Buitenlandsch Nieuws. een zedelijke en godsdienstige leiding, die hen aan deugd, orjle en tucht gewent. Voor velen, die door ouderdom of lichaamsgebreken hun levensonderhoud niet meer kunnen verdienenis dat gesticht een toevlugtsoordwaarin zij hunne laatste dagen onbezorgd mogen slijten. Reinheid en zinde lijkheid heerschen er naar eisch en behalve hun dagelijksch brood genieten zij nu en dan op Christelijke feestdagen ten gevolge van erfmakingen en schenkingen van liefdadige overledeneneen buitengewoon onthaal. - Zoo er een ge sticht is, dat op een onbekrompen liefdadigheid aanspraak maken mag 't is het Minnehuisdat met het Stedelijk werk huis de armenzorg op de rechte wijs vervult. Door een naauwgezet beheer van het bestuur en den ijver van den Binnenvader wordt de bijdrage uit de gemeentekas voor 1866 1500 minder dan over 1 865 en daardoor de burgerij ont last. En daar de godsdienstoefeningen zoo schaarsch worden bezocht, vinden velen die, hoewel tot de Hervormde gemeente behoorende, toch zelden aldaar ter kerk gaan, thans gele genheid aan hunne huizenom overeenkomstig pligt en belang te tooneudat werken van liefdadigheid van hun godsdienstzin de vruchten zijn. Door den gouv.-generaal van Neêrl. Indië is o. a. be noemd tot lid van het hoog militair gerechtshof den kapt.- luit. ter zee bij de Ned. Marine R. L, de Haes, tijdelijk gedetacheerd bij het Marine departement te Batavia. In het Bataviaasch Handelsblad leest men het vol gende loopende tot 1 November De tentoonstelling werd 11. Zondag voormiddag weder zeer druk bezocht, en de belangstelling van het publiek bleef ook op andere dagen vrij levendig. Het groote ambtenaars-examen is sints 30 October aan gevangen en wordt gehouden in een der zalen van het Gou vernementshuis te Weltevreden; elk der examens A en B duurt drie dagen. Alhier is berigt ontvangen dat de overste van Baak kom- mandant van het Metalen Kruis, door de Alfoeren op Ce- ram verraderlijk gewond, doch herstellende is, en dat eeu expeditie van 150 man van Amboina derwaarts is ver trokken. De Djambi, Ardjoeno en Amsterdam zijn van de expeditie naar Assahan te Batavia teruggekeerdde ontscheping der troe pen heeft heden ochtend plaats gehad. Te Assahan is een kleine bezetting achtergelateneen twintigtal der onzen is aan ziekten overleden. De majoor van Heemskerck, die door koortsen was aangetast, is herstellende. Eenige zieken zijn ter verpleging achtergelaten te Riouw. Men verneemt dat de Montrado, een der schepen van de expeditie naar Assahan, in gevaarlijk lekken toestand zijnde, ter reparatie naar Singapore gezonden is. De gezondheids toestand der troepen van de expeditie schijnt, volgens ont vangen berigten, veel te hebben geleden." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 40°, des avonds te 8 uur 4 0°, te 10 uur 4lu. Zaturdag morgen te 5 uur 43°, te 8 uur 44°, 's middags te 1 2 uur 46°, 's namiddags te 4 uur 45°. - Het particulier vermogen van den overledeu Koning Leopold van België moet 80 millioen francs bedragen en niet 40 millioen, zooals eerst gemeld is. Bij de begrafenis van het lijk van Koning Leopold zullen de gebeden uitgesproken worden door de drie Protes- tantsche leeraars der hoofdstadDs. Becker (Luthersch), Ds. Vent (Protestantsch) en Ds. Drury (Anglicaansch). Zij zul len omringd zijn door alle Protestantsche predikanten van België. Er zullen psalmen gezongen worden door het koor van het conservatoire, onder directie des heeren Fétis. Het programma is openbaar gemaakt van de plegtigheden die de troonsbestijging van Leopold II zullen kenmerken. Hij zal Zondag des middags ten 12 ure in eeu vereenigde zit ting der kamers den eed op de grondwet afleggen. Ten 8 ure des morgens zal de plegtigheid van den dag aangekon digd worden door het luiden der klokken en het lossen van 101 kanonschoten. Z. M. zal van het paleis te Laeken tot aan de hoofdstad geëscorteerd worden door de burger-garde te paard en een corps ruiterij. Aan de grenzen der hoofd stad zal Z. M. worden begroet door den burgemeester aan het hoofd van den Gemeenteraad, als wanneer op nieuw 101 kanonschoten zullen worden gelost, hetgeen na de eedsaf legging andermaal het geval