lsten Mei aanstaande de zesde compagnie van het reg. veld-artillerie van 's Hage naar Leiden wordt verplaatst, en vervangen door een compagnie van het regement rijdende artillerie van Arnhem. Naar men verneemt zijn bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend 48 ontwerpen van wet, houdende aanwijzing der gemeenteo in wier belang, uit hoofde van bijzondere omstandigheden van de nieuwe regeling omtrent de plaatselijke belastingen kan worden afgeweken en die dus nog voor eeuigen tijd, by wijze van overgang, eeuige of meerdere plaatselijke accijnsen zullen mogen blijven heften. Uit het door de Regering openbaar gemaakt verslag van den staat der krankzinnige-gestichten in Nederland, blijkt dat het getal verpleegden in al de gestichten in twintig ja ren is geklommen van 837 tot 2610 en alzoo iets meer dan verdriedubbeld. Van elke 100, die de gestichten verlieten, zijn gemiddeld overleden 42.3 pCt., niet hersteld ontslagen 14.3 pCt. en hersteld ontslagen 43.4 pCt. Het gezamenlijk cijfer der vrijwillige bijdragen voor Z. H. Pius IV, bij het dagblad de Tijd ingekomenis thans bereids tot 50,796,27 gestegen. Doesburg zal met 1°. Mei aanstaande een bataillon in fanterie in bezetting krijgenwaarvoor een nieuwe kazerne zal worden gebouwd. De oude Schouwburg te Arnhem is in het openbaar verkocht voor f 1092 8; men zegt, dat de nieuwe eigenaars plan hebben die tot een vleesck-slagterij interigten. Zaturdag morgen omstreeks half vier uren, is te Zaan dam op de Rozengracht brand ontstaan, waardoor in kor ten tijd vijf huizen zijn vernield. De oorzaak is onbekend. Door de politie alhier zijn aangehouden de personen die in den nacht van den 19den op den 20sten December, onder Oegstgeest zich door inbraak met verzwarende om standigheden, van eenig geld enz. hebben meester gemaakt. Naar wij vernemen zal de eerstvolgende spreekbeurt in de openbare vergadering met dames van de Leidsche Af- deeling der Hollandsche maarschappij van fraaije kunsten en wetenschappen, op Dingsdag 16 Januarij aanstaande, worden vervuld door Ds. I. H. de Ridder te 's Gravenhage. Buitenlandse!] Nieuws. Onder de leden der Israëlitische gemeente te Pesth is een ernstige twist uitgebarsten. De orthodoxen dier ge meente zijn hevig verbolgen op den rabbijn dier gemeente, omdat hij bij Keizers bezoek te Ofen-Pesth aan diens tafel heeft gegeten. De tweedragt is zoo hoog gestegen dat po gingen werden aangewend om bedoelden geestelijke uit de gemeente te verwijderen. Vrijdag namiddag wilde de eigenaar van den zoölogi- schen tuin, de heer Gustav Werner te Stuttgardt, nog een voorstelling geven met zijn leeuw Mustaphe en begaf zich daartoe in het hok van het leeuwenpaar, dat 's winters we gens de koude rondom met glas is ingesloten. Werner zette zich op het bankje, dat zich in het hok bevond, en wilde juist met zijn kommando beginnentoen hijwaarschijnlijk toevallighet evenwigt verloor en op den door het natte stroo zeer gladden bodem neerviel. Nu stortte zich de leeuw op zijn heer en begon er, in tegenwoordigheid der toeschou wers, een korte maar vreeselijke strijd tusschen het gewel dige dier en den sterken «man. Wel is waar duurde de wor steling slechts eenige secondenmaar lang genoeg om Wer ners behoud in de waagschaal te stellen. De leeuw had hem vreeselijk gewond. Alleen aan de tegenwoordigheid van geest zijner volwassen dochter heeft hij het te danken dat hij en kel bewusteloos uit het hok kwam; want naauwelijks zag deze het gevaarwaarin haar vader zich bevond of zij slin gerde met kracht een zware bank tegen de glasbedekking, en ten gevolge van het daardoor veroorzaakte geraas schrikte de leeuw en liep van den bloedenden man af. De leeuw is door den heer Werner zeiven