de week beginnende den 3den December en eindigende den 9den December. - Daaruit blijkt dat er in die week zijn aangetast 1439, aan de ziekte gestorven 142, afgemaakt 270 hersteld 81, en aan het einde der week nog ziek 946 runderen. Sedert het begin der veeziekte zijn in 't geheel aangetast 12.787, aan de ziekte gestorven 35 98 afgemaakt 3622, hersteld 3 627 runderen. De ziekte heeft zich in deze week voor het eerst ver toond in de gemeenten Zuid-Beijerland, Hagestein en Nootdorp. Woensdag kwamen te Zwolle per Zwolsche stoomboot van Amsterdam de heer Dieudonnédirecteur van de eerste Nederl. .stroovlechterijen een twintigtal meisjes, die door het bestuur der afd. van de vereeniging ter bevordering vau fabriek- en handwerknijverheid verwelkomd werdenen in Odéou proeven gaven van bekwaamheid in dezen tak van nijverheid, om dien zoo mogelijk te verbreiden. Er werd ten slotte een tombola van gevlochten voorwerpen gehouden. Men hoopt, dat deze nijverheid een belangrijke bron van bestaan voor de volksklasse zal zijn. Zaturdag morgen is de schroefstoomboot van Vegchel naar Rotterdam zoo hevig met een groot met hout geladen vaartuig op de Zuid-Willemsvaart in botsing gekomendat het vaartuig onmiddelijk is gezonken, en dwars in het kanaal liggende den doortogt voor stoombooten en schepen verspert. Zondag avond ten 10 ure is er brand uitgebarsten in de stoombrood- en meelfabriek van den heer Mouton onder Hillegersberg. Te Pingsum bij Harlingen is Vrijdag avond een boer derij van den heer S. Dijkstra afgebrand, waarbij 2 6 run deren en 5 paarden zijn omgekomen. Er worden wel eens bijzonderheden van langen leef tijd medegedeeld. De gemeente Boxtel heeft hierin ook een bijzonder voorrecht. Zoo wonen te Boxtelgehucht Luissel de tweelingbroeders van der Meyden die den hoogen ouder dom van 85 jaren bereikt hebben. Als men nagaat dat twee- of drielingen meermalen niet te zamen in leven blijven mag men zich te meer verwonderen dat gezegde gebroeders reeds 85 jaren geleefd hebben, en beide nog zeer gezond zijn. Tij dens het jubilé hebben zij beiden in de parochiale kerk al daar nog het jubilé gehouden. De kerk staat 1| uur van hunne woning, in welke woning zij van hunne geboorte af te zamen woonden. Ook woont te Boxtel zekere Willem Franc kendie 93 jaren bereikt heeft, en meermalen in de week 4 of 5 uren te voet aflegt. Men zou wel een 2 5tal mannen en vrouwen kunnen noemen, die daar reeds den leeftjjd van ruim 85 jaren bereikten, en nog gezond hun gewoon dage lijkse!) werk doen. Terecht wordt dan ook Boxtel voor een der gezondste plaatsen van Noord-Brabant gehouden. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Giessen en Rijswijk Ds. J. Appel te Noordeloos; - te Warns en Scharl Ds. J. A. Viëtor te Dantumawoude. Aangenomen door Ds. I. A. ten Bokkel Huinink te Oud-Alblas het beroep naar Waspik en bedankt voor dat naar Hengelo. Ds. P. H. Hugenholtz te Leeuwarden heeft het beroep naar de Nederduitsche Hervormde gemeente te Amsterdam aangenomen. Bij de aanbestedingdie heden Maandag door HH. Burgemeester en Wethouders is gehouden, werd de levering van licht- en brandstoften ten behoeve der gemeente gegund aan de minste inschrijvers, als: 1°. aan E. van Duuren de grove steenkolen voor 1.395 de ioo pond, - het steen- kolengruis voor 325 een het half mud, de beuken blokken voor f 7,20 en het keukenhout voor f 9,10 de wisse; - 2°. aan de Wed. J. Molet, de lange turf voor 5 0 cents de 100 stuks; 3°. aan J. H. Berkeukamp de korte turf voor 535 cent de ton of dubbelde mud; 4°. aan A. J. Wij- tenburg de houtskolen voor 60 cents het halve mud en 5°. aan Verkouw en Stokhuyzen de olie voor 635 cent de kan en de kaarsen voor 69 cent het Nederl. pond. Bij de gelijktijdig plaats gehad hebbende verpachting zijn de visscherijen in de vroonwaleren gepacht voor f 300 door M. Spaargaren, wonende aan de Haarlemmertrekvaart een partij weiland aan de slaagsloot voor 195 door P. Dreef; een partij weiland aan de Pesthuislaan voor 160 en een partij weiland aan de achterlaan bij de militaire strafgevangenis voor 20 5 beide door H. Borgerding. Wij vernemendat op Donderdag 4 Januarij aan staande in de Stads-Gehoorzaal zal worden gegeven een con cert, waarop zich zal