Evangelie-Prediki ng. B. J. KLAASHUIS Marseille-Batavia-Shanghai. Advertentiën. Vereeniging voor Christelijke Belangen. Eerste Kerstdag, 25 December, Tweede Kerstdag, 26 December, O VERLANDMAIL In een bijzondere correspondentie uit Parij» aan het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage leest men het volgende De comedie door de Pavijsche studenten te Luik gespeeld, zal voor hen nog als een treurspel eindigen. Het ligt niet op den weg van ons tegenwoordig regeringsstelsel om aan de studerende jongelingschap het congresje-spelen te veroor loven allerminst wanneer de «'lieve jeugd" zich opwerpt als hervormers der menschheid en daarbij nog tegen het Caesarisme te velde trekt. De revolterende studenten wer den dan ook in staat van beschuldiging gesteld en aan het gerigt van den akademischen senaat onderworpen. Ge zult begrijpen dat de strekking van het vonnis ligt te voorzien was. Nu het bekend is geworden, heeft het dan ook nie mand verrast. De lichtverspreiders zijn ten //eeuwige dage" de senaat gelooft dus aan een aardsche //eeuwige jeugd" van het voorrecht uitgesloten om de lessen der Parijsche akademie bij te wonenterwijl de senaat adviseert om hun ook tijdelijk het onderwijs-genot aan de andere akademiën van Frankrijk te ontzeggen. Hoewel ik gaarne erkendat de jeugdige dwazen een kleine tuchtiging verdiend haddenzoo komt het mij toch voor, dat zij nu wel wat heel zwaar zijn gestraft. Daaren boven zal het leerverbod niet baten. De grootste afdwaling der getuchtigde studenten is toch niet het feit dat zij een congres hebben bezocht, maar wel de omstandigheiddat zy op godsdienstig en politiek gebied daar stellingen hebben verkondigddie de omverwerping van alle geloof en gezag met zich brengen. Dit nu is een ziekte der ziel, waartegen een dwangmaatregel niet als een medicijn kan dienen. Gees- teskranken als de Parijsche congreshelden moeten aan de opvoedende liefde der hoogste wijsheid worden aanbevolen, met geweld kunnen zij niet van hun doolweg worden te- ruggebragt. In dit feit treedt bij vernieuwing de gronddwaling van het Napoleontische regeringssysteem in het licht; door uit- wendigen dwang wil men de ontwikkeling der ideën bij de natie tegenhouden. Dit nu is een zedelijke onmogelijkheid zulk een streven is noodlottig en werkt daarenboven doodend op de vrije werking van het volksorganisme. Laat men den menschelijken geest geheel vrij, dan zal men natuurlijk wel allerlei afzigtelijke begrippen zien geboren worden zooals de godloochenende denkbeelden der veroordeelde studenten maar daartegenover zal de kracht der goddelijke waarheid zich steeds uitbreiden en ten laatste zal het kwade over wonnen worden door het goede. De toegangsprijs voor de internationale tentoonstelling te Parijs van 1S67 zal waarschijnlijk 21 fr. zyn Vrijdags 5 fr. Niemand zal kosteloos worden toegelaten. Er zullen door- loopende abonnements-kaarten gegeven worden voor 100 fr. aan heeren 60 fr. aan dames en 20 fr. aan kinderen. We- kelijksche abonnementen zullen, al naar ze voor 1,2, 3 of 4 personen zijn, 8, 14, 20 of 24 fr. kosten, 's