Buitenlandsch Nieuws. het beroep naar cle Hervormde gemeente te Culemborg aan genomen. t Ds. VV. H. Krijt, pred. te Groningen, heeft voor het beroep naar Utrecht bedankt. -Een Belgisch letterkundige, Prof. Nelly, die te Rot terdam en te 's Gravenhage belangstelling ondervond wenscht ook te Leiden letterkundige en geschiedkundige onderwer pen in het Fransch te behandelen, waarvan hij Donderdag avond een proeve zal geven. Zoo hem, als hij hoopt, hier gelijk elders genoegzame belangstelling ten deel valt, zal hij het beschaafd deel der ingezetenen gedurende enkele avonden nuttig en aangenaam trachten bezig te houden met onderwerpen van smaak en belangdie de aandacht boeijen door eene bevattelijke en gekuischte voordragt. Wij meenen daarop bepaald tot aanbeveling de algemeene aandacht te mogen vestigen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 39°, des avonds te 8 uur 49°, te 10 uur 41". Woensdag morgen te 5 uur 43°, te 8 uur 44°, 's middags te 12 uur 48°, 's namiddags te 4 uur 42°. Gedurende de maand November jl. zyn het vereenigd Koningrijk ingevoerd 26,022 runderen, IS,407 varkens en 123,686 schapen, tegen 21,210 runderen, 9849 varkens en 37,739 schapen in Nov. 1864. De maatregel door de Pruissische regering met be trekking tot de Credit-Anstalt genomen, door de verzilve ring van de coupon met het begin van het aanstaande jaar vervallendete verbieden tot dat een nader onderzoek van den toestand der inrigting zal zijn geschied, heeft ter beurze een zeer diepen indruk gemaakt. Algemeen is men overtuigd, dat het aangenomen beginsel zeer goed is, maar men is het tevens hieromtrent eensdat de toepassing veel te wenschen overlaat. Intusschen erkent men, dat de balans, door de inrigting opgemaaktwaarbij de aandeeien van den Theis- spoorweg a pari voorkomenniet veel meer zijn dan een fictie. De algemeene vergadering, welke op last van den Minister van Financiën moet gehouden worden, zal over 6 weken bijeenkomen. Ten gevolge van den dood van Koning Leopold ver valt het landgoed Claremont weder aan de Engelsche kroon. De familie Orleans, die het sedert 1848 bewoont, zou ver- pligt zijn het te verlatenaangezien de Engelsche constitu tie verbiedt, dat dit domeingoed aan vreemdelingen wordt verhuurd. Koningin Maria Amelia maakte zich dan ook ge reed om een ander verblijf te zoekentoen zij van Koningin Victoria het verzoek ontving om Claremont niet te verlaten aangezien H. M. diep overtuigd was hoe moeijelijk het voor de weduwe van Lodewijk Philips moest vallen om deze re sidentie te verlatenwaaraan voor haar zulk een tal van herinneringen verbonden waren. //Claremont" heeft Ko ningin Victoria doen zeggen - heeft ook voor mij de dier baarste herinneringen. Op dit landgoed toch heb ik de eer ste dagen doorgebragt van mijn huwelijk met den man, wiens verlies ik beweenen dit noopt mij om mij het be zit van dit landgoed te verzekeren. Ik zal het verwisselen tegen een particulier domein van gelijke waardeen zoodra het parlement zal geopend zijn zal ik het wetsvoorstel daar toe indienen. Ik twijfel niet of het zal worden goedgekeurd, zoodat ik daarna in staat wezen zal u steeds een geschikt verblijf te kunnen aanbieden." Toen de Vorstin van Putbus den avond van den brand op het slot van de plaats des onheils naar het jagtslot in de Granitz vlugtte, werd zij daar bijna getuige van een herhaling van het schrikkelijk tooneelhetwelk zij zoo pas had bijgewoond. In het vertrekdat aldaar ten spoedigste voor haar gereed gemaakt werdwas waarschijnlijk de kag- chel te gloeijeud gestookt, of welke onvoorzigtigheid de oor zaak geweest mag zijn doet er weinig toe; genoeg dat, toen de Vorstin de kamer binnentrad, zij die met rook vervuld vond, en zag dat de tapijten reeds brandden en het behang sel smeulde. Ware dit eenige minuten later ontdekt, en had men niet dadelijk de reddende hand uitgestoken, dan zou zulks de noodlottigste gevolgen gehad kunnen hebben. Ook in het jagtslot wordt een niet gering aantal kostbare en voor de kunst en oudheid belangrijke voorwerpen bewaard. Zondag, kort na middernacht, brak een hevige storm, vergezeld van een zwaren