Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. de mogelijkheid der toepassing van een classificatie, waarvan wij de uitvperlijkheid zeer betwijfelen, en van een opbrengst der aanslagen van de geringe burgers en arbeiders die in huisjes wonen van f 3 5 tot f 5 0 huurwaarde, bij 's Rijks personele belasting vrijgesteld. Wanneer die opbrengst, op p. m. f7000 berekend, faalt, dan zal misschien alleen de laagste klasse minder betalen maar daarvan hangt dan ook alles af, om te komen tot het geraamde cijfer der opbrengst In beginsel komt het voorstel van den heer S. met het 's Gra- venhaagsche plan overeen met dit verschildat de kadas trale huurwaarde is genomen in plaats van de huurwaarde voor de personele belastinghet mobilair is berekend naar de geschatte waarde in plaats van één vijftiende en geen paarden als derde grondslag zijn aangenomen. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Ternaard c. a. de heer E. J. Woudsma, thans in dezelfde betrekking te Warga C. a. Naar men verneemt, zijn heden Dingsdag de rappor teurs over de cultuurwet, zijnde de HH. Blussé, v. Bosse, v. HeukelomMijer en Rochussen vergaderd geweesttot vaststelling der bouwstoffen en punten voor het voorloopig verslag nopens het sectie-onderzoekdat al de dagendat het geduurd heeft, door een zeer groot aantal leden is bijge woond. Reeds vroeger is gemeld en nader kan bevestigd worden dat in de meeste afdeelingen de meerderheid in an dere een groot getal leden zich met de hoofdbeginselen dezer gewigtige voordragt heeft kunnen vereenigen, behoudens aan merkingen en bedenkingen op sommige onderdeelen en op de wijze van toepassing van sommige beginselen. Maandag heeft aan het locaal van het provinciaal be stuur in Zuid-Holland de aanbesteding plaats gehad van het maken en leveren van twee ijzeren schepraderenten dienste van den stoom-watermolen aan den Arkelschen dam prov. Zuid-Holland. Daarvoor waren acht inschrijvingsbillèt- ten ingekomen. De minste inschrijvers waren de heeren D. A. Schetlen en Comp. te Leiden, voor de som van f 4,6 00. Daarna had de aanbesteding plaats van het aanleggen van drie kribben tot verbetering van de rivier de Lek, onder de gemeente Nieuiv-Lekkerlandprov. Zuid-Holland. Daar voor waren zestien inschrijvings-billetten ingekomen. De min ste inschrijver was den heer K. Bakhuizen, te Sliedrecht, voor de som van f 9,940. Men schrijft uit Venlo, dat aldaar zijn verschenen de heeren Mrs. Jessé, raadsheer, Battaadvocaat-generaal en Dibbitsgriffiereen commissie uit het provinciaal ge rechtshof in Limburg ten einde een onderzoek in te stellen naar het kantongerecht van Venlo. Naar men zegt, heeft dit onderzoek plaats op de se dert lang bestaande geruchten, namelijk dat bij dat gerecht van geen enkel uitgesproken vonnis een behoorlijke minuut zou worden gehouden dat èn de extracten voor de executie der strafgevangenis èn die voor de inning der boeten en kosten van de concepten zouden worden afgeschreven. Een rijks-veldwachter is in de gemeente Spanbroek bij Hoorn gruwelijk vermoord. Na een erge mishandeling heeft men hem in het water geworpen. Het lijk is naar Hoorn vervoerd, maar het onderzoek naar den dader heeft nog tot niets geleid. Men verneemt dat Dr. A. Pierson geantwoord heeft op Dr. Réville's brief, die onlangs onder den titel Nous maintiendronsverscheen. Dat antwoord zal spoedig ver schijnen onder den titel: De Moderne richting en de chris telijke kerk." Beroepen bij de Hervormde gemeente te Utrecht Dr. W. H. Krijt te Groningen en te Vorden, Ds. J. G. P. Muller Jz. te Mijdrecht. Met genoegen kondigen wij de tooneel-voorstelling van Donderdag a. s. aan, die bestaan zal in: Angelo,Tyran van Padua. Gaf Mevrouw Ristori dit drama op Dingsdag den 12den dezer maand, als haar afscheids-voorstelling te Amsterdam, en zoo als altijd met den besten uitslag, wij hadden niet gedacht, dat op ons Leidsch tooneel dit mees terstuk van Victor Hugo zou worden opgevoerd doch nu mogen wij het Leidsche publiek geluk wenschen en waarom?. Wij