opgevoed en behoort tot de zeldzaamste exemplaren die in Europa te zien ziju. Verleden jaar beet hij zijn ongelukkigen gebieder ter gelegenheid eener openbare voorstelling in zijn arm doch Werner schijnt zich daardoor niet te hebben laten afschrikken. Vrijdag en Zaturdag woedde te Londen een vreesse- lijke storm, vergezeld van regen, hagel en onweder. Een geestelijke van hoogen rang heeft aan Koning Victor Emanuel een voorschot van 6U0 millioen francs aan geboden onder voorwaarde dat het gouvernement van Flo rence het besluit tot verkoop der geestelijke goederen zou intrekken. Er heeft te Londen een meeting plaats gehad van het //Central Protestant Institute," waarin besloten is aau Koningin Victoria het verzoek te rigten om Dr. Pusey van zijn professoraat te ontheffen. Men herinnert zich dat hij met het onderwijs in het Hebreeuwsch belast is, en de maatregel dus door zijne bijzondere godsdienstige overtuiging al zeer slecht gemotiveerd zou worden. OFFICIEEL NIEUWS. Burgemeester en Wethouders van Leidengezien art. 3 van het Koninklijk besluit van den lsten December 1866 (Staatsblad N°. 131), houdende bepalingen omtrent de cer tificaten van Nederlandschen oorsprong of bewerking; Doen te weten, dat in de eerste helft van Januarij 1866 zal worden opgemaakt een lyst van hen die in de gemeente een tak van nijverheid uitoefenenwaarvan de voortbreng selen met certificaten van Nederlandschen oorsprong of be werking tegen een lager recht in Nederlandsch Indië kun nen worden ingevoerden roepen mitsdien belanghebbenden op, om zich, ten einde op die lijst geplaatst te worden, met overlegging van een afschrift van hun patentblad, vóór of op 15 Januarij 1 86 6 ter Secretarie dezer gemeente aan te meldeD. Burgemeester en Wethouders van Leiden gezien art. 264 der wet van den 29sten Junij 1851 (Staatsblad N°. 85); gelet op art. 5 en 9 der Verordening van 29 October 1859 (Gem.-blad N°. 2 van 1860), regeleude de invorde ring der plaatselijke directe belasting, aangehaald bij Ko ninklijk besluit van 3 Februarij 1860, N°. 49; Doen te wetendat het 2de Suppletoir kohier voor de plaatselijke directe belasting over 186 6 op heden voorloopig is vastgesteld, en van den 19den December 1S6 5 tot en met den 2den Januarij 1866 ter Secretarie dezer gemeente (af- deeling financiën), van 12 tot 3 uren, voor ieder ter lezing wordt nedergelegd. Burgemeester en Wethouders van Leiden, gelet op artikel 19 der wet van den I9den Augustus 1861 (Staats blad N°. 72), betrekkelijk de nationale militie; Herinneren hen, die op den lsten Januarij 1866 hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in het jaar 1847, alsmede hen, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch voor het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn gewordende verpligting tot het doen van aangifte voor de nationale militie in de maand Januarij 1866. Eerste Huwelijks-afkondiging te Leiden, 24 Dec. 1865. Tjeerd Jongsma jrn. 33 j. en Gerarda Schoonhoven, geschei den echtgenoot van Wilhelmus Nicolaas Winterhoven, 40 j. - Jacobus Johannes Kling jm. 2 8 j. en Jacoba Swerns. jd. 19 j. - Andries Slootjes, wed. van Dirkje van Leeu wen, 46 j. en Catharina Jacoba Lenering, wed. van Johan nes van der Klaauw32 j. Advertentiên. Heden overleed na een langdurig lijden in den ouderdom van 27 jaar onze veel geliefde Dochter ADRIANA CA THARINA WILHELM IN A W. F. KOPPESCHAAR. P. W. KOPPESCHAAR, Geb. Essing. Leiden, 30 December 1865. gekristalliseerd, prima kwaliteit, bij het masje van vijftig stokjes, ter lengte van vijf Amsterd. duimen, in een blik ken busjevoor drie Gulden. Brieven francobij M, CLÉBAN AmsterdamHuiden straat, 27 8. VANILLE,

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2