fende de indiening van wets-ontwerpenbuiten de 8taten°Ge- neraai om, 't zij aau individuen, 't zy aan volks vertegen' woordigers. Ook wij huldigen het denkbeeld eener geheel onbegrensde uitoefening van het reoht van enquêtedat alleen beperkt is door den wil der meerderheid en nimmer een wapen kan zijn voor elk individueel lid der Tweede Kamer, om op de nietigste aanleiding eeu Minister als in staat van beschul diging te stelleu. Maar het moet blijven een eerlyk en uitne mend geschikt wapen voor de Tweede Kamerom als art. 89 der grondwet geen doel treft, ter hand te worden ge nomen. Art. 68 der grondwet <egt; *de Koning is onschendbaar de Ministers zijn verantwoordelijk." Dat grondwettelqk voor schrift behoort in «ere te worden gehoudenvooral door- hen die tot de constitutionele richting bij uitnemendheid wilden gerekend worden. Tot verantwoording geroepen moet niemand zich daaraan willen onttrekken, en zelfs den schijn daartoe vermijden. Men laadt die op zich, wanneer men in ondubbelzinnige bewoordingenzich uitdrukt of de waarheid slechts gedeeltelijk, openbaart, of op eenigerhande wijze den weg tot een bevredigend onderzoek afsnijdt of belemmert. En als de journalistiek de hand leent, om de onschuld te belasteren of de schuld te bedekken of te vergoêlykeo zal zy vroeg of laat zich in haar eigen net verwarren. Wy geloo- ven nog nietdat de heer Thorbecke zich aan zulk een zwakheid en onvoorzichtigheid zou hebbou schuldig gemaakt ais de heer Betzdie niet liet wachten op zyn daden, maar wel te liohtvaardig beloften doed. Wy wachtten steeds van den heer Thorbecke een rondborstige verklaring, die zyn eer handhaaft, maar als we ons daarin onverhoopt vergissen, dan sou ook zijn aftreden onvermijdelijk moeten volgen. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot subst.-griffier hij het prov. gerechtshof in Noord-Holland Jhr. Mr. E. H. M. von Daehne van Varick, thans subst.-griffier by de ariond.-rechtbank te Breda; - voorts by het wapen der infanterie benoemd-, by het 3de 'reg., tot kapit, van de 3de kl., hoogstd. ordon- nance-officier den lsten luit. C. A. de Favauge|van het reg. grenadiers en jagers; bij bet 5de reg., tot kapit. van de 3de kl,, den lsten luit.-adjud. W. Goudriaanvan het corps; bij het 6de reg., tot maj., den kapit. der lste kl. J. N. Schmidt, van het corps; by het 7de reg, tot lsten luit., den 2den luit. A. Stokhuyzenvan het corps, thans gedetacheerd by het koloniaal werfdepèt. l)e Minister van Justitie heeft ter kennis van belang hebbenden gebragtdat zijne audientiën op Woensdag en Donderdag den 6den en 7den dezer niet zullen plaats hebben. In de zitting der Tweede Kamer van heden Dings- dag is langdurig beraadslaagd over de interpellatie van den heer W. van Goltsteinbetreffende het wetsontwerp tot re geling van de grondbelasting in Limburg. Hij wenschte te weten, en daartoe strekte de interpellatie, of de regering de verantwoordelijkheid op zich neemt van de wederindiening van dat ontwerp. Hij verlangde, dat duidelijk blijke of de regering voornemens is dat wetsontwerp te handhavenof het weder in te trekken. De Minister van Binnenlandsche Zaken beeft bij herhaling aan deze discussie deelgenomen en liet aan de Kamer de beslissing over de vraag wanneer zij dat ontwerp wenschte te behandelen. Intusschen deed hy uitkomen, dat de tijdelijke Minister van Financiën zou kun nen voorstellen, ooi de behandeling van het ontwerp te la ten wachten tot na dc benoeming van een definitieven Mi nister van Financiën. Werkelijk heeft de Minister van Jus titie het verlangen kenbaar gemaakt die benoeming af te wachten alvorens het ontwerp in behandeling te nemen. Een ea ander heeft aanleiding gegeven tot het doen van twee voorstellen, als: 1°. door den heer van Bosseom het be doelde wets-ontwerp te behandelen na de discussie over de wet op de middelen, en 2°. van den heer de Lom de Berg, om de behandeling te verdagen tot na het winterreces, Bij stemming is het voorstel van den heer van Bosse aait. genomen met 35 tegen 29 stemmen, waardoor het