Buitenlandsch Nieuws. Van J. J. P. Mouionsigarenmaker, oud 39 jaren, en diens echtgenoote F. Kok, oud 42 jaren, wonende te Kampen, ia onlangs de geboorte van het 22ste kind aan gegeven. Door wylen den heer P. Baas te Hoorn is aan de diaconie der Hervormde gemeente te Wydenes vermaakt de gom van f 3000 vrij van successierecht. Door den heer C. van Gielskerkenonlangs te Eist (Betuwe) overleden is aan de diaconie der Hervormde ge meente aldaar f 1000 en aan de R. K. armen mede f 1000 vermaakt, beide legaten vrij van successierecht. - Beroepen tot predikant by de Hervormde gemeente te Uitwyk en Waardhuizen de heer W. Koelmankandidaat bij het prov. kerkbestuur van Overijssel. Tot hulpprediker te Dordrecht is benoemd de heer J. Huizinga, kandidaat bij het prov. kerkbestuur van Gro ningen, die deze benoeming heeft aangenomen. Ds. H. L. Kruseman, pred. te Nieuwkoop, heeft het beroep naar de Remonstrantsche gemeente te Zwammerdam= Woerden aangenomen. Zaturdag avond werd een verpleegde uit het Gerefor meerde Minnehuis vermist een vrouw van 72 jaren. Heden Maandag morgen is haar lyk opgehaald uit de gracht bij de Rijnsburgsche poort, waarin zy waarschijnlijk door de mist was gevallennadat zij in die buurt een boodschap voor zich had verrigt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 35°, des avonds te 8 uur 3 5°, te 10 uur 34®. Zondag morgen te 5 uur 34°, te 8 uur 35°, middags te 1 2 uur 38°, 's namiddags te 4 uur 38°. te 5 uur 38°, te 8 uur 38®, te 10 uur 40°. - Maandag morgen te 5 uur 43®, te 8 uur 44°, 's middags te 12 nur 46°, te 4 uur 44°. Koning Leopold van Belgiëis Zondag middag om streeks twaalf uren in den ouderdom van bijna 75 jaren overleden. Op het berigt daarvan zyn in de Effecten-socie- teit té Amsterdamde Oostenrijksche fondsen gedaald. Uit Brussel wordt berigt, dat de Hertog van Bra bant bij bet voornemen blijft volharden om, onmiddelijk na den dood zyns vaders, den eed op de grondwet af te leg gen. Hij heeft tevens het verlangen te kennen gegeven, dat die plegtigheid niet zal plaats hebben in de vergaderzaal der kamer, maar op een der pleinen van de hoofdstad. Er is beslist dat het atoffelyk overschot, twee dagen te Brussel en een dag te Laeken op een praalbed ten toon zal worden gesteld om daarna bijgezet te worden in de kerk die ter eere van de nagedachtenis van wijlen de Koningin werd opgerigt. Den dag na de begrafenisplegtigheid zal Leopold II zijn plegtigen intogt in de hoofdstad houden. - Bij de Belgische kamer is een voorstel ingekomen om ?den census voor de provinciale en gemeentelijke verkiezin gen tot op 15 francs te vermindereu, onder voorwaarden, dat de kiezer zal kunnen lezen en schrijven. De kamer heeft besloten dat voorstel in overweging te nemen waartoe het naar de afdeelingen is gezonden. - Een Boheemsch rechtsgeleerde, te Praag woonachtig, heeft zich aangeboden voor de militaire dienst in de Ned. Ko loniën. Bij zijn schriftelijk in verstaanbaar hollandsch gesteld aanbod geeft hy by eene opsomming zijner kundigheden te ken nen dat hij de volgende talen spreekt: Hoogduitsch, Neder- duitsch EngelschFransch ZweedschItaliaansch Spaansch Pcrtugeesch Komanisch Russisch Poolsch Servisch Hon- gaarsch Nieuw-GriekschTurksch, Arabisch, Perzisch, Hin- dostansch, Maleisch en Tahitisch en dat hij zich ook in de Chinesche en Japausche talen tamelijk verstaanbaar kan maken. Hij verklaart zich bereid, dit alles te bewijzen. De heer Speener Wellsheelmeester te Londen heeft dezer dagen een kunstbewerking verrigt, die voor het eerst in Engeland en voor de derde keer in de geschiedenis der heelkunde voorkomt. De operatie bestond in het uitsnijden der milt aan een gehuwde vrouw van 34 jaren, die ten gevolge der drukking in een stervenden toestand verkeerde. Dr. Jenner was tegenwoordig en de uitgesneden milt werd Dingsdag aan de pathologische vereeniging voorgelegdmen bevonddat zij 6 pond en 4 ons woog. De vrouw schijnt thans zeer wel te zyn. Blijkens eene bekendmaking van den Oostenrijkschen Min. van Fin. zullen, doordien voor de neiuwe leening meer ingeschreven is dan