doen hooren onze voormalige stadge. noote, Mej. Cornelia Froschhart, als zangeres hier en elders zeer gunstig bekendbenevens haar broeder den heer P, Froschhartop de cornet a piston en den heer L. Hrimaldy van Amsterdam op de viool. De beminnaars van zang- en toonkunst wordt daardoor een genotvollen avond bereid, daar het wel niet aan belangstelling ontbreken zal om dit plan te ondersteunen en alzoo te toonendat binnen Leiden de concerten van bekwame artisten voldoende deelnemin'; ontmoeten. Uit Parimaribo wordt ons van dd. 1 Nov. het vol- gende gemeld Indien men het hier uitkomend oppositieblad, de West- Indiër geheeten moet gelooven dan ziet het er in de ko lonie al heel slecht uit en gaat alles den kreeftengang. Het Gouvernement laat dit blad groote vrijheid van schrijven, ofschoon het toch onder censuur staat, en zooals nog deze week, halve kolommen in blanco verschijnen door den Pro cureur-Generaal doorgehaald omof verbeterd en verau derd, of geheel weggelaten te worden. Evenwel schijnt aan particulieren die er stukken inzenden meerder vrijheid nog gegeven en de censuur op hen niet toegepast te worden waarvan bewijs is, dat dezer dagen door een Israëliet, en door een voormaligen Pooltwee predikanten zeer gekriti seerd zijnop de wijze namelijk zooals zulke heeren kun nen kritiseren, dat is: zonder kennis van zaken, maar al leen, om wat te zeggen, en om hunne zoogenaamde ge leerdheid te luchten te hangen. Later is van een lid dei Hervormde gemeente een stuk geplaatstdie den Israëliet deftig op zijn plaats zette. - We hebben hier anders genoeg dagbladen één het Officiële Gouvernementsblad dat 3 maal per week; een onnoozel krantje, het Koloniale Nieuwsblad dat ook 3 maal per week uitkomt, en dan de reeds ge noemde West Indiër, die 2 maal per week uitkomt. Maar behalve deze worden wij nog bedreigd met een vierde blad dat den naam van Kolonist zal voeren en reeds met de helft van deze maand zou verschenen zijn indien zijn druk pers uit New-York was komen opdagen doch daar dit niet het geval iszal het publiek nog eenig geduld moeten heb ben. Die couranten zijn nog al duur ook; behalve de Ko loniaal, die het voor de helft doet, f 20 in het jaar; voor elke regel advertentie op een smal kolommetje, 25 cents en bij elke plaatsing 7 5 cents zegel. Of nu, met de invoe ring 1°. Januarij 1866 van het nieuw Regeringsbeleid voor Surinamedat al in de couranten gepubliceerd isverandering daarin zal komenzooals het ten aanzien van vele zakeo verandering toezegt, waarop men dan ook hoopt, (ofschoon nog reel bij bijzondere besluiten moet geregeld worden), - is de vraag, die de tijd zal moeten oplossen. De West-In diër maant nu al de ingezetenen aan om goede keuzen te doen voor de Koloniale Statenofschoon die verkiezingen in de eerste maanden nog geen plaats zullen hebben. Later kan er dan weder eens een aanmaning en opwekking geschiedeu, dan is er weêr nieuwe stof. Misschien worden er ook wel lijsten van kandidateu door kiesvergaderingen openbaar ge maakt, zooals dat ten uwent plaats heeft; dan is alles ge sneden brood en men behoeft maar te happen, het verden ken komt dan ook minder te pas, daar men in uwe plaats denkt, 't Wordt toch den menschen tegenwoordig zoo ge- gemakkelijk gemaakt, ah mogelijk is! Op het laatst zal meu misschien niet eens meer behoeven te werken daar men wei- ligt Werkvergaderingen instelt. Met de bevrachting van schepen gaat het hier al heel lang zaam. Maanden lang moeten de schepen naar Nederland hier op vracht wachten. Zoo kanonder anderede Marnixkapt. Wassenaar, die in het begin van September hier aankwam, aan wiens boord de nieuw benoemde commissaris van politie, de heer Beidals met familie was, eerst in het laatst van deze maand vertrekkendus heeft dit schip bijna 3 maan den voor anker in de rivier moeten liggenen zoo gaat het met alle anderen. Onderscheidenen zijn in den laatsten tijd uit Holland en Engeland hier aangekomendie allerhande soort van goederen eu eet- en drinkwaren hebben aange- bragtzoodat de couranten van advertentiën wemelen,111 geheele kolommen optellende, wat niet al die en die en die heeft aangekregenonder anderen Z, M. kaaswaarvoor

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2