voorstel van den heer de Lom de Berg is komen te vervallen. Hierbij moet nog gevoegd worden, dat de Min. van Financiën ad interim vooraf had verklaard, dat als de Kamer tegen zijn wensch tot de spoedige behandeling mogt besluitenhij tol verdediging van het ontwerp tegenwoordig zou zijn. Daarna is de vergadering gescheiden en zijn de afdee- lingen vergaderd tot het onderzoek van het wets-ontwerp nopens de cultures. Uit de openbaar gemaakte rekening en verantwoording van het algemeen meisjes-, vrouwen- en weduwen-fonds te Botterdam gevestigd, gaande over het 3 7e fondsjaar, ge ëindigd 30 Junij 1865 blijkt dat het fonds bezit een no. minaal kapitaal van 5 7 2,000 in inschrijvingen 2| pCt, Werkelijke Schuld, dat het 40,000 jaarlijks ontvangt aan contributiën 26,000 's jaars uitbetaald aan weduwen-pen sioenen en aan de oudste deelhebbers reeds 44 pCt. korting op de jaarlijksche contributiën berekent. Telken jare wordt in een algemeene vergadering der leden de rekening gedaan, de staat van het fonds opgemaakt en berekend wat tot waar borg noodig isom de uitbetaling der pensioenen te ver zekeren terwijl nu gebleken isdat er voor meer dan de berekende sterfte en lasten daarenboven een reserve-fonds van ongeveer 100,000 aanwezig is. Te Dirksland is Zaturdag avond overleden Dr. P. Groes- beek ridder der orde van den Nederlandscken Leeuwop den leeftijd van 94 jaren, terwijl hij tot zijn dood de genees kundige practijk uitoefende. - Zaturdag hebben jagers in de nabijheid van Schooa- oord in een boschjeop korten afstand van den weg het lijk van een welgekleed vreemdeling gevonden. Ofschoon er bij oppervlakkige beschouwing aan geen moord te denkeu i3, heeft de ontredderde kleediug en het verspreid liggen van eenige voorwerpen tot vermoedens aanleiding gegeven. Van de zaak is onmiddelijk aangifte gedaan. Uit Geesteren, gem. Tubbergenmeldt men, dat de vrouw van G. Timmer aldaar voor de derde maal van drie lingen bevallen is. De moeder bevindt zich met hare jong geborenen bijzonder wel. - Maandag is door den algemeenen kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam uit het bevorens geformeerd zestalhet volgende drietal uitgebragtDs. J. Cramertheol, doet. en pred. te Charlois; Ds. N. H. de Graaf, pred. te Rotterdam, en Ds. P. H. Hugenholtz Jr., pred. te Leeuwar den en daaruit beroepen: Ds. P. H. Hugenholtz Jr., pred. te Leeuwarden. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Genemuiden Ds. J. H. Geselschap, pred. te Rhenen. Ds. H. C. Voorhoeve te Fijnaart heeft het beroep naar de Herv. gemeente te Delfshaven aangenomen. Ds. H. W. A. Verhoeff heeft bedankt voor de beroepin gen naar Nykerk op de Veluwe en Heeg in Friesland en Ds, W. van den Bijtel, pred, te Nunspeet, voor het beroep naar Scheveningen. Men meent dat eerlang de schouderbedekking, pas bij de infanterie ingevoerd weer zal worden afgeschaft en door een ander vervangen - Men zegt dat de HH. Dr. W. N. du Rieu alhier en P. A. Tiele, lid der firma Erven Bohuboekhandelaars te Haarlemzullen worden benoemd tot conservatoren aan de bibliotheek der Leidsche hoogeschooleerstgen. voor de hand schriften de andere voor de boeken; alles onder het toezigt van Prof. W. G. Pluygers, die bibliothecaris blijft. Naar wij vernemen zal Mad. Ristori in de volgende week in den Leidschen Schouwburg een tooneelvoorstelling geven. Zij wordt ook te Parijs verwachtterwijl zij bepaald heeft van de hand gewezen de schitterende aanbiedingen haar uit Amerika gedaan. Zoo als men weet spreekt de beroemde vrouw Italiaansch by de voorstellingen die zij geeft; maar door een tekst boekje, van het treurspel, waarin zij de hoofdrol vervultis men in de gelegenheid te verstaan wat zij zegt. Evenwel i* het nuttig zich vooraf met den inhoud bekend te maken omdat haar talent allermeest uitkomt in houdinguitdruk king en gebaren. Bij een rijzige gestalte en edele schoone vormen paart zij een gelaatsuitdrukking, die zoowel een plegtige kalmte als de hevigste aandoeningen wedergeeft.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2