Buitenlandse!) Nieuws. OFFICIEEL KIEUW!». Bevallen: C. Pecht, geb. Kok, Z. - A. W. van Gras- stek, geb. Veekmans, Z. - M. van den Heuvel, geb. Pan- de Rijnsburgsche poort open blijft. - Uit 's Hage wordt me degedeeld dat het groote publiek aldaar het allerlaatste nieuws over de veetyphus stelselmatig voorbij gaat- dat men haar moede is geworden- de kwaaldaar men trou wens een nationale ramp al zeer spoedig moede wordt." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 40°, des avonds te 8 uur 38°, te 10 uur 36°. Donderdag morgen te 5 uur 36°, te 8 uur 37°, 's middags te 12 uur 43°, 's namiddags te 4 uur 40°. In de Belgische dagbladen wordt behandeld de vraag, wie de steller is van de rede door Koning Leopold II bij zijn inhuldiging uitgesproken. Heeft de heer van Praet, Mi nister van het Huis des KoniDgs of de heer Devauxde welsprekende oud-volksvertegenwoordiger, ze opgesteld? Naar het schijnt is deze arbeid door den Koning zeiven verrigt, die daartoe volkomen berekend isen voor eenige maanden toen men van inlijving sprak: zeide, //Indien de omstan digheden mij mogten nopen door werken mijn bestaan te vinden, dan zal ik niet, gelijk mijn grootvader deed, on derwijs geven in de wiskunde, maar dagbladschrijver wor den." Leopold II arbeidt thans reeds zoo druk alsof hij er van leven moest. Eiken Zondag presideert hij den Minister raad en daarenboven laat hij bijna eiken dag den een of ander der Ministers bij zich komendaar hijgelijk hij zelf verklaart geen stuk wil onderteekenenzonder met de zaak en alle daarop betrekking hebbende omstandigheden volko men bekend te zijn. De Globe zegt, dat het ordeteeken van den Kousen band door Koningin Victoria zal worden geschonken aan Koning Leopold II van België en dat lord Sydney zieh eerstdaags naar Brussel zal begeven om Z. M. namens de Koningin met de insignia dier orde te bekleeden. Gedurende het jongste zomersaizoen heeft de speel bank te Wiesbaden een winst gemaakt van 1,650,000 fl.; in het najaar is nog door de bank gewonnen ruim 600,000 fl. De aandeelhouders hebben 50 pCt. van den inleg ver diend. Volgens mededeelingenin een vergadering der turn- vereenigingen te Neurenberg gehouden, bestaan er thans in Duitschland 2191 van die vereenigingen. Omtrent de 3 Engelschen lord Hay en de HH. Strutt en Coore, door de Grieksche roovers aangehouden verneemt mendat zij aan boord van het jagt van den eerstgenoemden een togt door de Grieksche wateren deden, waarvan zij ge bruik maakten om nabij Missolonghi aan wal te stappen, tot een bezoek aan de plaats alwaar lord Byron den dood vond. Op een wandeling langs de kust werden zij door de roovers overvallen en weggevoerd waarna lord John Hay en volgens anderen ook een zijner medgezellen werd losge laten om het losgeld te gaan halen. Hay trad hierover in onderhandeling met den Engelschen gezant te Athene, die dadelijk van de zaak werk maakte, tengevolge waarvan de bank van Patras last kreeg tot een uitbetaling van het volle door de roovers geëischte bedrag van 3000 p. st. Terwijl alzoo de heer Moens in Italië onder de roovers zelf voor zijn losgeld moest zorgen werd het in Griekenland door den Staat betaald. Een monsterkaasdie onlangs op de jaarmarkt van Londen (Vereenigde Staten) ten toon was gesteld, wegende 4000 ponden, is op een onherstelbare wqze beschadigd ge worden. De eigenaarsdie hem te Montreal wilden ten toon stellen hebben hem langs den spoorweg verzondeniD een waggon, die op eenigen afstand van Napansemet verscheiden andere buiten het spoor is geloopen. De monsterkaas rolde uit den waggon en viel met zooveel geweld op den grond dat hij geheel verbrijzeld werd. Een stuk, wegende eenige honderde ponden, is losgegaan en men verzekert, dat men honderden insecten, ter grootte van krekels, door den slag verschrikt uit de sponsachtige massa heeft zien komen en in gesloten gelederen over de nabijliggende velden heeft zien loopen. Men herinnert zich dat de stad Simbirskeen der bloeqendste en rijkste steden van Ruslanddoor brand ver nield iswelke ramp aan kwaadwilligheid werd