Biiinenlandsch Nieuws. knrillinving van de constitutionele beginselen. Het. ontslag, dat de Minister Bets gevraagd heeft, om zich te onttrekken aan een veiantwoording waartoe hij op het punt stond om te worden ge'oepen, - dat plotseling vertreken het daarop gevolgd ontslag van den heer van der Maesen de Sombreff, - de uitkomst der stemming over het wetsontwerp der grond belasting - deze feiten zijn in oorzaak en gevolg te veel- beteekenend om er een luchthartig en vergoelijkend oordeel over te vellen. Z M. heeft benoemd tot opziener der domeinen in de pioui.cie Nüurd-iiiabant den heer S. F. d« Visser, lot dus ver cp/.ieuer der domeinen in den Biesbosch, wonende te llooge Zwaluwe. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Ommen Mr. M. Crommelin, adv. te Utrecht, en tot plaaisverv. kantonrechter te Nieuwer-Amstel Mr. J. Domela Nieuweuhus, adv. ts Amsterdam; - aan Mr. ii. A. Ben- them Reddingiusop zijn verzoek, eervoL ontslag verleend uit zjn beuekking van kantonrechter te Sneek. Z, M. heeft op verzoek eervol ontslag verieend aan den 2den luit. Jhr. L. J. Tiudalvan het 3de reg. drag., uit de militaire dienst, en aan den officier van adinin. 8de kl. C. vau llerkeluit de zeedienst, - bij het personeel van de geneesk. dienst der iandmagt benoemd tot offic. van gez. 2ue kl. (naar ouderdom van rang) den offic. van gez. 3de kl. G. Bo.iiiiuis, van het iste reg. dragonders. Z K. H. de Prins van Oranje heeft niet, naar men ons meldt, deel genomen aan de jagt in de boaschen van Jhr. Gevers van Eudegeest onder Warmond, maar van Jhr. J. H. Gevers te Noord wijk. Bij die gelegenheid zijn door elf schuileis geschoten 50 hazen, 10 patrijzen en 2 faizan- ten tenvijl ook bij Jhr. Gevers te Noordwyk het dine ge houden is. De audiëntiën van den Minister van Justitie zullen op Woensdag en Donderdag, den 2 Os ten en 21sten Decem ber a. s., niet plaats hebben. -Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft ter ver vulling der openstaande raadlieersplaats aanbevolen de HH. e« M.s. J. A. Spoor, officier van justitie en Jhr. L. W'. A. Schuu. c-ijue Bo.ije, kantonrechter te Middelburg; Jh. L. F. van Pauhuys, recti ter in de arr.-rechtbank te Zienkzee; (J. J. PicvcKantonrechter te Tnolen P. J. Cailenlels, kanton rechter te Viissuigen en A. W. Hartman, subst. griffier bij hel prov. gerechtshof. De Gemeenteraad van Botterdam heeft met algemeene stemmen besloten om, in weerwil der bedenkingen van Ge deputeerde S aten, te volharden bij zijn besluit, om slecht3 over acut maanden of voor 2/3 gedeelten op de begrooting voor lSn6 uittetrekken het bedrag van 70 opcenten en van 4/5 gedeelten der Rijksbelasting op het personeel. In de Gemeenteraadszitting van Haarlem11. Woens dag gehouuen, is medegedeeld, dat uit de gelden in de ge meentekas aanwezig, iu prolongatie zijn uitgezet f 10,000 tegen pCt. en 3 0,QUO tegen 6^ pCt. 's jaars. - De Gemeenteraad van Haarlem heeft besloten de brug bij de Amsterdamsche pooit in dier voege te herstellen dat zij nog 2 a 3 jaien kan bestaan, met hel oog op de mo gelijkheid, dat in itil tijdsbestek de zucht, om die poort te behouden z«l plaats maken voor deu vvenschom haar te sloupen. - Het aanleggen van de spoorweglijn van Alkmaar naar Zaandam is voor f 1,756,800 aangenomen door den heer Verwityen te Arnhem. -Uit Amersfoort schrijft men van den 13 dezer: Gisteren avond ten 10^ uur, nadat twee onderofficieren in het siads Waaggebouw inwonende zich hadden ter rust begeven, ontdekten deze, dat eeue dikke rookinassa lol hunne vertiekken ri ordioi g; spoedig daarna bleek het, dat in dat gebouw biand was ontstaan, die weldra van een zoodanigen omvang weid, nat het mei al het zich daarin bevindende e< n prooi der vlammen werd. De genoemde onderofficieren met hunne gezinnen lebben zich ter naauwernood kunnen redden; een hunner het ft ale huisraad eu kleedingstukken 8 behalve die welke hij aan hadvan zich en de zynen ver loren terwijl de vrouw van den ander, in hoog zwangeren toestand verkeerende, met moeite is veivoerd. Men verneemt, dat in dit gebouw onderscheidene voorwerpen waren gebor gen als o. a. een groote eerepoort en het vroeger gebruikt wordende schavot. Onlangs waren verschillende herstellingen aan de Waag bewerkstelligd; het bovendeel, door een paar huisgezinnen bewoond, was, ten behoeve van het garnizoen, door het bestuur in voortdurend gebruik aan het rijk afge staan het ondergedeelte van het gebouw was doelmatig in- gerigt tot kantoor voor den arrond.