Binnenlandsch Nieuws. 1866. 1867. Baten en opkomstenspruitende uit gemeente eigendommen en bezittingen23777,67J 23800 Ontvangsten van verschilt, aard. 136533,73^ 129500 (minder 7000 wijn). Buitengewone ontvangsten. 7100,7110 Heffingen39890,40000 Opcenten grondbelasting 24153,59J- 24150 50 personele belasting. 46051,35 1 Hoofdelijke omslag63500,155450 Accijnsen 4/maanden52000, Totaal ƒ393006,35» ƒ380000 Uit die berekening blijkt, dat wij de 5 0 opcenten van de personele belasting zouden afschaffen om alleen te hef fen een hoofdelijke omslag van 15 5450, waardoor de 1150 perceptiekosten aan het Rijk worden bespaard. Vergelijken we nu ten slotte het bedrag der belastingen dat de ingezetenen aan de gemeentekas betalen over 1865 met wat zij voortaan zullen opbrengen dan verkrijgen wij het volgende: 1865. 2 5 opct. pers. belasting 21600 hoofdelijke omslag 51000 opcenten geslagt 22000 belasting gemaal 80000 wijn 8800 I in rekening gebragt de h gedistilleerd 22600 j verhooging door het Rijk. ƒ206000 waartegen een hoofde lijke omslag voor 1867 van ten hoogste 160000 minder bel. te betalen 46000 De opcenten der grondbelasting en het 4/5 der personele be lasting blijven buiten de vergelijking omdat het Rijk daar van afstand deed aan de gemeente en derhalve die opbrengst van 's Rijks kas in de gemeentekas overgaat. Uit alles blijkt, dat de afschaffing der plaatselijke accijn sen voordeelen aanbrengt, die onder cijfers kunnen gebragt worden behalve nog die voortvloeien uit de opheffing der plaatselijke tolliniën voor handelen nijverheid. Het komt er nu slechts op aan, dat de verdeeling van de ƒ160,000 hoof delijke omslag geschiedt naar recht en billijkheidzoodat de last wordt gelegd in verhouding tot de kracht. Z. M. heeft bepaald, dat een der Ryks hoogere bur- gerschole met vijfjarigen cursus te Tilburg zal gevestigd zijn en den naam dragen ^Rijksschool Willem II". Z. M. heeft bij die school benoemdtot directeur en leeraar den heer Mr. F. J. A. Fles, dusverre rechter in de arrondisse- ments-rechtbank en schoolopziener te Breda; tot leeraren de heeren.; .Pr. F. van - Calker, dusverre assistent bij het On derwijs in de natuurkunde aan de Leidsche Hoogeschool Dr. J. F. H. Wolters, dusverre conrector aan het gymna sium te 's HertögenboschF. W. Krecke dusverre leeraar aan de technische school te Utrecht; J. H. L. A. Z. von Rosenthal, dusverre adjunct-ingenieur bij de Staatsspoorwe gen; J. Frantzen dusverre onderwijzer te Cleve; J. M. Rein- dersdusverre leeraar aan de hoogere burgerschool te Lei denF. S. Gomm, dusverre secondant bij de bijzondere in- rigting voor middelbaar onderwijs te Rijswijk; C. G. Huys- mans, dusverre leeyaar aan de Koninkl. Militaire Academie te Breda, en H. Pfaff, dusverre sergeant bij het 1ste reg, infanterie, in garnizoen te Nijmegen; tot derden leeraar bij de Rijks kweekschool voor onderwijzers te 's Bosch J. W. Wendelte Groningen. Z. M heeft op nieuw benoemd G. Reinders, G. R. Rein- ders en P. L. Geertsema, tot leden van de directie der Maatschappij van landeigenaren en vastbekiemde meijers in de prov. Groningen. Z. M. heeft goedgevonden 1°. te benoemen bij het wa pen der inf., bij het 4de reg., tot maj., den kapt., der 1ste kl. F. R. de Haes, van het 3de reg.; bij het 7de reg., tot lsten luit. (uaar ouderdom van rang) den 2den luit. B. J. J. Maguinvan het corps; 2°. Hoogstdeszelfs ordounance-offic. den kapt. C. A. de Favauge, van liet 8de reg. inf., een eervol ontslag te verleenen uit zijn tegenwoordige betrekking van ordonnance-offic.; 3°. den maj. J. P. Hellvan het 4de reg. inf., naar aanleiding van het door hem gedaan ver zoek, op non-activiteit te stellen, en zulks in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Bij Koninklijk besluit is de onderwijzer J. Rijnenberg, te Bemmel, benoemd tot Lands-schoolonderwijzer op het eiland St. Eustatius. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot boekhouder, kas sier en officier van justitie voor de dienst der Nederland- sche bezittingen ter Kuste van Guineatevens belast met de functiën van griffier bij de rechtbank te St. George d'El- rnina, de thans met verlof hier te Lande aanwezige resident voor de dienst der gemelde bezittingen H. Doijer Jzn. Z. K. H. de Prins van Oranje, benevens eenige jagt- liefhebbers, maakten Woensdag in de Wassenaarsche dui nen een jagtpartij. Na afloop daarvan heeft er bij Z. K. H. een diner plaats gehad. Door den Minister van Oorlog is aan de milit. auto riteiten de uitdrukkelijke aanbeveling gerigt, dat er vooral ook bij de indeeling van manschappen der militie op worde gelet, dat niet dan wanneer zulks onvermijdelijk noodig is tot inkwartiering bij de ingezetenen worde overgegaan. De Min. van Justitie, ad interim belast met het be heer van het Dep. van Financiënheeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal doen toekomen de gewijzigde wetsontwerpen tot vaststelling van het hoofdst. Nationale Schuld en voor het Dep. van Financiënstrekkende om de beide hoofdstukken als kredietwetten vast te stellen voor zes maandenmet uitzondering van wat betreft het hoofdstuk Nat. Schuld, van art. 3, interesten van de schuldbekente nissen van het voormalig amortisatie-syndikaaten de artt. 7 en 9 gewone lijfrenten en Nijmeegsche tontinaire reg- tenen voor wat aangaat het hoofdst. Financiënvan art. 33, vergoeding aan de gemeenten van 4/12 der jaarlijk- sche opbrengst van den piaatselijken accijns op den wijn In den nacht van 3 op 4 dezer, ten half een ure, werd aan een woonhuis op de noordzijde van den dam te Middelburgwelks bewoners zich alle ter rust hadden be geven herhaaldelijk gescheld en een der dienstboden het huis uitgeroepen onder voorwendsel dat een der leden ha- rer familie zeer ernstig ongesteld was. De zich aanmeldende persoon gaf een naam op, dien de dienstbode bekend was, zoodat zij met verlof van hare meesteres aan den herhaalden aandrang gehoor gaf. Buiten gekomenverzocht zij den eenige stappen vooruitgaanden persoon een oogenblik op haar te willen wachtendoch bemerkte toen dat hij een valschen naam had opgegeven. Hij zeide dat niet hijmaar een an der ginds wachtende persoon haar wilde spreken. Toen hij evenwel den naam van dien anderen noemdebleek het dat deze iemand was wien3 aanzoek tot een verkeer zij onlangs had afgewezen en die nu wist, dat zij dezer dagen meteen ander een openlyk verkeer had aangeknoopt. Schrikkende, doch hare tegenwoordigheid van geest behoudende ijlde het meisje dadelijk weder naar huis terug en het mogt haren vervolgers niet gelukken haar in te halen zoodat hun voor nemen welk die ook geweest zij is verijdeld. De schuldi gen zijn door de politie opgespoord. De Kerkeraad der Nederl.-Israëlitische Hoofd-Synagoge te Maastricht heeft besloten bij Z.Exc. den Minister van Jus titie te protesteeren tegen de veranderingen en wijzigingen door de constituerende vergadering voor de beide Israëliti sche kerkgenootschappen in Nederland, den 16, 17 en 18 November jl. gebragt in het algemeen reglement voor het centraal-bestuur der Israëlitische kerk in Nederland van den 2lsten April 1863. Door wijlen mej. E. A. Weerts, te Deventer, is aan de Hervormde gemeente aldaar gelegateerd een som van tweeduizend gulden. Dr. G. H. Lamers te Scherpenzeel heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te 's Gravenhage aangenomen,

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2