was bewust vau het ernstige van zijn toestand. Tegen 11 ure begaven de presidenten der kamers en de Ministers zich weder naar Laeken ook de heer Jules van PraetMinister van het Huis des Konings, zijn oudste vriend in België, zijn innigste vertrouwde en zijn meest verknochte dienaar was mede aldaar tegenwoordig. Toen die hooggeplaatste ambtenaren in het vertrek des Konings werden binnengela ten, had de Koning zijn volle bewustzijn; hij was omringd door zijn weenende kinderen en kleinkinderen een zijner handen rustte in die van de Hertogin van Brabant, die voor het bed knielde. De hof-kapellaan, Dr. Becker, be vond zich mede aldaar. Toen de Koning zijn ouden vriend, Jules van Praet, ontwaarde, reikte hij hem de hand, drukte de zijne hartelijken legde toen de hand weder in die van de Hertogin van Brabant. Eenige minuten later blies hij zonder klagtzonder doodstrijd en als ware het zonder dat de omstanders het merktenden adem uit. -In de nieuwe kerk te Laeken worden groote toebe reidselen gemaakt voor de daar te houden lijkdienst, over eenkomstig de gebruiken der Protestantsche Kerkwaartoe Koning Leopold behoorde. Bij 's Konings sterven was ook de Wel-Eerw. heer Bec kerkapellaan van Z. M., tegenwoordig. Ingevolge het decreet van 24 messidor, an XII, is door de artillerie van het garnizoenom 's Konings dood te ver kondigen alle vijf minuten een kanonschot gelost, en zul len deze salvo's van 's morgens tot 's avonds worden her haald tot na de begrafenis. Overigens heerschen in de stad de meest gewenschte orde en rust. De Koning van Pruissen heeft Prinses Frederik der Nederlanden benoemd tot chef van het 6de Westfaalsche regement infanterie N°. 5 5. De commanderende officier van bedoeld regement heeft als gewoonlijk zijn rapport bij het nieuwe hoofd van het regement ingediend. Zaturdag namiddag is op het paleis des Konings te Berlijn het huwelijks-contract] van Prinses Alexandrine en Hertog Wilhelm van Mecklenburg-Schwerin onderteekend des avonds ten 7 ure is het huwelijk in de kapel van het paleis gesloten. Bij het wisselen der ringen werden driemaal 12 kanonschoten gelost. Bij den feestmaaltijd zijn ongeveer 1100 personen in de galeryen toegelaten tot het beschou wen dier plegtigheid. In de Rijnprovinciën en in Westphalen heeft men in de laat3te 40 jaren geen voorbeeld gehad, dat het wild, vooral hazen, zo» buitengewoon schaarsch was als dit jaar het geval is. -— Een slager te Berlijn heeft in zyn winkel voor zijn kalanten de gelegenheid geopend om zich met de natuurlijke historie der trichinen bekend te maken. Hij heeft een party de zer diertjes uit Hedersleben ontboden en laat die nu door een mikroskoop zien. De trichinen worden goed betaald zij kos ten 5 sgr. het stuk. De prijs van het varkensvleesch is daar reeds tot sgr. per pond gedaald. De stukken der nieuwe leening worden te Weenen niet bijzonder gezochtZaturdag werden zij 1 pCt beneden den koers der uitgifte verhandeld en men verwacht, dat zij wel dra veel goedkooper zullen te verkrijgen zijn, want de eer ste koopers trachten zich zoo spoedig mogelijk daarvan te ODtdoeD. Op het oogenblik dat de heer Haussmann voornemens is een gedeelte van den tuin van het Luxembourg met wo ningen te doen bebouwen is het dubbel belangrijk te weten dat sedert het begin dezer maand niet minder dan 40,000 personen in verschillende wijken der stad de aanzegging hebben bekomen, dat zij ten gevolge van verscheiden ont worpen onteigeningen behooren te verhuizen. Dezer dagen overleed te Waltrop de heer Theodor Leppelmanndie gedurende een reeks van jaren een aan zienlijke civiele betrekking op zoodanige wyze had bekleed dat hij de algemeene achting in byzondere mate had ver worven. Bij het nazien zijner nagelaten papieren vond men daarbij een paket, hetwelk later bleek te bevatten de rid derorde van den Rooden Adelaar 3de klasse, hem voor vele jaren toegezonden. De heer Leppelmann had daaraan zoo groote waarde gehecht, dat hij het pakje nimmer had geopend. y~ Meer en meer wordt het gewoonte in Engelandom in de groote steden op Zaturdag avond goedkoope volks concerten (entree voor het volk 15 