Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. zeer terecht beweerd, dat de voorgestelde omslag van HH. Burg. en Weth. was in stijd met de gemeentewet. Die hinderpaal bestaat niet voor het plan van den heer "S., die de kadastrale huurwaarde met de geschatte waarde 'van het mobilair of den inboedelwaaronder de rijtuigen begrepen zijn, als grondslagen aanneemt, die een redelijke maatstaf opleveren voor het inkomen der belastingschuldigen en niet vallei in de uitsluiting van art. 243. Men maakte bezwaar in de kadastrale schattingen maar men vergat dat de aandrang tot herziening meer voortspruit uit gebleken on gelijke schatting tusschen verschillende gemeenten in het zelfde gewest, of met andere gewesten, minder en slecht» bij enkele uitzonderingen bestaande in betrekking tot de percelen in dezelfde gemeente. Bovendien wordt van die kadastrale huurwaarde nog altijd geheven 12 a 13 pCt. grondbelasting, benevens 40 gemeente-opcentec terwijl naar dezelfde kadastrale huurwaarde tot 1856 werden gehe ven 8 pCt. der huurwaarde voor het onderhoud van lan- taarnen en brandspuiten en 4 pCt. voor het onderhoud van nacht- en klapwakers. Die 12 pCt. gaf zeker in de 20 ja ren dat zij geheven werd geen grond tot klagten er nog altijd wordt naar diezelfde kadastrale schatting de grondbe lasting met hare Bijks-, provinciale en plaatselijke opcenten betaald. In dit opzigt is derhalve de kadastrale huurwaarde meer geschikt, om het bezwaar van art. 243 te ontwijken en wat daarbij voorgeschreven wordt optevolgen. De heer S. wil bovendien de kadastrale huurwaarde bij wijze van overgang stellen tot grondslag, om door eene nieuwe plaat selijke schatting zelfstandig te komen tot den waren toestand en daarbij voortaan de geschatte waarde van het mobilair tot een redelijken maatstaf hebben voor het verteringsvermo gen dat een benadering is van het inkomen. Blijkens den Staats-almanak voor 1866 is Z. M. de koning Willem III lid van de navolgende ridderorden. Z. M. is grootmeester der militaire Willemsorde en der orde van den Nederlandschen leeuw; grootmeester der Luxemburgsche orde van de eikenkroon ridder der orde van den gouden leeuw van het Huis van Nassau; grootkruis der Adolfsorde van Nassau; grootkruis der orde van Getrouwheid en groot kruis der orde van den Zaehringer leeuw van Badengroot kruis der Leopoldsorde van Belgiëgrootkruis der Ludwigs- orde, kommandeur der orde van St. Hubert van Beijeren grootkruis der Dannebrogsorderidder der orde van den Olifant van Denemarken grootkruis der orde van het le gioen van eer van Frankrijk; grootkruis der Guelphenorde van H unover; grootkruis der orde van Lodewijk van Keurhesjen grootkruis der orde van St. Olaf van Noorwe gen; grootkruis der orde van St. Stephanus van Oostenrijk grootkruis der orde van den Toren en het Zwaard van Portugalgrootkruis der orde van den Zwarten Adelaar ridder van de le klasse der orde van den Booden Adelaar van Pruissengrootkruis der orde van St. Andreas; groot kruis der orde van St. Alexander Newsky; ridder der orde van den Witten Adelaar; ridder van de le klasse der orde van St. Anna van Busland; grootmds der orde van den Witten Valk van Saksen-Weimar-Eisenachridder der orde van het Gulden Vlies van Spanje; grootkiuis der orde van de Kroon; grootkruis der orde van Frederik van Wurtem- berg; grootkruis der Seraphijnenorde van Zweden. Z. M. heeft bij het wapen der art. benoemdbij den staf van het wapen tot magazijnm. der art. 1ste kl. te Vlis- singen den kapt. 1ste kl. C. W. Smith van het 2de reg. vesting-art.; bij het 2de reg. vesting-art., tot lsten luit. den 2den luit. H. Broers, van het corps; bij het 3de reg. ves ting-art., tot kapt. 3de kl. den lsten luit. Jhr. W. A. Al- ting von Geusau, van het reg. rijdende art. Z. M. heeft den heer A. van der Poest Clementop zijn verzoek, eervol ontslagen als schoolopziener in het elfde dis trict der provincie Noord-Brabant, en benoemd tot school opziener in dat district den heer Dr. J. J. Penninckte Zevenbergen. Z. M. heeft