Morgens tusschen 9 en 10 uur zal de toegangsprijs verdubbeld zijn. Voor eenigen tijd heeft de Onder-Koning van Egypte te Parijs pantoffels besteld voor al de vrouwen van zijn ha rem, die hem elk paar 25,000 francs kosten. OFFICIEEL. KIEUW». Burgerlijke Stand van Leiden, van den 14den toten met den 20sten December 1865. ISevallen: C. C. Weil, geb. Zirkzee, D. - M. Fakkel, geb. Taffijn Z. - J. C. Verbiest, geb. Vroom, Z. - M. C. Horree, geb. Boehlé, Z. J. E. Mootengeb. Koomen Z. C. Jurgens, geb. Eradus, Z. - J. Aalbersegeb. Kerkvliet Z. - J, Slikkelorum, geb. Stoute, Z. - E. G. Duijster, geb. ZaalbergD. - H. J. Makkowed. PlattelZ. - J. Kramer geb. Verhoogt, Z. - M. J. Segaar, geb. BeijZ. - J. C. de Vrind, geb. TepolZ. - S. Briejergeb. Augustijn, Z. - C. C. van der Heiden, geb. van Venetien, D. - W. G. Blote, geb. Schmitt, Z. - K. Dreef, geb. MeletD. - M. F. van Wijk, geb. Massa, Z. - P. Schuurman, geb. de Vrind, Z. - C. H. van den Bosch, geb. Broer van Dyk, Z. - A. Stoeke, geb.. van Ees,-D.. G. H. Bakx, geb. Pfeiffer, Z. - K. Perin geb. Dulman D. - E. M. Salageb. EbersonZ. - C. C. R. de Wilde, geb. Hartwijk, D. - J. Jonke, geb. SnoekerZ. Gehuwd: C. E. La Lau jm. met E. Kuiper jd. - J. van der Lelij wedr. met A. M. Kwestroo wed. - H. Lips jm. met M. P. Kooien jd Overleden: A. Smits geb. van Houten 82 j. - P. Favier Z. ruim 3 j. - T. J. van Gaaien Z. bijna 3 m. - A. Lacourt Z. 4 w. - W. J. van Rijn Z. ruim 8 m. - Alb*. Cath\ Semel 70 j. - M. Etienne D. 2 j. bijna 10 m. - M. O. Schneider geb. Knops 46 j. - J. E. Spaanderman D. bijna 3 m. - J. van Belle 6 8 j. - M. C. van der Blij geb. Wouters 80 j. - J. Cou- vée 87 j. - B. van der Lelie 75 j. - D. Gressie geb. Hembker 87 j. - F. Carton 23 j. Er wordt ten spoedigste gevraagd een JON GELING goed kunnende naaijen en vouwen bij P. MOLENAAR Jr., Boekbinder, Korte RaamsteegWijk II, N°. 2 69. Zondag 24 December 1865 des avonds ten ges ure, Ds. H. J. R. Cf. THEESINCf, Pred. te Botterdam. des avonds ten zes ure, Os. J. H. CfUMIKG, Jr., Pred. te 's Hage. des avonds ten zes ure Os. O. CHAATEPIE OE LA SAUSSAYE, Pred. te Botterdam. ZAAL, Noordeinde. te DEYEKAMP (Overijssel) levert af tot de minste prijzen Grof Dennenzaad, pinus silvestrusde 5 ons f 1, Fijn Dennenzaad1, Larixzaadnu 1,5 0. Tweejarige Elsplanten de 100 stuks 0,25. Eenjarige Finger Eisen 1000 0,75. Hetzelve wordt franco ter bestemming bezorgd. De Zaden zijn alle in de zon gedroogd en kunnen dus dadelijk afgeleverd worden. der IHESSAGEftllli IMPÉRIALES. Vertrekt van Marseille den 19den van elke maand. Transport van PASSAGIERSGOEDEREN en SPETIE. Vaste Doorvrachten en Directe Connossementen van Rot terdam tot Singapore, Batavia, Hongkong, Shanghai, Ma dras en Calcutta. Geregelde aansluiting te Singapore voor Batavia. Aan Gouvernements Ambtenaren wordt eene belangrijke reductie toegestaan. Kleine Collis, Monsters etc. kunnen op zeer billijke voor waarden worden verzonden. Tot inschrijving van Passagiers en Goederen en het ver krijgen van alle inlichtingen adres bij SMITH C0., te Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 3