c. de persoon) te geven en dat het eerste dier volks-bijeenkomsten eiken winterdoor den '_mayor der stad met een toespraak geopend wordt. Al gemeene opmerking en goedkeuring heeft de toespraak inge- oogst, waarmede de nieuw benoemde mayor van Liverpool die concerten aldaar heeft geopend. Met nadruk heeft hjj er op gewezen, in welk een mate vuilheid en slordigheid, drank en ongeregelde levenswijze de groote oorzaken van volksellende zijn, terwijl hij de hoop te kennen gaf, dat pogingen als deze, om het volksleven een beter karakter te gevenvoortdurend mogten slagen. Den 6den December heeft voor de eerste maal een telegram uit Calcutta denzelfden dag Londen bereikt. Met het overschrijven enz. is er een tijd van 10 uren noodig geweest, die echter tot 5 uren gereduceerd schijnt daar Engelsch-Indië een verschil in tijd van 5 uren met Enge land oplevert. De schouwburg van Angers is in den nacht van den 6den dezer totaal afgebrand. Alleen de buitenmuren zijn bly- ven staan. Decoratiën bibliotheek muziek-instrumenten ma- chiueriënaccessoiresmeubilair zijn een prooi der vlam men geworden. Men heeft niets kunnen redden dan de cos tumes der acteurs. De oorzaak van den brand is onbekenrl. Voor het Hof van Assises te Finistère is thans een verschrikkelijke zaak aanhangig. Fran<;oise Bourgaranhet vijftienjarige kindermeisje van den heer R., onderwijzer te Lesnevenwerd in hechtenis genomen onder beschuldiging van de drie kinderen van dien heer door vergiftiging om het leven te hebben gebragt. Na aanvankelijk alles ontkend te hebben is Franqoise eindelijk tot bekentenis gekomen. Zij heeft de kinderen niet vergiftigd, maar op andere wijze hun dood veroorzaakt. Hare verklaring behelst bijzonderhe den te gruwelijk om ze mede te deelen. Genoeg zij het, dat zij door verwringing met de handen de ledematen der kin deren knakte; als de dood dan niet spoedig genoeg volgde, vulde zij hen den mond met excrementen ten einde hevige brakingen te veroorzaken, en als ook dit niet hielp, stak zij hen met een mes door den mond inwendig in de keel, hetgeen natuurlijk den dood ten gevolge hebben moest. Op die wijze heeft de heer R. twee dochtertjes en een zoontje verloren. De moordenares verklaart dat zij evenzoo het voor nemen had gekoesterd om de kinderen van hare vorige mees ters de echtgenooten M., om het leven te brengen. Aan geboren wreedheid en boosaardigheidgevoegd bij afgunst en naijver, schynen het vijftienjarige meisje tot de onge hoorde gruweldaden gebragt te hebben. De bierproductie was in Oostenrijk in 185 7 nog zoo gering, dat de invoer destijds 25,000 aam per jaar be droeg; de uitvoer van Oostenrijksche bieren was in 1841 slechts 7 600 aam; in 18 57 reeds 37,000 en in 1864 80,000 aam, terwijl de ingevoerde hoeveelheid vreemde bie ren in het jongst verloopen jaar niet meer dan 8 500 aam heeft bedragen. Ten gevolge van een aantal wijzigingen, welke door Keizer Napoleon in de drukproeven van het tweede deel van het Leven van Cesar werden gebragt, zal dit boek niet voor de maand April a. s. het licht kunnen zien. De bekende pianiste Mw. Escudier-Kastnev vertrok Maandag van Parijs naar Nederland. Zij zal zich in de eerste plaats te Amsterdam en daarna te Utrecht, Rotterdam en 's Hage doen hooren. Naauwelijks heeft de cholera Parijs verlatenof een andere epidemiede pokken heerscht in hevige mate en heeft vele slagtofters gemaakt. Het plan tot sluiting van het hotel der Invaliden te Parijs is zoo ver gewijzigddat de verpleegden niet bij bijzondere personen besteedmaar in een afzonderlijk ge sticht in de provincie zullen geplaatst worden. Het hotel zal alsdan ingerigt worden tot Ministeriën van Marine en Oorlog. Het Ministerie van Binnenl. Zaken zal naar het te genwoordige hotel van Marine overgebragten de hotels der Ministeriën van Binnenl. Zaken en Oorlog verkocht worden. Parijs begint zijn gewoon wintergezigt te vertoonen; de salons der aristocratie worden langzamerhand geopend, die der finantiële en officiële wereld wachten op de terug komst vau het Hof, circa 15 December. De salons der demi-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2