zal zijn. H. M. de Koningin zal zich met een afzonderlijken stoet naar het lokaal begeven waar de kamers vergaderen. Te Berlijn is een nieuwe sekte opgestaan wier leden zich //Cogitanten" noemen, ür. Eduard Lowenthalde stich ter heeft een boek van zijn leerstellingen uitgegevendie hij een //godsdienst zonder belijdenis" noemt. De Cogitan ten hebben ook hun tijdschrift, ten titel voerende: //Onze kennis is ons geloof, onze waardigheid is onze zedelijkheid, onze eeredienst is het leven en onze godsdienst is ons ge heim." Eenigen hunner leerstellingen en praktijken zijn als volgt: Noch diefstal, noch bedrog kunnen met gevangen zetting gestraft wordeu. De vrouwen moeten haar aandeel in het kerkelijk beheer hebben. Slechts het lagere gedeelte van een doodkist mag in de aarde begraven worden Alle goede Cogitanten zullen een goed middagmaal voor niets ea op KerstdagPaaschzondag en Pinksterzondag een publiek diné hebben dat de rijke leden zullen betalen. Het hoofd der Cogitanten zal een zwart grijnen toga met staanden kraag dragen versierd met drie zilveren sterren. De heer Brunow die vroeger als adsistent van den beroemden sterrekundige Encke reeds een welverdienden roem had verworven en tot directeur van het observatorium te Annabor in Michigan was benoemdis voor eenigen tijd naar Berlijn, zijn geboorteplaats, teruggekeerd, tot het doen van sterrekundige waarnemingen. Op het punt staande om naar Amerika terug te keeren is hem de bijzondere eer te beurt gevallen, om benoemd te wrorden tot professor in de stem kunde te Dublin en tevens lot directeur der sterrewacht al daar met den titel van Koninklijken sterrekundige van Ier land. Op het feestmaal ter gelegenheid der tentoonstelling van vee in de Agricultural Hall te Londen, heeft graaf Spencer gisteren een rede uitgesprokenwaarin hij mede deelde dat de proefnemingen ten opzigte eener homoeopa- thische behandeling der runderpest steeds worden voortge zet. Hij verklaarde zelf geen voorstander der homoeopatlm te zijnmaar meende dat elk voorgesteld middel in allen gevalle moest beproefd worden. Inzonderheid wordt thans daarvan veel werk gemaakt in Norfolkonder de leiding van een ervaren veearts. Zoo die proefnemingen tot een be paald succes mogten leidenhoopte hij clan ookdat daar van op voldoende wijze partij ter genezing zou worden ge trokken. Wat voorts den tegenwoordigen toestand van den veehandel betreft, zoo achtte hij het een merkwaardig ver schijnsel, dat inzonderheid uit Nederland tijdeus de ziekte zooveel vee alhier wordt aangevoerd daar van den totalen aanvoer ten bedrage van 230,000 stuks, niet minder dan 144,0 00 stuks uit Nederland zijn aangebragt. Hij achtte het zooveel te meer noodig de aandacht op dat punt te ves tigen omdat door de veeartsen aldaar zoo bepaaldelijk wordt geklaagd over de achteloosheid der veehouders, waar van velen de maatregelen van voorzorg tegen de besmetting verzuimen. Op grond daarvan meende hij dan ook de En- gelsche veehouders tot alle mogelijke voorzigtigheid te moe ten aansporen. Met dat al was er nog een feit, hetwelk evenzeer aandacht verdiende, namelijk dat het Hollandscke vee niet zooveel van de ziekte te lijden schijnt te hebben als het Engelscheen dat zelfs hier ter stede het grootste aantal genezingen heeft plaats gehad bij Hollandsche koeijen, Even zoo heeft men ook in Rusland opgemerkt, dat het inlandsche vee, hetwelk aldaar met Engelsch ras was ge kruist veel minder tegen de ziekte bestand was dan het zuiver inlandsche. Met het oog op deze en andere omstan digheden, zag hij de toekomst donker in en wist hij ook vooreerst geen ander middel ter voorkoming van verdere besmetting, dan dat het aangetaste vee zoo streng mogelijk werd afgezonderd en het noodige werd aangewend omzoo veel mogelijk, een uniform stelsel van maatregelen tegen het heil te verkrijgen. Eenige honderde mijlen van het inwendig gedeelte van den nieuwen atlantischen kabel zijn thans volledig af gewerkt. De Great Eastern zal alsnu met dien kabel bevracht worden, om in Junij a. s. weder in zee te gaan, niet alleen om den nieuwen kabel te leggen maar ook om bet gebroken

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2