gevraagd werdde inschrijvingen met 20 pCt. verminderd worden. Bij gelegenheid van een tentoonstelling te Vienne (Depart. IséreFrankrijk) was daar een verzameling kunst- beenen tentoongesteld, naar een nieuw systeem vervaardigd. Een jury moest beslissen over de betrekkelijke verdiensten van dat artikel en zat niet weinig in het naauw over die uitspraak. Gelukkig herinnerde men zich, dat er een half dozyn invaliden in het hospitaal aanwezig waren die in de Krim of in Mexico hunne beenen Verloren haddendeze werden van verschillende soorten van kuustbeenen voorzien en tot een wedloop over een lengte van p. m. 1000 ellen uitgenoodigd. Het verslag meldtdat de prijs gewonnen is door een invalide, wiens beide beenen boven de knie wa ren geamputeerd, maar die evenwel, dank zy de uitmuntende kunstbeenenden weg in negen minuten had afgelegd. Doctor Calvi heeft deze week in de salie Valentino te Parijs een conferentie over de cholera gehouden. Men zegt dat eenige hoorders hierdoor zoo zeer van streek raakten dat zij de vlugt namen, als werden zij door een vreesdij- ken vijand vervolgd. Dat de Parijzenaars in excentriciteit soms voor hunne Britsche overburen niet onderdoenbewyst alweder het vol gende feit: Onlangs bemerkte de politie, des nachts ten 1 ure, dat een jong mensch druk bezig was zich meester te maken van al de stoelen en banken die in de lanen der Champs Elysées zijn geplaatst, en dat hij die vervolgens twee aan twee naar den grooten weg droeg. Denkende dat zij hier met een krankzinnige te doen hadden posteerden de agenten zich achter de boomen en lieten hem eenigen tijd begaan, om te weten te komen wat hij eigenlijk voor had. Toen hy er zoo wat een zestigtal bijeen had gebragt, be gon hy ze op elkaar te stapelen en er een soort van barri cade van te maken. Alsnu oordeelde men het tyd tusschen beiden te komen, en den nachtelijken werkman naar het naastbij zijnde bureau van politie te brengen. Uit het ver hoor bleek, dat de jonge man volkomen bij zijn verstand was; met het grootste flegma vertelde hij, dat hij geen lust tot slapen had gehaden niet wetende wat hij tot tijdver drijf zou doen, op het denkbeeld was gekomen een stoelen- en banken barricade op den weg te makenom zich alzoo te kunnen vermaken met het gezigt der daartegen rijdende en omvallende rijtuigen en al de gevolgen van dien. Men heeft het noodig geacht dien vernuftigen nachtwandelaar een verblijfplaats aan te wijzen waar hij op zijn gemak nieuwe soorten van amusement kan uitvinden. In het bosch van Yincennes hebben in de vorige week graaf de Saint A. en de heer de P. met den degen geduel leerd. Laatstgenoemde werd zoo zwaar verwonddat men hem niet naar zijn woning heeft kunnen vervoeren. De oor zaak van den twist washet werpen van een bloemrui ker op het tooneel aan mevr. Marie Laurenttoen zij den avond te voren in la Meunière speelde Sir Morton Peto heeft bij zijn verlaten van New-York het kostbaarste diner gegevendat aan gene zijde van den oceaan immer plaats vond. Het aantal gasten was 2 50 en de kosten 25,000 dollars of 100 dollars per persoon; 24 soorten van wijn werden aangebodenen daaronder de vor stelijke Tokayer van 5 0 dollars de flesch. Te Nieuw-York liet een Duitscher een kistje met olie in een hotel staan. Men gebruikte er van tot dat Zondag 24 Oct. rook uit het kistje kwam; twee heeren zetten het daarom op straat. Daar sprong het weldra met zulk geweld dat straten ver de huizen dreundenduizenden glasruiten verbrijzeld goederen omvergeworpen en een twintigtal men- schen gekwetst werden. De duitscher wist niet, dat hij zulk gevaarlijk reis-gezelschap bij zich had; hij had de olie uit Hamburg medegenomenom er orders op te nemen. Het schijnt de nieuwe olie, door Dr. Nobel uitgevonden, die 6 a 6 maal de kracht van buskruid heeft, en in oorlogen dus nieuwe diensten als verdelgingsmiddel kan doen. Men zou er een geheel leger mede kunnen vernietigen. Te Liverpool is onder presidium van sir Charles Fox een meeting gehouden ter beraadslaging over het plan totr^

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2