de hand te werken. Te Hull had in den morgen van den 9den dezer een vreeselijk ongeval plaats. Een zeer groot huis, dat in aanbouw

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2