Buitenlandsch Nieuws. uitbreken der ziekte tot onteigening en afmaking had moe ten overgaan in plaats van alles te laten af hangen van plaat selijke verordeningen die tot het doel te kort schoten in de vereischte middelen. De hoofdredacteur van het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhagede heer Iz. J. Lion, heeft, onder den titel van //Mijn Staatkundig leven", een uitvoerig geschrift in het licht gegeven niet //als zelfverdediging", maar als een dankoffer bovenal aan het Nederlandsche publiek, dat met steeds toenemende belangstelling zijn strijd voor de con servatieve beginselen schijnt te blijven volgen en te onder steunen." Bij die aankondiging, waardoor het werk meer algemeen bekend wordtvoegen wij nu een enkel woord tot aanbeveling, omdat de lezingen onpartijdige overweging hoogst- belangrijk is in onzen tijd, terwijl wij later op verzoek van den schrijver gaarne rond en onverholen daarover ons oor deel willen uitspreken. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te Utrecht Ds. W. Diemer te Alphen aan den Rijn. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 42°, des avonds te 8 uur 40°, te 10 uur 39u. Vrijdag morgen te 5 uur 39°, te 8 uur 40°, 's middags te 12 uur 42°, 's namiddags te 4 uur 37°. Men leest in de uProv. Noord-Brabantsche en 's Her- togenbossche Courant." Men durft beweren dat de goede lektuur niet zooveel af trek heeft als de zedenbedervende Romans! Wij zyn over tuigd dat een ieder bij het inzien van den Prospectus der Leesbibliotheek voor Christelijke Huigezinnen uitgegeven wor dende bij den heer Henri Bogaerts, opvolger van P. N. Ver hoeven, te 's Hertogenboschmet ons zal instemmen dat deze bewering onwaarheid bevat, te meer daar wij kunnen verzekeren dat een oplage van 10,000 exemplaren van deze uitgave geschiedt. WTat de goekoopte betreft, is ons geen werk bekend dat dit evenaart; immers voor drie gulden 's jaars ontvangt men acht boekdeelen elk van 250 pag. dus 2000 pagina's te zamen en de inteekenaren op den jaargang 180 6 bovendien als premie een allerkeurigst uitgevoerd portret van Z. H. Pius IX, dat in den gewonen handel minstens f 1.50 zou kosten. De jaargang 1866 zal, zoo als de uitgever in zijn Pros pectus zegt, voor de Leesbibliotheek een in alle opzichten merkwaardig jaar zijndoor sierlijk uiterlijk en degelijken inhoud zal zij alle vorige jaargangen overtreffen. Werken van onze voornaamste Nederlandsche schrijvers wier namen alléén ons voldoende waarborg voor de dege lijkheid van den inhoud gevenworden dit jaar in de Lees bibliotheek opgenomen. Men neme inzage van deze Leesbibliotheek. Wij wenschen haar een plaats in de Christelijke Huisge zinnen. Men berigt uit Brussel, dat de overleden Koning Leo pold heeft vermaakt een legaat van één millioen francs aan den Minister Charles Rogier en aan de heeren de Praet en de Conway ieder een half millioen. Koning Leopold II, Prin ses Charlotte en den Graaf van Vlaanderen zullen ieder 20 millioen francs ervenen de laatstgenoemde bovendien wat er nog overblijft In een te Berlijn gehouden vergadering van de ver- eeniging tot beoefening der staathuishoudkunde, maakte de emancipatie der vrouw het hoofdonderwerp der discussie uit. De voorzitter, de heer Prince Smith, bragt in herinnering dat er sinds eenigeu tijd een streven zich openbaarde om voor de vrouwen nieuwe of verbeterde middelen van bestaan tot stand te brengen. Die pogingen hadden intusschen geens zins den bijval van alle staathuishoudkundigen verworven. Men moest zich de vraag voorstellen, wat is de eigenlijke roeping der vrouw? huisvrouw en moeder te worden. Wan neer zij te laat of in het geheel niet huwen, missen zij die roeping ten eenenmale; wat men in dit opzigt ziet, kan men toch niet onvoorwaardelijk toeschrijven aan het missen barer roeping. Men waardeert intusschen te zeer de kracht en den invloed van het gezin, om dit te willen ondermijnen door al* lerlei proefnemingen. De pogingen tot emancipatie der vrouw staan in verband met de arbeidsvraag. De staathuishoudkun digen willen een verbetering van den toestand