regenboven Londen uitdie er groote schade heeft aangerigt. Maandag voormiddag ten half 12 ure is in een ma gazijn in de St. Catharine-doks te Londen een hevige brand uitgebroken. De pakhuizen waren sedert eenige uren geopend geweest, en in de docks was alles aan het werk. Men ont dekte aldaar evenwel het onheil niet vóórdat er van buiten alarm werd gemaakt. Op dat oogenblik hadden de vlammen zich reeds ver verspreidterwijl zij nog met buitengewone snelheid toenamen. Op de zolders waar het vuur woedde waren voornamelijk partijen vlas, hennep en kokosnootve- zels voorhandenterwijl beneden veel talk en olie lag op gestapeld. Ten 1 ure was de brand op een ander pakhuis overgeslagenmet het gevolg dat ook aldaar veel schade werd aangerigt. Ten 3 ure woedden de vlammen steeds voortdoch de kapitein der brandweer hield zich overtuigd dat men de vlammen spoedig zou meester zijn. De oorzaak van het onheil is onbekend. De schepen bleven ongedeerd. In den schouwburg te Sunderland, heeft Donderdag avond een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Het kleed van de Colombine vatte vuur en niettegenstaande de aangewende pogingen tot uitdooving der vlammen kreeg zij zulke brand wonden dat zij weinige uren na het ongeluk overleed. Copy van een brief, opgezonden door een schoolmees ter te O., solliciterende naar het vacante voorzangers- en kostersambt te Z. //Achtbaare Heeren! //Zonder Roem; maar na waarheid, diend deeze tot In formatie dat onze famielje bestaat in Man vrouw en zoon. Wij zijn ruim 40 jaar, de zoon, de kragt onzer Lendenen, in de fleur van zijn Jaarende staf onzer bejaarde dagen 20 Jaaren: Een Mr. Glasemaker en Verwer, meestentijd mijn Ondermeester, een Jongeling onzer gelijkenis, en welgefor- meerd van Leeden. Zo UEDLe Achtbaare begeert een wel- gedresseert schoolmr. en voorzangerGod geeve UEDLe Achtbaare wijsheid en voorzichtigheid in de Elexie van zo danig een Man, of Perseon. Verzekerd UEd: Achtbaan gaande mijne wetenschappen, bestaande in deze navolgende dingen namentlijk Italiaansch en Scheepsboekhouden Wijn- roeijen Konst der Stuurlieden, Landmeter, zonder Roem; dog het is Gods gave, Extra ordinair Zingen, als het God believt. Indien UEd: Achtb: begeerig zijt zulks te zien of te hoorentot verwondering en verbaastheiddat zo een teeder ligchaam in leezen en zingen zodanig een geluyd kan maken. Ik ben op mijn vierde verandering van Domicilium alle figuureu op het konstigste door Ovaal rond uit met de passer te haaien alle zonnewijzers te formeeren Italiaansche en Romeinsche Letters, ja tot vijftig diverse handen te schrij ven en te vergulden, en diergelijke Wetenschappen en Ca paciteiten meer, ook in de vlugheid der Penne voor niemand te wijkende Roem buyten geslotenben verzekerd dat UEd Achtbnog beter zult vindenals ik hier met de Penne kan exprimeeren. Wanneer gij mij gelieft te zienhebbe UEd. mij maar op UEd.- Achtbkosten te commandeerenof door iemand te laaten haaiende distantie tusschen beide is omtrend 9 of 10 uuren. Mijn Huisvrouw is de ailerbequaaraste in haar huyshouden en in het assisteeren van mijn school. Van de Hoofdschedel af tot de voetzooien toe ben ik een school meester, wijn nog sterke drank word nooit van mij gebruikt. Zijt nog voor het laatst verzekert, UEd: Achibzullen het nog beter vinden aangaande mijn Comportementzal ver toond worden door Ecclesiastique en Politieke Onderteeke- ninge, zal mij hier op verlaten. Per naaste Occassie verwacht ik antwoord van te komen of niet. Zo UEd: Achtb: mij niet op zodanige Condities ge lieft te horen of te ziengelieft dan maar de goedheid te hebben van mijn papieren wederom te zendendan hoop ik, dat God UEd: Achtb: wilt geven Eendrachtigheid en Liefde in de Elexie van een goed, eerlijk en bequaam Man, de Heere zeegene UEd: Achtb: en de Eerw Broederen der Gemeente na het Electeeren van een ander Persoon van het vaceerend ambt eener Schoolmeester en Voorzanger. Blijve na hartelijke salutatie van onderdanige dienst aan UEd Achtbmet de Broederen der Gemeente tot Z." Aehtbaarr Heeren Votre Tres Humble Servateur."

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2