toegeschre ven. Er is te dier zake een enquête ingesteld, waarmeê de senator Idanoff belast werd, een man bekend wegens zyn onvermoeiden ijver en uitnemenden tact. Hij nu begaf zich naar Simbirsken ten einde het onderzoek der dien ten ge volge gearresteerden aan den plaatselijken invloed te ont trekken zond hij al de processtukken naar St. Petersburg openvoorafgegaan door de beschuldigdenbegaf hij zich mede derwaarts op weg om de zaakdie hij met zoo veel beleid bestuurd had, tot een goed einde te brengen. Plotseling verneemt men nudat de heer Idanotf aan een onbekende kwaal leed en onderweg gestorven is. Zijn dood is onverklaarbaar. Hij was in het genot eener uitstekende gezondheidzoodat men onderstelt dat hij als slagtoffer ge vallen is van de een of andere misdadige hand. Aangaande den brand in het St. Katharine's dock ver neemt men naderdat men des avonds ten 9 ure de vlam men nog niet geheel meester was. Men schat het verlies op meer dan 100,000. Père Hyaciuthe behandelt te Parijs in de kerk op wel sprekende wijze de belangrijkste gebeurtenissen van den dag en trok dezer dagen partij voor de studenten, naar aanlei ding van den tekstOok ik ben jong geweest en ik ben oud geworden." Hij raadde het gouvernement zachtmoedig heid aan en gaf aan de ouders de schuld van de overtre dingen der jeugd. Hij verweet zijn hoorders dat zij de on zedelijke tooneelstukken zochten die nu in Parijs worden op gevoerd en dat men zangeressen gedoogde die alleen door hare dubbelzinnige liederen de belangstelling opwekten. Ook vroeger heeft père Hyacinthe van zijn betrekking gebruik gemaakt om zijn hoorders gevoelig de les te lezen en met naam en toenaam de zaken van den dag besproken. Uit Alexandrië in Yirginië wordt dd. 8 December gemeld, dat op den South-Side spoorweg daags te voren een ongeluk heeft plaats gegrepenten gevolge waarvan een 30tal reizigers op de plek gedood en nagenoeg 5 0 in meer dere of mindere mate gekwetst werden. Het ongeluk had zijn oorzaak in het bezwijken eener brug over de James- Rivier6 mijlen van Lynchburgwaardoor de geheele trein in het water stortte. Het hoofd van de secte aan het Zoutmeer de profeet der Mormonen, Brigham Young, heeft niet minder dan 185 vrouwen, van welke de oudste 49 en de jongste 14 jaar is. De hervormer is reeds weduwnaar van achtentwintig vrouwen. Hij verloor reeds 32 kinderen; zijn nageslacht zal echter wel tegen epidemiën bestand zijnwant hij heeft thans nog 85 zonen en 128 dochters. De tweede profeet Silas Roeder verheugt zich in het bezit van 129 vrouwen. Het schijnt dat hy vrouwennamen moeijelqk kan onthouden tot gemak heeft hij zijn vrouwen genummerd. N°. 1 is 51 en N°. 129 is 17 jaar oud. Jeremiah Stern, het derde hoofd, heeft in zijn harem 111 vrouwen. Hem volgen Job Billissen die 93, Julius Hoffman die 82; Gideon Ruffian die 84 en Habacuc Croatzy die 81 vrouwen heeft. De overige notabelen hebben meer of minder, doch in geen geval min der dan twee of drie vrouwen. Onder het harem personeel bevinden zich Schotsche, AmerikaanscheZwitserscheDuit- sche, DeenscheNoorweegsche en Mexicaansche vrouwen. Nog telt men onder deze vrouwelijke bevolking 8 Italiaan- sche, 2 Spaansche en 1 Grieksche. De jonge Keizer van China heeft 4 Nov. 11. Peking verlaten om zich naar het graf van zijn vader te begeven. Er zullen bij die gelegenheid groote plegtigheden plaats vin den. De Keizer zal alsdan verschillende kostbaarheden op de lijkkist plaatsen ter waarde van eenige millioenen guldens. De Patrie verhaalt daarbijdat een bende boosdoeners zich heeft verbondenten einde den Keizer die kostbaarheden te ontnemen. De Keizerin-moeder heeft ter voorkoming hiervan een troep van 20,000 man uitgerust en bovendien een tal rijke ruiterij. Men beweert, dat Franz Liszt van Regeringswege de last is opgedragenom voor de aanstaande plegtige krooning des Keizers als Koning van Hongarije een marsch en een mis te schrijven. Burgerlijke Stand van Leiden, van den 28sten De cember 1865 tot en met den 3den Januarij 1866.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2