der arbei dende klassede oplossing ligt alleen en uitsluitend in de vermeerdering van het arbeidsvermogen zoodat de arbeid voorzien kan in de noodzakelijke behoeften des levens. Dit staat echter in rechtstreeksch verband met het huis gezin. Leeren wij dus de menschen niet slechts eenvoudiger en goedkooper te leven door vermindering der kosten van een huisgezin, maar trachten wij veeleer de vrouwen meer berekend te maken voor hare taak. In denzelfden geest sprak een ander lid, de Michaelis, bij het behandelen der vraag: is de vrouw productief voor de markt of voor huisselijken arbeid. (Men vergunne dien geheel wetenschappelijken vorm die al ligt tot een andere opvatting aanleiding zou kunnen geven.) De vrouw, was zijn antwoordis slechts productief voor het huisgezin. Zy vormt de arbeiders der toekomst; zij legt den grond van de be schaving der toekomst. Zij produceert echter niet alleen, maar onderhoudt en bewaart datgene wat het kapitaal vormt, zoo voor man als kind. De vrouwen behoeven ons waarlijk onzen toestand niet te benijdenzij staan volkomen met ons gelijkzij houden in stand wat zij hebben voortgebragt en leveren in de kinderen aan de toekomst over wat onze ar beid heeft verkregen. Het huisgezin is de staathuishoudkun dige eenheid en daarheen moet al ons streven leiden. Geen der beide sprekers wilde den voortbrengenden ar beid der vrouwen uitsluiten, noch de uitbreiding er van we ren, maar zij wilden niet toegeven, dat deze als wezenlijke en blijvende vooruitgang van een staathuishoudkundige ont wikkeling kon worden beschouwd. De productie der vrouw voor de markt is slechts te beschouwen als een klein kwaad om een grooter eenigzins goed te maken namelijk als een middel om, wanneer de vrouw niet ten volle aan hare be stemming voldoen kandaaraan eenigerraate te gemoet te komen. Het Amtsblattte Trier verschijnende, berigt, dat in vier gemeenten van het arrondissement Wittlich een aan stekende ziekte onder de schapen is uitgebarsten. Het mistte zoodanig te Londen gedurende de jongst verloopen dagendat niemand zich dan bij hooge noodza kelijkheid op straat waagde, niettegenstaande de gazlantaarns den geheelen dag ontstoken waren. - Drie Engelschen zijn door roovers in Griekenland ge vangen genomen. Er wordt 1000 voor ieder als losprijs geëischt. Twee hunner zijn in vrijheid gesteld, terwijl de derde als gijzelaar gevangen wordt gehouden. Kapitein Hall heeft een tweede verslag gegeven van zijn bevindingen aangaande het lot der expeditie van sir John Franklin. Het schijnt dat de gestrande schepen zijn onderzocht geworden en de overblijfselen gevonden zijn van een groot deel der bemanning, in bevroren en verminkten toestandterwijl de Esquimo's zich meester gemaakt hadden van den voorraad. Men meent dat er nog wel van het scheepsvolk in leven zullen zijn. De luidruchtige manifestatiën der studenten te Parijs duren nog altijd voort. Zij weigeren den cursus te volgen en leggen hunne gevoelens aan den dag, nu eens door schreeuwen en fluiten, dan weder door de professoren, die hun gunstig gestemd zijn en die hun schriftelijk van hunne meening in het bestaande geschil hebben kennis gegeven, met levendige toejuichingen te begroeten Talrijke politie agenten zijn voortdurend in het quartier Latin geposteerd. Gisteren en heden hebben op nieuw eenige arrestatiën plaats gehad. -Uit Mexico verneemt men het volgende: Op den 7den October jl. had een schrikbarend voorval plaats op de pas geopende spoorweglijn van Vera-Cruz naar Paso del Macho. De om 6 ure van het laatstgenoemd punt vertrokken trein is nabij den Soledad uit het spoor geraakt. De guerillas hadden namelijk een spoorstaaf losgemaakt; er stonden te vens 3 50 man van hen, waaronder 200 te paard, op die plaats op de loer. Een salvo, waardoor drie menschen ge dood werden, deed den trein stil staan. Al de reizigers werden geplunderd en naar het gebergte gesleept in ver schillende rigtingen. De vrouwen werden, na een langen 1 terugweg te voet te hebben afgelegdvrijgelatenmen bad

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2