Binnenlandsch Nieuws. N°. 1796. Zatnrdag 23 December. A°. 186 Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom» mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u, 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 a. 43 m.; 11 u. 43 m.; 3 u. 42 ra.; 4 u. 45 m.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u,, de overige dagen ,]5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden's namiddags ten 2 ure. Des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.j's namiddags te 8 u. 35 m. savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m.'snamiddags. Oost-lndisobe Laudpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijLa-Telegrauf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur's av.Spoorweg-Telegraaf dagelijks vaD 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouder»Maandag eu Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Ar o hit est is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 nur. Kantoor der Plaatselijke Aocijuseu, dagelijks van 82 uur en van 4—7 nur; der In- en Uitgaande Reohten en Acoijnsea dagelijks van 91 unr en van 36 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 93 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. UITHOOFDE DER FEESTDAGEN ZAL HET BLAD MAANDAG EN DINGS DAG NIET UITKOMEN. Z. M. heeft benoemd tot betaalmeester te Sas van Gent, Jiir, M. A. P. F. Nahuys, thans ontvanger der di recte belastingen en accijnsen te Hazerswoude c. s., uit welke betrekking hem tevens eervol ontslag is verleend. - Z. M. heeft tot burgem. der gemeente Leeuwarden be- O D coemd D. Zeper. Z. M. beeft aan D. Hoogeboomop verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gemeente Nieuwendam. Z. M. heeft, op verzoek, met 1 Jan. a. s., eervol ont slag verleend aan; Mr. H. R. van Hees, als rechter in de arr.-rechtbank te Alkmaar; Mr. F. J. A. Fles, als rechter in de arr.-rechtbank te Breda en J. D. C. C. de Molals notaris te Harderwijk. Op Zaturdag 23 dezer zal de audiëntie van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken niet plaats hebben. De Minister van Justitie heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat zijn audiëntiën op Woensdag en Don derdag, den 27sten en 2 8sten dezer, niet zullen plaats hebben. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft, bij het uitbreken der runderpest, de Re gering uitgenoodigd te doen instellen een onderzoek naar de smetstof dezer ziekteen wel door het microscoop. Of zulks geschied is en, zoo ja, met welk gevolg, is tot hier toe niet openbaar bekend gemaakt. Dit verzoek geschiedde op voorstel van Mr. Amersfoordt. Deze heeft, op verzoek van den Franschen gezant te 's Hagedaaromtrent een me morie ingediend aan den Franschen Keizer, waarin wordt betoogd, dat bij zulk een onderzoek waarschijnlijk zal blijken, dal de smetstof is van plantaardigen of dierlijken aard (schim melplanten of insecten). Mr. Amersfoordt was uitgenoodigd zich 2 0 December naar Parijs te begeven, ten einde met de Fransche commissie van onderzoek der runderpest hier over te beraadslagen, doch is daarin verhinderd, daar de runderpest is uitgebroken in den Aderpolder, onder Alke made, onmiddelijk grenzende aan de Haarlemmermeer. Een vertaling van de Fransche memorie, bewerkt met eenige uitbreidingen, zal eerlang in het blad de Runderpest ver schijnen. De Afdeeling Leiden en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw beeft zich tot het Hoofdbestuur geweud, met verzoek dat het zich zou rigten tot Z. M. den Koning, ten einde te vragen afdoende en doortastende maat regelen, bij de uitbreiding der runderpest, zoodat de lastige en weinig doeltreffende maatregelen, door de Regering ge nomen mogen vervangen worden door de zoodanigendie de hoop kunnen geven, dat de ziekte daardoor gestuit worde en wijken zal. Het Hoofdbestuur heeft aan dat verzoek voldaan by een adres, waarvan men den geest en strekking beoordeelen kan uit dezen volzin: //wij spreken het dan ook met vrijmoedig heid uit als onze innige overtuiging, dat thans nog kan, en zal het niet voor goed te laat zijn, moet worden beproefd, om door onteigening en afmaking van het aangetaste vee ver dere verspreiding der zoo geduchte ziekte te voorkomen." Uit de wekelijksche statistiek blijkt dat de runderpest zich meer en meer uitbreidt. - De Leidsche afdeeling zegt//zulke rampen mogen zwaar zijn om te dragendubbel zwaar wor den ze voorzeker, wanneer de overtuiging bij ons ontwaakt is, dat het ligt binnen het bereik van menschelijke krachten den voortgang der kwaal te stuiten en dat de bandendie than» het gemeenschappelijk verkeer op ongehoorde wijze knellen en belemmeren, reeds hadden kunnen zijn opgeheven of nimmer hadden behoeven te zijn gelegd, indien bij den aan vang welberadene en doortastende maatregelen waren in het werk gesteld. Zulk een overtuiging is de onze. Zij is ge grond niet op onze persoonlijke ervaring of op wetenschap pelijk onderzoek, maar op de geschiedenis der ziekte zelf. De feiten zijn daar om onze overtuiging te staven, dat overal waar een gestrenge lijn van afsluiting is en binnen die lijn, het rund dat ziek wordt, onmiddelijk gedood, in een diepen kuil gelegd, op de plaats zelf waar het sterft en met een dikke kalklaag wordt bedekt, terwijl al het ge zonde veedat met dit rund in dezelfde weide liep of op één stal heeft gestaan geslagt en het vleesch en den afval in den handel wordt gebragt, dat daar de ziekte heeftop gehouden." Wij gelooven ook, dat de Hooge Regering bij het eerste

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1