N°. 1787. Woensdag 13 December. A0.186. Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Num mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90, Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 ra.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends4 u., de overige dagen ,j5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden's namiddags ten 2 ure. Des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabréek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.; s namiddags te 3 u. 85 m. savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 ra. en 3 u. 35 m. 's namiddags.Oost-Iadisohe Landpost. Over Southampton, l en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 26 van elke maand.-— West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. sin. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10 2 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Acoijnsen, dagelijks van 82 uur en van 4>7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsan dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 unr. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster van 9 4 uur. In de zitting van de Eerste Kamer der Staten-Generaal van heden Dingsdag zijn o. a. ingekomen de verschillende laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wets-ontwer- penwaaronder die tot vaststelling der onderscheidene hoofd stukken van uitgaaf van de Staatsbegrooting voor 1866 de begrooting van uitgaven voor den aanleg van Staats spoorwegen in 1866, en tot nadere regeling van het ge bruik van het batig slot van 1863. Nadat tot de trekking voor de zamenstelling der afdee- lingen was overgegaanis de vergadering gesloten waarna de leden zich in hunne respectieve sectiën hebben begeven tot het benoemen harer voorzitters en onder-voorzitters. Ue Hoogleeraar M. de Vries is door het Koninklijk Genootschap van Wetenschappen te Göttingen tot correspon derend lid benoemd. Men verneemt, dat aan den heer van der Maaden concessie is verleend voor een spoorweg van Amsterdam naar Rotterdam via Alphen en zijn de voor den aanleg benoo- digde kapitalen bereids in Engeland bijeengebragt. Ds. G. Collins te Besaixjonheeft zich de keuze van den Waalsch Hervormden kerkeraad te Rotterdam laten wel gevallen in afwachting van hoogere goedkeuring. De talrijke opkomst van een belangstellend en uitge lezen publiek, dat de Schouwburgzaal op alle rangen vulde, was een welsprekende hulde aan de beroemde Ristori, toen ZÜ Maandag avond met haar bijhebbend gezelschap in den Leidschen Schouwburg door de bemoeijingen van het bestuur een voorstelling gaf van het treurspel Medea; - de eenige gelegenheid die haar voor Leiden nog overbleef in de rei der Schouwburgen die zij in Nederland kon bezoeken. Bij liaar komst te Leiden aan het spoorwegstation viel haar de eer ten deel door een commissie uit het bestuur te worden opgewacht, om haar in een elegant rijtuig naar het hotel Verhaaff, waar zij zou afstappen te geleiden. In een smaak- vo1 versierde salon ontving zij 's avonds aan den Schouw burg het bestuur, dat haar op nieuw hulde bewees en op een deftige wijze haar een hartelijke ontvangst met de meeste ouderscheiding bereidde. En toen zij als Koningin der kunst het tooneel betrad Delen haar de ondubbelzinnigste blijken ten deel van de bil lijke waardering van het kunstgenot, dat? zij zou verschaf fen. Wie waagt het haar spel te beschrijven? Een vereeni- ging van kunst en genie bij de werking der hevigste harts- togten van minnenijd en ijverzucht, die de misdaad voor bereidde! Wie de Medea kent en de woorden leest, huivert reeds op de gedachte der hevige hartstogtelijkheid die er in heerscht, maar wordt weggesleept door het onbegrijpelijk speldat alle verbeelding overtreft. Welk een vrouw! welk een woede! welk een genie, dat zulke tooneelen te aanschouwen geeft, in al de kracht van hare beteekenis, die de schrijver van het treurspel, maar wat meer zegtde beroemde tragedienne weet voortestellen. Haar wraak is ijsselijk; haar spel doet de zenuwen trillen, en onvergetelijk en onuitwisbaar is de indrukdie het ge moed ontvangt en de moraal blijft Diet achter die zoo het spel en de gevolgen der hartstogt van minnenijd en ijver zucht leerde kennen. De geestdrift en opgetogenheid over zulk een talent konden zich niet bedwingen en openbaarde zich in herhaalde toe juichingen. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag de3 namiddags te 5 uur 40°, des avonds te 8 uur 38°, te 10 uur 3 8°. Diugsdag morgen te 5 uur 34°, te 8 uur 34°, 's middags te 12 uur 38°, 's namiddags te 4 uur 34°. Omtrent de laatste oogenblikken van Koning Leopold verneemt men het volgende Sedert twee dagen was de zwakte des Koning3 zoo groot, dat men ieder uur den treurigen afloop tegemoet zag. Zijn sterk gestel vertraagde alleen de eindcrisis. Omstreeks mid dernacht begaven de Ministers zich naar Laekenmaar bij hunne komst was de doorluchtige lijder ingeslapen. Dit was echter slechts een uitstel van eenige uren. Sedert verschei den dagen hadden de kinderen en kleinkinderen des Konings zich te Laeken gevestigd. De Koning, die hen dikwerf bij zich ontving, deed hen Zondag ochtend ontbieden en ver zocht hen, dat zij hem niet weder zouden verlaten. De Ko ning, die het volle bezit zijner geestvermogens had behou den was volkomen kalm. Zijn zware ademhaling alleen verried het naderen van het laatste oogenblik. De Koning

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1