-ijkerhet in dat lokaal aanwezige materieel is in tijds iu veiligheid gebragt. Aan den yver van het plaatselijk bestuur, van de brandweer, de schutteiij en de politie is het te danken dat de brand zich hoofdzakelijk tot dit perceel heeft bepaald, en boewei groote schade geleden hebbende, de belendende huizen nogthans zijn behouden gebleven. Omtrent de oorzaak van dit onheil is nog niets met zekerheid bekend. Het gebouw was ver zekerd. Op de markt te Ulzen (graafschap Bentheim) is ver leden Donderdag een ijsselijke moord gepleegd. De landbou wer Olsliof van de Kloosterhaar, gemeente Ambt-Harden- bergbegaf zich aldaar in een herberg waar eenige perso- nen twist hadden. Hij wilde de twistenden onder wie be kenden van hem waren, scheiden, toen een der belhamels, iemand van het Langeveen, gemeente TubbergenOlshof een snede in den buik toebragt, aan welke wonde hy een paar dagen daarna is overleden. De booswicht is terstond, hoewel met veel moeite, in verzekerde bewaring genomen. De kerkeraad der Herv. gemeente te Voorthuizen heeft toezegging van beroep gedaan aan den Kandidaat A. Ver- kouwin plaats van Ds. W. Mense, die het beroep naar Bodegnven heeft aangenomen. Ds. M. J. Wentink pred. te Kootwijk, heeft het be roep naar de Hervormde gemeente te Loon-op-Zand aange nomen. De elfde poging werd alzoo met een gunstigen uit slag bekroond. Ds. Koopmans van Boekeren vergastte de leden van het Leidsche Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, met hunne dames Donderdag avond in bet De- partements-gebouw op een nuttige, aangenameernstige zoo wel als humoristische lezing. Na in een breede inleiding het beeld van gastheer, opdisschengenot en smaak voor zijn doel te hebben geschetst en verdedigd, gaf hij het menu of het programma van den avond op, dat betrekking had tot een dameskransje of paedagogische vereeniging, waarvan hij eerst de ontbinding, ten gevolge van het opnemen van theo logische lectuur, als het trojaansche paard binnengehaald, beschreef, maar vervolgens zeer uitvoerig, onderhoudenden in vele opzichten ernstig en behartigenswaard een avondver gadering van dien kring met al wat er in voorgevallen en verhandeld was, mededeelde. Verschillende punten kwamen daarin voor, die alle betrekking hadden tot de opvoeding van kinderen. Over verwaarloosde kindereu in de hooge en lage standen; over kinderbals, het goede en het kwade, over ligcbamelijke straffen, onvoorwaardelijk al dan niet af te keuren, zeer uitvoerig en gevolgd door lessen, als straf zelden, straf zelf, straf nuchter, straf terstond, straf met aanzien des persoons, straf met een traan en met een lach op het gelaat; werd vóór de pauze gesproken. Daarna over mishandeling van katten en de invloed op het jeugdig gemoed tot vorming van het karakter, een uitvoerige be raadslaging medegedeeld hebbende, vloeide daaruit voort de teekening van eenige schetsen en tooneelen uit het leveu hoe men dacht over dominé's. Met een ernstig slotwoord dat wees op den grooten en liefderijken Opvoeder der men scben en op Hem, die Zijn wezen en werk openbaarde, maar dat daarom ook aan ouders en opvoeders den Bijbel als hand en leerboek aanbeval, - eindigde de spreker, die hoogst aandachtig door zijn buitengewoon talrijk gehoor gedurende den langdurigen spreektijd was gevolgd en door fijne hu mor herhaaldelijk de aandacht had verlevendigd. De bijzondere liefdadigheid openbaart zich alhier vooral gedurende den winter op een uitstekende wijze. Elke gods dienstige gezindheid heeft daarvoor hare instellingen, maar daarnevens de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid en de Vereeniging n uit Liefde," die hare zorg uitstrekt over allen 8 zonder ondeischeid van geloofsbelijdenis. Laatst*

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2