Buitenlandscb Nieuws. te 10 uur 39°. Donderdag morgen te 5 uur 39°, te 8 uur 39°, 's middags te 2 uur 43's namiddags te 4 uur 42°. Uithoofde van de begrafenisplegtigheid van Koning Leopold waren Zaturdag 11. te Londen een aantal winkels en werkplaatsen gesloten. Yele particulieren hadden een rouw vlag uitgestokenterwijl aan boord der meeste schepen de vlaggen halfstok waren geheschen. Tijdens de overbrenging van het lijk naar Laeken werden van den Tower en in het Park kanonschoten gelost. Ook te Windsor en Eton hebben dergelijke eerbewijzen plaats gehad. lu eerstgenoemde plaats is het regement grenadiers uitgerukt zonder muziek, terwijl de officieren een rouwstrik om den arm droegen. Op andere plaatsen werden de klokken geluid. Zondag was in verschil lende kerken de predikstoel met zwart gedrapeerd en wer den toepasselijke leerredenen uitgesproken. Uit Schulpforta verneemt men dat professor Dr. Karl Keil (in de wetenschappelijke kringen door zijn onderzoekin gen op het gebied der inscriptiën bekend) den 15den dezer na een kort ziekbed zacht ontslapen is. Bij de inrigting, aan welke hij ook zijn opleiding heeft genoten heeft hij meer dan 25 jaren trouw als leeraar gewerkt, eu door den dood van dezen manwiens roem als philoloog en paedagoog ge vestigd was, lijdt zij een gevoelig verlies. Ten gevolge van den lagen waterstand van den Rijn hebben tegenwoordig herhaaldelijk onheilen plaats door aan zeiling en het stooten op rotsen, waar vroeger geen gevaar bestond. Zoo zonken twee geladen schepen door dergelijke oorzaak in de nabijheid van Bacharach. -Het schoolwezen in Mecklenburg Schwerin is in eenen verschrikkelijken toestand. De Mecklenburgsche schoolmees ters zijn meestal handwerkslieden, dikwijls ook koetsiers, hoveniers, enz. Hun inkomen is in den rege! zoo erbarme lijk, dat het op verre na niet dat van een daglooner be reikt. Wanneer men goed lezen schrijven en rekenen als het minimum van het lager onderwijs beschouwt, dan heb ben in het Mecklenburgsche van de 100 recruten nog 94 een gebrekkige of in het geheel geen opleiding. Ir. deze landstreek kunnen 39 procent lezen, schrijven, noch reke nen. Dit resultaat is gegrond op raededeelingen van de statistieke bureaux van het Groothertogdom nopens den toe stand der beschaving der van 1853 1865 ingeschreven recruten. Een burgerlijk grondbezitter, Bock, te Gr.-Welt- zienheeft thans aan de vergadering van den Landdag een voorstel ingediendwaarin op verbetering van het school wezen in Mecklenburg Schwerin wordt aangedrongen. Het comité beveelt de verwerping van het voorstel aan. Te Londen is een maatschappij opgerigt om naar de lading te visschen van een schip, dat in 17 95 op de kust van Cornwallis vergaan is en onder andere 27 millioen dol lars bevatte. Van tijd tot tijd zijn er van die munten op het strand geworpen en men heeft dus eenigen grond om te vermoeden dat de onderneming haar doel zal bereiken. Dingsdag morgen had in Mitre-square Aldgate, een ontploffing van zoogenaamd Chineesch kunstvuurwerk plaats, die aan twee personen het leven kostte. Op een hoven-ach terkamer hadden twee cigarenmakers eenig Chineesch vuur werk gereed gemaakt; juist was er iemand bij hen gekomen om een gedeelte daarvan te koopen toen een daarmede ge vulde doos ontplofte en de kamer in vlam zette. De kooper sprong uit het raam en kwam met zware kneuzingen vrij doch de beide werklieden kwamen bij den brand om. Weder is er een Eenian gearresteerd, de klerk van deu befaamden John Rea, van Belfast, die beschuldigd wordt een dreigenden brief aan den procureur-generaal geschreven te hebben betreffende de terechtzitting te Dublin. Die persoon werd reeds vroeger tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld wegens oproerige taal. M'Afferty, de eerste der Feniansdie voor de recht bank te Cork heeft terechtgestaan, is, bij gebrek aan vol doende bewijzen, vrijgesproken. Hij is Amerikaan van ge boorte. De Globe, hoewel van meening dat er redenen tot zware vermoedens tegen hem bestonden acht deze afloop der zaak niet ongelukkig omdat niet de jury alleen maar ook de rechtbank op zeer deugdelijke gronden tot zijn vrij spraak heeft