N°. 1794. Donderdag 21 December. A®. 186 Uien nieuwe plaatselijke directe belasting. Binnenlandsch Nieuws. JIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 2 u. 37 m.; 6 n. 6 m.j 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 a. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 <t. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen ,^5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden's namiddags ten 2 ure. Des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuvrstraat:'s morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s namiddags te 8 u. 35 m. savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m.'s namiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, l en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 916 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUa-Telegraaf, Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Xelegraof dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m.av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethoudert, Maandagen Donderdagte 11 uur. Commune van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelyks van 102uur.-D< Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. &antoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 82 uur en van 4>7 uur;der In- en Uitgaande Rechten en Aocijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uur. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts VIII. Er zijn than9 drie verschilleude ontwerpen ter keuze van dea Leidschen Gemeenteraad: dat van het collegie van da- j gelijksch bestuur, een van den wethouder de Fremery en een van het Raadslid Scheltema. Op den voorgrond treedt de vraag: of zij allen voldoen aan den eisch der gemeente wet, zoo als de Regering die stelt om de Koninklijke mag- tiging te erlangen? Allen nemen uitsluitend een of meer grondslagen van de personele belasting, om daarop een belasting of hoofdelijke omslag van het inkomen der belastingschuldigen te bouwen; de beide eersten bovendien zijn te beschouwen als gemeenteopcenten van de personele belastingwaardoor het maximum wordt overschreden; een en ander in strijd met de artikelen 243 en 247 der gemeentewet. Het plan van den heer Scheltema is naar ons inzien het minst onwet tig omdat de kadastrale huurwaarde der woonhuizen als voornaamste grondslag is genomen en derhalve niet in strijd met de beide artikelswaarin alleen de tweede grondslag als mobilair zou vallenmaar dat weder van de 4de grond slag der personele belasting in een zeer belaDgrijk opzicht daarvan afwijkt, daar algemeen de schatting en niet het tarief van classificatie naar de huurwaarde daarvoor tot maat staf is gesteld. - In het beginsel zijn wij overeenstemmend, maar in de toepassing ligt het verschil daarin, dat wij in plaats van het vijfvoud van het auderhalfmalig bedrag en de classificatie van 1} tot 2 pCt., zouden nemen het tien voud tot het zestienvoud der kadastrale huurwaarde, ver meerderd met de geschatte waarde van het mobilair en daar van te heffen naar mate der behoeften 12 of 3 pCt. De uitkomst zal alsdan gewis zijn een meer gelijkmatige ver deeling van den last in verhouding tot de kracht van alle belastingschuldigen. Van alle belastingschuldigen? Gewis, want het moet da delijk in het oog springen dat er wel niemand volgens het plan van den heer de F. komen zal in de klasse van 7 50 omdat daarvoor geen maatstaf bestaat, want hij gaat niet hooger dan 5 85 voor één enkel persoon, terwijl de heer S. niet hooger treft dan 440. Of is dat juist een argu ment tegen het plan van laatstgen. en vóór dat van den heer de F., dat men de aanzienlijksten het meest treft? Dat zou waar zijn als er niet in het plan van den heer S. meerde ren in zulk een aanslag van 440 vielen. En daarvoor is integendeel meer grondomdat bijv. van twee personen die huizen tot dezelfde huurwaarde bewonende een paarden houdt en de andere nietzoodat de aanslag in de perso nele belasting van de eerste hooger is dan de andere, of schoon welligt beiden betzelfde vermoedelijk inkomen hebben. Het plan van den heer S. gelijkt veel op het 's Graven- haagsche plan en vermijdt, let wel! de gebreken van de personele belasting, die deuren, vensters en haardsteden ook voor een redelijken maatstaf heeft voor de vertering en waarin ook ligt het gebrek der beide andere ontwerpendie de hoofdsom van den aanslag in de personele belasting voet stoots aannemen. De classificatie in het plan van den heer de F. als een bijwagen opgenomen waarin de minvermogenden in de achterbuurten met de ingezetenendie op kamer3 wo nen moeten geplaatst wordennaar een willekeurigen maat staf, maakt dat plan minder aannemelijk dan dat van het collegie van dagelijksch bestuur, welks groote verdienste is, dat het bijna tien jaren heeft gewerkt en geen bezwaar vond, maar waartegen alleen en zeer waarschijnlijk bezwa ren zullen oprijzen als, in plaats van ƒ56,000 de hoofde lijke omslag wordt geheven tot het dubbel of het driedub- beld bedrag. Mogen de beraadslagingen van den Leidschen Gemeenteraad zich in grondigheid en onpartijdigheid evenzoo kenmerken als dat bij den 's Gravenhaagschen Gemeenteraad het geval was, dan is de uitkomst niet twijfelachtig. Z. M. heeft tot hoogheemraad van Rijnland benoemd den heer A. van Stralen. Z. M. heeft benoemd tot schoolopziener in het 2de j r:

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1