Een blik vooruit! Dingsdag 2 January. N°. 1802. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.SO in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.76. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreiueu van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 ra.; 3 u. 37 ra.; 6 u. 6 m.: 9 u. 5 m. naar Hnarlem en Amsterdam te S n. 43 ia.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen }l5 u.; van Amsterdam Beerebijt) naa Leiden 's namiddags ten 2 ure. Des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Nieuwstraat's morgeus te 8 u. en te 10 u. 50 m.; s namiddags te 3 u. 35 ik 'savonds tc 7 n. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m.'s namiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke inaand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijtig-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur '3 ra. tot 9 uur's av.Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. s m. tot 10 u. 30 ni. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op ou bepaalde tijden. - Surgementer en Wethouders, Maandag en Donderdag te i 1 uur Commissie van Fabricage, Woeusdag te 12 uur. - B urgevieesierdagelijks te lOuur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags var 111 nur. - Sur eau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thetauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12i uur. Kantoor der Plaatselijke Accijuseu, dagelijks van S2 uur en van 4;7 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Aooijnsen dagelijks vun 9 1 uur en van 3— 6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9 9 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster van 9 4 uur. Wie is het vergund een blik in de toekomst te slaan, om te kunnen voorspellen wat ons in het ingetreden jaar weder wachtr In het heden ligt 't verleden, in het nu wat komen zal. Maar dan is er in onze omgeving veel dat zorg baart en in de wereld veel onheilspellends. Op elk gebied des maatschappelijke!! levens is een strijd van beginselen, die tot ontknooping vroeg of laat leiden moet. In het Staatkundige worden nog altijd de kerkelijke strijd vragen gemengd die de hartstogten in roering brengen en de gemoederen opwinden, terwijl onrust en verdeeldheid door twijfelzucht worden opgewekt en gevoed. En die ker kelijke strijdvragen blijven niet binnen de wanden der ge bouwen, waar de wetenschap zetelt; zij verspreiden zich onder alle rangen en standen en trekken de opmerkzaam heid van jong en oud, van rijk en arm, van aanzienlijk en gering; zij worden bespeurd daar, waar de ernst des levens huisvestzoowel als daarwaar dartelheid en licht zinnigheid wonen. Het geloof op gezag maakt meer en meer plaats voor de zucht naar het weten begrijpen en erva ren dat weldra alles verwerpt wat buiten het bereik der zinnen valt. De stijl a la renaissance wordt vervangen, in wezen en vorm, door de zucht naar al wat nieuw is, en al wat bestaat valt onder het scherp ontleedmes der critiek, die onverbiddelijk haar scepter zwaait en door gestadig af breken een nieuwen toestand in perspectief te aanschouwen geeft van wat de toekomst baren zal. De heerscbende run derpest strekt niet, om angstige bezorgdheid te keeren en de gevolgendie zij na zich sleeptmoeten gewis tot ern stige bekommering wekken omdat zoovele belangen daarin betrokken zijn. Het jaar 1866 is, vreemd voorwaarjaren geledenreeds 1 als een gewigtig jaar aangeduid; en die het deed heeft vertrou wen verworven, omdat zijner voorspellingen tot vervulling zijn gekomen. Van het Oosten tot het Westen van het Noor den tot het Zuiden overal is spanning, die voor uitbarsting doet vreezen. De nieuwe theoriën moeten in practyk worden gebragt en belangrijke gebeurtenissen moeten daarvan het ge volg zijnomdat de strijd tusschen materialisme en spiri tisme en piëtisme tot beslissing komen moet. Gelukkig hij, die in huis en hart de rust en den vrede vindt tegenover de woelingen, die daar buiten zijn; de stormen die woeden en den stryd der beginselendie de wereld beroert. Uit het huisgezin moet het begin voortvloei- jen van een hervormingdie de maatschappij beheerscht. Als elk hoofd van het gezin is de leeraarde tuchtmees ter, de wetgever en de overheid van den kleinen kring, waarover hij als heerscher is gesteld, dan zal een expan sieve kracht van daar de maatschappy bewerken en beheer- schen. Misschien zal in 1866 de les beter worden geleerd en gekenddat de emancipatie van het gezin het beste mid del is, om het alvermogen van den Staat en van de Kerk te breidelen en den grens te vindendie de zelfstandigheid van het individu afscheidt van een ziekelijke philantropie die de overheid tot overdreven zorg en de kerk tot onver- dragelijke bemoeizucht drijft, en het ware en edele huma nisme alzoo niet de vrucht zij van den paradijsboom der ken- nisse des goeds en des kwaads, maar van het onvervalscht Christendom. Z. M. heeft benoemd tot kapt. van de 3de klasse bij het 1ste reg. vesting-artillerie den lsten luit., P. A. H. G. Thesingh van het reg. veld-artillerietot apotheker van de 3de klasse by het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt den heer H. J. van Wisselinghtot ingeneur der 2de klasse voor het vak van scheepsbouw in Ned. Indië den adspirant-ingeneur D. Boeke, en tot notaris te Amster dam den heer A. A. F. Schouten, caod.-notaris aldaar, in plaats van den heer E. Baakop verzoek eervol ontslagen. De Minister van Oorlog heeft bepaalddat met den

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1