besloten. Zaturdag avond zijn op het station van Plymouth twee spoortreinen in botsing geraakt, ten gevolge waarvan ver. scheiden reizigers kneuzingen hebben bekomen. Op de kermis te Roubaix verdrong zich de menigte rond een marskramer, die allerlei voorwerpen liet verloten. Een jonge boerin had het oog op een rooden doekdie onder de prijzen was en waagde kans op kans om deze te winnen, maar vruchteloos. Eiudelijk was zij al haar geld kwijt. Zij bood hare parapluie aan maar de koopman stelde haar voor, haar het hoofdhaar af te knippen eu daarvoor 20 loten te geven. De kans was te verleidelijk en de boerin onderwierp zich aan de operatie. Toen zij al haar schoon haar kwijt was, ving de loterij weder aan. Op negentien nommers was zij ongelukkigop het twintigste viel een prijszij trok een haarkam. -De tandmeester Bruck te Breslau heeft een werktuig uitgevondendat hem in staat stelt door middel van gal- vanisch licht den mond inwendig te verlichten, waardoor meD in staat is deze in alle bijzonderheden te zien. Het werk tuig staat in verband met een camera obscura, waardoor de inwendige deelen vergroot worden. Men acht de uitvinding van zeer groot belang voor de genezing van mond- en keel- ziekten, - Te Montpellier heeft het Woensdag ochtend van 9 tot 12 ure gesneeuwd, evenzoo te Reims; kort daarna was de temperatuur weder zacht. De groote gebeurtenis van den dag is de terugkomst van Prins Napoleon (Jéröme) op de Tuileriën te Parijs. Met groote belangstelling doet ieder zich de vraag in welke verhouding de Prins voortaan tegenover het hof zal staan, Zijn afwezigheid is bijzonder opgemerkt in de kapel der Tui leriën bij gelegenheid der voltrekking van het huwelijk van Prinses Anna Murat en den Hertog de Mouchy. Men ver- haalt dat de Prinses schitterde van diamanten. Zij droeg heel haar huwelijksgift van 1,500,000 frs. bij zich in diamanten, paarlensmaragden en welke edelgesteenten meer. In hare Hertogelijke kroon droeg zij twee diamanten ter waarde van 200,000 fr. Men verhaalt mede wonderen van het kleed dat de jonggehuwde droeg en dat van onderen versierd was met een kant ter waarde van 200,000 fr. Maandag heeft de inzegening plaats gehad van het huwelijk van Prinses Anna Murat met den Hertog de Mou chy. Het burgerlijk huwelijk werd bij uitzondering gesloten in het hotel van Prins Murat, de kerkelijke inzegening ge schiedde door den aartsbisschop van Parijs in de kapel vau het paleis der Tuileriën. De Prinses werd in een hofrijtuig, met zes paarden bespannen, afgehaald. Prinses Anna Murat is geboren 3de Januarij 1841. Na de mis en het dejeuner is het jonggehuwde paar naar het kasteel Moucby vertrok ken. Naar men verneemt zal de Hertog zich candidaat stel len voor een der vacerende zetels in het Wetgevend Lig- chaam. De onlangs krankzinnig geworden doctor Jobert de Lamballe te Parijs was zoo gierig, dat men in zijn geld kist 2,500,000 francs heeft gevonden, die er renteloos la gen. De oorzaak zijner krankzinnigheid ligt in de daadzaak, dat hij allengs zijne clientèle zag verminderen. Eenige wynbrouwers hebben het voornemen opgevat om een congres te beleggen, gewijd aan de belangen van wijnbouw en wijnhandel. Aanvankelijk wilde men daartoe te Macon of te Parijs bijeenkomenmaar het gouvernement weigerde de noodige vergunning en legt sedert zoo veel hinderpalen aan de zaak in den weg, dat de voorstanders van het congres verpligt zullen zijn de grenzen over te trek ken. Men spreekt van Genève als plaats van bijeenkomst. De oppositie van de zijde der regering schijnt daaraan te moeten toegeschreven wordendat zij het congres verdenkt van maatregelen te willen uitlokken tegen den ontzettend hoogen accijns die op den wijn drukt bij den invoer in sommige steden. Van wege het Ministerie van schoone kunsten te Pa- rys, is aan de tooneeldirecteurs een circulaire gezonden om hen uit te noodigen te zorgen dat de actrices niet zoo naakt ten looneele verschijnen, namelijk niet zoo decolleterennoch ook hunne japonnen zoo kort maken. Deze aanmaning is zeer van pas, want waarlijk, in dit opzigt dreef men tegenwoor dig het schandaal ten top.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2