n°. m K- '<k A°. 18tó.§ Maandag 18 December. Binnenlandsch Nieuws. cè* "Wi Kv v>n v.<-T:'< LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant versehijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regelsƒ0.75. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 rege^0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cti. Zegelrecht 35 Cti Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 ra.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam-, Maandag ochtends4 u., de overige dagen ,^5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden's namiddags ten 2 ure. Des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabrifk en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s uaraiddags te 3 u. 35 m. savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 ra. en 3 u. 35 m. 's uaraiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's ra. tot 9 uur's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgetnfiter en Wethouders, Maandagen Douderdagte 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 nur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijnsea, dagelijks van 82 uur en van 4>7 uur; der In- en Uitgaande Reobten en Acoijnsen dagelijks van 91 unr en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastiugen, Maandag, üiagsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft den heer J. A. T. Cohen Stuart, refe rendaris bij het departement van finantiën benoemd tot ad- ninistrateur van finantiën in de kolonie Suriname en den heer H. F. G. Wagner, gezaghebber van het eiland Bonaire, tot gezaghebber van het eiland St. Martin (Nederlandseh ge deelte). Te 's Gravenhage is Donderdag avond overleden den heer P. J. Landryvoorzitter van orde der hoofd-commis- sie voor het nationaal gedenkteeken van 1813, oud lid van den gemeenteraad en bankier aldaar. Betreffende de nieuwe regeling van het beheer der kerkelijke fondsen van de Hervormde gemeenten in Neder land schrijft de Minister van Justitie aan de Synodale Com missie, o.a., //dat de tegenwoordige regeling van het ker kelijk beheer niet raag worden opgeheven, zonder dat er te gelijk een anderenzy het ook slechts voorloopige regeling voor in de plaats worde gesteld. - Afbreken zonder nieuwen opbouw is altijd der kerkzoowel als de StaatJ, een oorzaak van beroering geweest. Deze te voorkomeneischt ook het Staatsbelang. Zal dan de tegenwoordige regeling in stand worden gehoudentotdat de kerk zelve een nieuwe regeling in het wezen zal hebben geroepen Dit warezoo het al de regte wezen konvoor het minst een lange weg. - Meer aanbeveling zou het verdienen, dat, naar aanleiding en op grond van het slotartikel der bestaande provinciale regle menten, een nieuwe regeling van het kerkelijke beheer van Staatswege wierd tot stand gebragtwaarbij de genoemde reglementen in hun geheel werden herzien en het kerkelijk beheer in zijn geheelen omvang werd gewijzigd in dien zin dat overal de weg wierd gebaand, om de kerk later te doen optreden in plaats van den Staat. - De regering veroordeelt den Staatsinvloed op het kerkelyk beheer; en voor een tijd perk van overgang zal zij dien invloed bestendigenopdat daarna in lateren, misschien nog ver verwijderden tijd, de kerk in het vol genot harer rechten trede De Synodale Commissie der Nederlandsche Hervormde kerk heeft aan den Minister van Justitie bij adres te kennen gegeven, dat zij de pogingen van de regering waardeert, om de verwarring te verhoedendie noodzakelijk zou ontstaan wanneer de Staat zijn betrekking ten aanzien van het be heer der kerkelijke goederen met de kerk plotseling afbrak en met het den Staat alsnog toekomend gezag der kerk de hand te reiken ten einde tot een bevredigende regeling van het beheer der kerkelijke goederen te geraken. Uit dit oog punt beschouwd schenkt zij haar bijval aan het haar toe gezonden ontwerp van een Koninklijk besluit, en roemt in zonderheid het denkbeeld gelukkigom een Algemeen Col- legie in het leven te roependat voortaan in verband met het hoogste kerkbestuurter zake van het toezigt op het beheer, den Staat zal vervangen. - De algemeene Synode van 1865 heeft zich met het gevoelen der Synodale Com missie vereenigd. ('t Is opmerkelijkdat het gevoelen van den Minister van Justi.ie, van de Synodale Commissie en van de Algemeene Synodeten aanzien van de bevoegdheid tot regeling dezer zaakgeheel strookt met onze herhaalde lijk geopenbaarde meening en met de uitspraak der Leid- sche rechtbank), Woensdag avond 11. had buiten het Kleine poortje te Groningennabij het eerste tolhekhet volgende droevig ongeluk plaats. De heer B., eerst kortelings gehuwd, wilde huiswaarts keeren en zich daartoe met een boot over het Winschoterdiep zettentoen hij het ongeluk had in het wa ter te geraken en zoo doende jammerlijk te verdrinken. Beroepen by de Herv. gemeenten te Lichtenvoorde, de Kandidaat A. Wartenadie dat beroep heeft aangeno men - te Hengelo Ds. J. A. ten Bokkel Huinnik te Oud- Alblas. Aangenomen door Ds. J. van Heerde te Westbroek en Achttienhoven het beroep naar Buren en door den Kan didaat W. Koelman dat naar Uitwijk en Wondhuizen. Wij vernemendat ook thans de runderpest onder de gemeente Leiderdorp op een bouwmanswoning aan den Ryn op de grenzen van Koudekerk is uitgebrokenen onder de gemeenten Woubrugge en Soeterwoude zich uitbreidt. Maandag wordt de gewone jaarlijksche collecte voor het Gereformeerde Minnehuis langs de huizen der ingezete nen gehoudeneen instelling onder toezicht staande van het gemeentebestuur en door een belangrijk subsidie uit de ge meentekas gesticht en onderhouden. Die daarin worden opge nomen en verpleegdvinden er een voorbeeldige zorg roor voeding, ligging, dekking en kleed.ing, en daarbij

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1