N°. 1808. Dingsdag LEIDSCH Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/0.75. Iedere regel meer 12}. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. 1 edere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts &poortreiuen van Leiden naar 's Graveuhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 'u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 ra.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 ra.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen 5 u,; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden's namiddags ten 2 ure. Des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s namiddags te 8 u. 35 re. savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton l en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur's av.Spoorrreg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vac 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 101 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur .'De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 82 uur en van 4-7 uur;der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 nur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster van 9 4 uur. Een nieuwe plaatselijke directe belasting. IX. Na de volledige openbaarmaking van al de stukkenbe treffende de voorstellen tot heffing van een hoofdelijken om slag en van de daarover door den gemeenteraad gehouden beraadslagingen, is het niet ongepast daaromtrent eenige op merkingen te maken. Jaren achtereen is geklaagd over de gebreken, die 's Rijks personele belasting aankleven en op een doortastende herzie ning der wet is herhaaldelijk aangedrongen. Bij de behan deling en beraadslaging van het laatste wetsontwerpdat verworpen is, werd dat oordeel bevestigd en bijna algemeen is de overtuiging doorgedrongen dat die belasting meer ge- li eigend is voor een gemeentelijke- dan voor een Rijksbe et lasting, omdat plaatselijke belangen, toestanden en behoeften zóó verschillendat zy bij een aigemeene wet daarmede niet kunnen worden in overeenstemming gebragt. De heer Scheltema nu heeft voldingend aangetoonddat de grondslagendeu ren vensters en haardsteden geen redelijken maatstaf op leveren voor het verteringsvermogen want dat huizen van gelijke huurwaarde niet op gelijke wijze van deuren, ven sters en haardsteden zijn voorzien; terwijl het tarief der ver houding tusschen huurwaarde en mobilair evenmin een re delijke maatstaf oplevert, maar aigemeene schatting zonder tarief van classificatie de zekerste verhouding geeftom mo bilair en huurwaarde te nemen voor grondslagen tot benadering van het bedrag van het verteringsvermogen en daardoor van het inkomen der belastingschuldigen. En in waarheid: als we toch uit het plan van den heer S. ziendat de aan slagen en de personele belasting, bedragen van huizen van: f 100,huurwaarde f 11,25 tot f 30,72 200,— 27,76 n 62,06 a 300,- H 35,24 86,56 n 400,— u 59,18 111,68 dan heeft de heer S. het bewijs geleverd wat Leiden be treft, dat vele leden der Tweede Kamer van de Staten Ge neraal met grond hebben gewild de huurwaarde als voor naamste grondslag, met bijvoeging van het mobilair als tweeden grondslagvoor de personele belasting. Maar daar door is teveus onbetwistbaar gebleken dat het noodig is perk te stellen aan een bovenmatige opdrijving van gemeente-op- centen op de hoofdsom der personele belastingdie te vin den is in de artikels 243 en 247 der gewijzigde gemeen tewet. De nieuwe hoofdelijke omslagen moeten derhalve in de eerste plaats daaraan worden getoetst, of zij openlijk of bedekt rechtstreeks of middellijk bedoelen een vermomde ver hooging van de gemeente-opcenten. En toch te Leiden be stond, en is nu bij Raadsbesluit vernieuwd de heffing van een hoofdelijken omslag die tot grondslag heeft de hoofdsom van den aanslag in de personele belasting. Bij de beraadslagingen heeft men zich beroeoen op de on verhinderde heffing van zulk eeu omslag sedert 1856 op het rechtsgeleerd advies dat die omslag niet in strijd is met art. 243 der gemeentewet en op het voorbeeld van andere gemeenten. Men vergeet daarbij, dat van 1853 tot 1862 onder verschillende Ministeriën de afwijking van het stellig voorschrift der gemeentewet is gedoogdmaar onder het Mi nisterie Thorbecke nimmer op zulk een hoofdelijken omslag de Koninklijke goedkeuring is verleend. Bij de laatste her ziening der gemeentewet heeft men die afwijking beschouwd willen hebben als een voldongen feit, ten gevolge waarvan bij het ontwerp van wijzigingen werd voorgesteld het tweede lid van art. 243 der gemeentewet te doen vervallen. Men heeft evenwel bij de beraadslagingen opgemerkt, dat dit tweede lid de nuttige en belangrijke strekking hadom de gemeen tebesturen te dwingen andere grondslagen te zoeken voor een eigen directe belasting, ten gevolge waarvan een amendement van den heer van Bosse tot behoud van dat werkelijk ver bod, waarmede de Minister van Binnenlandsche Zaken zich heeft vereenigdmet een groote meerderheid is aangenomen. Te oordeelen naar de verklaring van den Minister zal nu de bestaande hoofdelijke omslagen in geen opzigt mogen strijden met het verbod aan het slot van art. 243 voorko mende, en is derhalve door den heer S. en Prof. Goudsmit MGBLA1T

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1