den majoor C. J. Inde Betou, magazijnm. der art 1ste kl. te Vlissingen op zijn aanvrage op pensioen gesteld, en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1300 'sjaars en aan A. Blaauw J. Hz., gewezen ingenieur van den waterstaat, verleend een pensioen ten laste van den Staat, ten bedrage van f 1333 'sjaars. De graaf van Bylandt, buitengewoon gezant van Z. M. den Koning der Nederlanden, om de begrafenis van Ko ning Leopold I bij te wonen en Koning Leopold II geluk te weuschen met zijn troonsbeklimming is benoemd tot rid der grootkruis van de Leopoldsorde. Aanstaanden Woensdag en Donderdag geene audiëntie bij den Minister van Justitie, ook belast met het beheer der zaken voor de Herv. Eeredienst enz. en bij den tijdelij- ken Minister van Financiën. Op de prijsvragen van het //Haagsche genootschap tot verdediging van de christelijke godsdienst" zijn van 15 Dec. 11. elf antwoorden ingekomen, aheen in het fransch over het wonderbegrip der schrijvers van het Nieuwe Testament; - een in het Hoogduitsch over de brieven van Johannes; - zes over de realiteit van 's Heilands opstanding, waarvan twee nederduitsche en vier hoogduitsche- drie nederduitsche over de komst of wederkomst van Jezus. Door de Staats-Courant worden opgaven medegedeeld omtrent den veetyphus in de provincie Zuid-Holland, over de week beginnende den 24sten en eindigende den 30sten December 1865. Daaruit blijkt dat er in die week zijn aangetast 3072, aan de ziekte gestorven 444, afgemaakt 3 79, hersteld 186, aan het einde der week nog ziek 2063 runderen. Sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel aange tast 21,437, aan de ziekte gestorven 6121afgemaakt 5705 en hersteld 5 835 runderen. Gedurende de week van 24 tot 30 December 11. heeft de ziekte zich voor het eerst vertoond in de gemeenten Aar- landerveen Bergambacht, Haastrecht, Heinenoord, Heken dorp, Loosduinen, Sliedrecht en Stolwijk. De Tijd heeft reeds f 64,202,78 ten behoeve van Z. H. Pius IX ontvangen. Prof. Nelly stelt zich voor een tweede proeve te ge ven van zijne behandeling van letterkundige en geschied kundige onderwerpenthans betrekking hebbende tot de staatkunde van Koning Leopold van België, in verband met de partijen en beginselendie in dit Kijk heerschen en strijd voeren. Zulk een beschouwing op de boeijende en in- drukmakende wijze voorgedragendie den spreker bij zijn eerste proeve kenmerktekan niet dan veler belangstelling trekken, vooral wanneer men weet, dat zij geput is uit er varing en bekendheid als Belg en als publicist, die van zijn onafhankelijk standpunt alles waarnam, beoordeeld met een onpartijdigheiddie aan zijne beschouwing de meeste waarde geeft, maar ook daardoor voor Nederlanders bij den strijd der richtingen partijen en beginselen onzer dagen be langrijk is, onmisbaar om wel te onderscheiden en juist te oordeelen. België en Nederland zijn in het bezit van gelijke staatsinstellingen en nagenoeg dezelfde staatkundige partijen. Zeldzaam worden bedoelde onderwerpen bij ons in het open baar op zulk een wijze behandeld. Er bestaan dus onder scheidene gronden waarop wij de bijwoning van de gelegen heid die Prof. Nelly opentbijzonder^ aanbevelenverzekerd zijnde dat men daarvan de meeste voldoening zal genieten. Bij de aanbesteding van het dagelijksch onderhoud der openbare lagere scholen die heden op het raadhuis heeft plaats gehad is als minste inschrijver aannemer geworden J. H. Carlier, timmerman alhier, het 1ste perceel voor f 9 94 en het 2de perceel voor f 840. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 40°, des avonds te 8 uur 38°, te 10 uur 3 6". Zondag morgen te 6 uur 3 5°, te 8 uur 37°, 's middags te 12 uur 48c, 's namiddags te 4 uur 40°. te 5 uur 40°, te 8 uur 41°, te 10 uur 42°. Maandag morgen te 5 uur 43°, te 8 uur 43°, 's middags te 12 uur 48°, te 4 uur 43°. Op Oudejaarsavond is aan de eigenaren van alle druk kerijen te Weenen, van wege de regering te kennen gege-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2