U H r> n 1 H H 1/ u H H II II U 1 8 28/29 II it Stieglitz Co. 1/ n 1/ 5e Serie 1/ H 1/ 6e H h Sp.-aand. volg. H 1/ li H n Rente Amst. U U ii N. Leening II LEESBOEK DER MRDKÜHDE j HAO30EK DER SEOLOGIE A. W. SIJTHOFF te Leiden heeft uitgegeven en bij alle Boekhandelaren verkrijgbaar gesteld: Brievenbus. Per Telegraaf. Beursberigten. in verband met Palaeontologiedoor Dr. T. C. WINKLER, bewerkt naar Page's Advanced textbook. Met houtsneê-figuren. Prijsf 5. voor beschaafde lezers bevattelijk behandeld, door Dr. T. C. WINKLER. Met vele Houtgravuren en gelithographieerde platen. Prijs f 3,60. DE AARDBOL. Eeoe natuurlijke geschiedenis der aarde en harer bewoners door Dr. T. C. WINKLER. Twee deelen met vele Hout gravuren. Prijsf 4,80. De ERVEN J. J. TIJL, te Zwolle, hebben alom verzonden: Be 1ste aflevering van de WETTEN betrekkelijk inzonderheid als handleiding voor Gemeentebesturen en belanghebbende autoriteiten, bewerkt door T. M. KUfSElS, Adjunct-Commies eerste klasse ter Provinciale Griffie van Overijssel, afdeeling Nationale Militie en Schutterij en Secretaris van den Militieraad. Prijs f 1,80. Met nog twee afleveringen van nagenoeg gelijken omvang is het werk compleet. In de Leidsche Courant van Woensdag 11. wordt de wensch uitgedrukt, dat de vacantiën aan de hoogere burgerschool door den Gemeenteraad mogten bekort worden. Aan dien wensch ligt ten grondslag: 1°. een miskenning van de eisclien waaraan de docenten moeten voldoen 2°. van de belangen der leerlingen ?n 3°. van den aard der inrigting. De schrijver noemt die vacantiën aangenaam voor de do centen doch niet als aangenaam maar als onmisbaar zijn zij te beschouwen. Het onderwijs aan de hoogere burger school vordert wetenschappelijke mannen, die maar niet een maal een graad of titel verkregen hebben, maar mannen met een wetenschappelijken geest; docenten, die maar niet jaar in jaar uit hetzelfde onderwijzen, maar wier onderwijs steeds op de hoogte van hun tijd is, Zoo alleen zullen zij voortdurend aan hunne roeping kunnen beantwoorden. Maar zullen zij hiertoe in staat zijndan moet hun niet slechts tijd gegeven worden voor vrije studie, maar tevens is het noodig, dat hun geest niet wordt uitgedoofd door het een- toonige en afmattende school houden. Onder de bezwaren tegen de nieuwe inrigtingen van on derwijs, behooren ook deze: dat de maatschappij overstelpt zal worden met menschen uitgeput van ligcbaam en geest. Sommigen zien reeds overal overbevolkte krankzinnigen-ge stichten anderen een maatschappij van menschen afgerigt tot allerlei kennis en wetenschap, maar practisch volstrekt onbruikbaar, omdat alle vrije ontwikkeling wordt onderdrukt, Ik geloof wel niet, dat het zulk een vaart zal loopen, maar toch is het niet te ontkennen dat er veel gevergd wordt en dat het beste behoedmiddel tegen overspanning en me- chanische afrigting juist hierin bestaat, dat de leerlingen telkens gedurende een betrekkelijk langen tijd meer aan zich zeiven zijn overgegeven, om dan weder met frisschen moed, naar ligcbaam en geest ontspannenden arbeid te kunnen hervatten. Eindelijk miskent de schrijver geheel den aard der inrig ting. Het doel der hoogere burgerschool is: kundige en practische menschen voor de maatschappij te vormen en niet om tot bewaarschool te strekken van jongens, wier ouders hen niet weten bezig te houden. De leerlingen der school zijn jongens, Hollandsche jongens, geen kinderen van 5 of 9 jaren. Zorg dat zij geen kwaad doen, maar overigens, geef hun vacantie; laat hun loopen en draven zooveel hun lust; zij zullen bij het hervatten der lessen des te geschik ter zijn om hunne werkzaamheden weder op te vatten, en, later in de maatschappij opgetredendoor hun voorbeeld bewijzen, dat de tegenwoordige inrigting der scholen met hunne vacantiën nog zoo dwaas niet is, als de schrijver in de Leidsche Courant ons wel zou willen doen gelooven. Een belangeloos belangstellende in de hoogere burgerschool. PARIJS, 21 December. De Patrie zegt, dat de cursus op de hoogeschool hedeu hervat is. Buiten het gebouw werd de rust bewaard, doch van binnen heerschte zulk een tu mult, dat de professoren belet werden hunne lessen te geven, FLORENCE, 22 Dec. In de Kamer van Vertegenwoor digers heeft de Minister van Binnenl. Zaken medegedeeld dat het Ministerie zijn ontslag heeft ingediendhetwelk door den Koning is aangenomen. In den senaat heeft de heer La- marmora daarvan mededeeling gedaan. 's GRAVENHAGE22 December. Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal, zitting van heden. De algemeene beraadslagin gen over de Staatsbegrooting zijn afgeloopen en liepen meestal over hnanciëele punten en door twee leden uit Limburg over het gebeurde met de wet voor de grondbelasting. Daarna zijn aangenomen, de hoofdstukken I en II met algemeene stemmen hoofdstuk Builenlandsche Zaken met 33 tegen 3 stemmen, R. K. Eeredienst met 30 tegen 5 en Hervormde Eeredienst met 30 tegen 4 stemmen. Morgen is hoofdstuk Justitie aan de orde. Amsterdam, 22 December. neüekl. Werk. Sch. 2i pCt. 61» 61 5 11> 3 7lf 4 951 95£ spanje Buitenl. 2i 361 Binnenl. 3 36| Portugal te Londen. 3 45 1856/59 3 45 rusland 1798/1816 5 98/J 5 4 5 5 5 1911 oostenrijk Metal. 5 56 5 6§ 2» 28t9f 5 78» Nationale. 5 59| 5 6 41 5 pCt. Turken 40,'g. 5 pCt. Amerika 65^. Mexico 23 (V 7 Ohio Spw. 62|. 6 u 18 82 70|. Grieken 13 5 Cert. 111. centr. Spg. 88 Mt. Coup. 27. Nation. 28.20. Amsterdam, 22 December. Koolzaad April. 96. Raapolie- vliegend 61^. Mei 54^-. Lijnolie vliegend 40. -Voor jaar 401. Granen onveranderd. Leiden, ter Boekdrukkerij van A, W. SIJTHOFF. ten dienste van het Middelbaar Onderwijs door Dr. T. C. WINKLER. Met Houtgravuren. Prijs f 2,50.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 4