verwachten dat Mevrouw Kleine, die in de rol van Tisbeeen tooneelspeelsterzal optreden wel het spel der groote tragedienne zal gevolgd hebben en nunog ondei den indruk van al dat heerlijke, een genot verschaffen zaleen Ristori waardig. Onder de personen die Mevrouw Kleine zullen ter zijde staan, vinden wij de heeren Roobo! als Angelo Malipieri, Podesta, Kistemaker als Rodolfo en Veltman als Homodei. - Bewonderden wij den laatste in Judith in de rol van Holofernus, niet minder zal hij om bevallen als den geheimen dienaar in den raad der tien mannen. Wanneer wij goed ingelicht zijn, dan is deze de laatste voorstelling die het Amsterdamsch tooneel-gezelschap geven zal; wij bejammeren dit, aangezien het publiek wel getoond heeft dat zij met dit zoo verdienstelijk tooneel-gezelschap is ingenomen. - Voor de vrienden van boert en scherts wordt een zeer aardig blijspelDe Debutant opgevoerdwaarin de heeren van Golverdingen en Wijnstok met de dames Berkman en van der Tinck veel genoegen zullen geven, Met gerustheid bevelen wjj deze voorstelling aan. Ingezonden De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 42°. Dingsdag morgen te 5 uur 3 8°, te 8 uur 3 8°, 's middags te 1 2 uur 44°, 's namiddags te 4 uur 42°. Te Dieuze gaf de heer Travers, eigenaar eener mena gerie een voorstellingwaarbij hij onder anderen met zijn jeugdige vrouw in het hok van een luipaard verscheen, Naauwelijks had het dier de vrouw in het oog of het sprong op haar toeverscheurde haar aangezigt en hals en zou haar op de plaats gedood hebben, indien de heer Travers niet den moed had gehad het woedende dier op een gegeven oogenblik de gebalde vuist in den muil te steken. Dat hielp slechts een seconde, - de tijd, dien de luipaard noodig had om vuist en voorarm met de stalen tanden te verpletteren, Daarop wierp het door het zien van bloed meer en meet tot razernij gebragte dier zich op de beide echtgenooteD. Reeds had dit vreeselijk tooneel volle drie minuten geduurd, De toeschouwers waren in de letterlijke beteekenis van het woord, van schrik verstijfd. Een hunner, de heer Cotriot had echter zijn tegenwoordigheid van geest niet verloren en was het hok zoo digt mogelijk genaderd, ten einde te zien of hij den ongelukkigen Travers en ziju vrouw ook eeuige hulp kon bieden. Op het punt van andermaal op de deer niswaardige vrouw los te springenwas de luipaardom ruimte voor den voorgenomen sprong te winnen, ruggelings naar de tralies gekropen, waardoor zijn staart naar buiten stak. Reeds kromde het dier zich voor den sprong, toen de heer Cotriot met bliksemsnelheid den staart van het oudier greep en zich om den pols wikkelde. Naauwelijks merkte de luipaard den toeleg, of hij wendde zich schuimbekkend om, ten einde zich op zijn aanrander te werpen; maarden heer Cotriot bleek gelukkig iemand van groote spierkracht te zijn den staart van het dier uit alle magt naar zich toe trekkende, slaagde hij er in den luipaard in bedwang te houden tot dat de bediende der menagerie den heer Tra vers met zijn vrouw uit het hok had verwijderd. Beiden zijn vreeselijk gehavendzéé zelfs dat er vrees bestaat voor het verlies van hun leven. Graaf Russell heeft gehoor verleend aan deputatiën van Engelsche zendeling genootschappen en vergaderingen welke klagten over de maatregelen der overheden tot her stel der orde op Jamaica kwamen inbrengen, en inzonder heid een hard oordeel over den gouverneur dier kolonie den heer Eyre, uitspraken. De eerste Minister hoorde de klagten met belangstelling aan, maar deed tevens de daarin zigtbare overdrijving uitkomen en vermaande tot een bedaard en onpartijdig oordeel. Er zijn enkele nadere bijzonderheden bekend gewor den nopens het ongeval, op Woensdag 11. in het kanaal overkomen aan de Samphire, een der fraaije mailbooten van de LondonChatham en Dover spoorweg-maatschappij. Na de aankomst van den expres-trein van Londen werden in genoemde boot ongeveer 70 passagiers benevens de mailpak-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2